Трети миньор тежко ранен за по-малко от 24 часа в рудник “Ораново”
Николай Топов бе настанен в реанимация
56-годишният началник-смяна Н. Топов с гръдна травма е настанен в реанимация, колегите му Сп. Ангелов и Ат. Стоянов се възстановяват, затвориха достъпа до галериите, експерти по безопасността влизат днес да проучат причините за инцидентите, прокурорите още не смеят да разследват кой е отговорен за взрива, отнел живота на 2-ма и обгорил 22-ма копачи на 5 март 2007 г.
56-годишният Николай Топов вчера сутринта бе затрупан от свлякла се земна маса и камъни в частния рудник “Ораново” край Симитли. Мъжът е настанен в реанимацията на благоевградската болница с гръдна травма. Според д-р Димитър Димитров първите 24 часа са рискови за сърцето, затова пострадалият е поставен под непрекъснато наблюдение. Според шефа на Инспекцията по труда в Благоевград Петър Попадийн миньорът, който е началник на нощната смяна, рано сутринта с колеги решили да извозят изкопаните въглища и да ги пишат на бригадата, за да не останат като добив на колегите им от I смяна. Топов застанал на транспортьора, когато върху главата му започнали да се свличат буци пръст. Негови колеги разказали, че останал затрупан 4 минути, преди да успеят да избутат пръстта от гърдите му.
Това е втори инцидент в “Ораново” за по-малко от 24 часа. Предишната вечер при по-сериозно срутване, както съобщи в. “Струма”, пострадаха 31-годишният Спас Ангелов и 47-годишният Атанас Стоянов. Двамата работели близо един до друг, когато около 16.00 часа върху тях започнали да се търкалят камъни. Състоянието на двамата е доста по-добро от това на колегата им Топов. Те са в ортопедия, единият е със счупена ръка, другият - със счупен прешлен.
Двамата копачи са работили под недобре укрепен свод на галерията в забоя, констатираха проверяващи от Инспекцията по труда, които едва вчера сутринта запечатаха рудника и започнаха огледа му. Шефът им Попадийн обясни, че не го затворил предишната вечер, защото директорът Валери Манов му се обадил едва в 18.55 часа, 3 часа след срутването, за инцидента.
За какво да затварям рудника, станали са две леки трудови злополуки, при това на различни места, кой съм аз да запечатвам частен рудник, има си Инспекция по труда за това, избухна директорът на “Ораново” Валери Манов, с когото успяхме да се свържем по телефона.
Двата инцидента изтеглиха с 10 дни напред проверката, която Инспекцията по труда планираше да направи на 22 март, уточни Попадийн. Според него сега на пълна инспекция ще бъдат подложени условията на труд. Ще се провери и дали са отстранени предписанията, направени при последното слизане на инспекторите в забоите през декември 2009 г. Ако се установят нарушения, собственикът на рудник “Ораново” Станислав Тасев, който е племенник на пернишкия бизнесмен Красимир Михайлов, ще бъде санкциониран с 2500 до 20 000 лв.
Припомняме, че точно преди 3 г. - на 5 март 2007 г., в същия рудник загинаха 2-ма млади мъже от община Симитли при мощна експлозия на газ метан. Тогава огнената стихия помете 22-ма от 33-мата миньори от първа смяна. Освен загиналите всички останали бяха силно обгорени и за много от тях се наложиха по няколко животоспасяващи операции. Няколко месеца по-късно Окръжна прокуратура - Благоевград прекрати разследването на аварията за неопределено време с мотив, че метанът в забоите трябвало да падне до безопасни стойности, за да може държавното обвинение да слезе на спокойствие да си прави проучванията. До момента разследването не е подновено.
Висящ остава въпросът как настоящите нива на метана са достатъчно ниски, за да работят вътре миньорите, и много високи за безопасността на прокуратурата. Възмездието за смъртта на Живко Серафимов и Росен Найденов и за изживения ад от другите 20 техни колеги благоевградските съдии изчислиха на 4000 лв. С толкова общо бяха глобени 5-има началници на участъци и смени. Управителят на рудника Валери Манов се отърва без лев санкция.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.