Тийнейджъри от Благоевград представиха свое изследване в Германия
Участниците в проекта пред Кьолнската катедрала
6-има гимназисти разкриха причините за отпадане на учениците през последните 10 г., огласиха резултатите в Кьолн
Задълбочено изследване на причините за отпадане на ученици от системата на образованието в България през последните 10 г. направиха 6-има тийнейджъри от Природо-математическата гимназия в Благоевград. Проучването им е част от проект “Правото на детето на образование според конвенцията на ООН” по програма “Младежта в действие”, по който благоевградчаните работили заедно с връстници от Италия и Германия. Българският екип се върна от 10-дневния престой в Кьолн, където всички участници по проекта коментирали обобщените резултати.
При изследванията взехме предвид и демографската криза в България от 2000 до 2010 г., уточни единадесетокласничката Екатерина Стаматова. Констатациите ни са, че през последната година отпадналите от системата на образованието са най-малко, сравнено с предходните, и хубавото е, че броят на децата, които не ходят на училище, защото не желаят, е минимален, допълни тя.
Благоевградските гимназисти подготвили две презентации за общата среща по проекта в Кьолн, едната била с резултатите от проучването, в която представили и училището си, а другата - за България. По думите на учителката и ръководител на групата Марина Рулько данните били въздействащи. Бяха се сетили дори да вземат розова есенция и напръскаха в помещението, за да е пълно усещането от българското представяне, разказа тя.
При подбора на участниците натежало и доброто владеене на руски език освен работния английски, защото проектът го изисквал.
Мартин Йорданов от 9 “а”, Благовеста Димитрова и Владимир Бърдарски от 10 “а”, Екатерина Стаматова от 11 “а” и Георги Янков от 12 “а” са учениците, които представили ПМГ в Кьолн, част от екипа били и седмокласничката във II ОУ Юлия Грозданова и вторият ръководител Виктория Богданска. За Деня на Вси Светии момчетата и момичетата не забравили да се подготвят предварително и се пременили с костюми, които носели от България.
Изненадах се, като гледах в Германия как всеки ден хлапета ходеха на детска градина с пълни раници, призна Марина Рулько. Оказа се, че родителите им задължително им слагат храна от вкъщи, защото вероизповеданията им са различни, съответно и хранителните навици, затова в детските заведения не се включва услугата “хранене”.
Другото нещо, което ме изуми, беше, че началната учителка, при която са децата до 4 клас, определя кое в какво училище да продължи образованието си, разказа преподавателката. Питах дали родителите не протестират, това у нас в България никога няма да се случи, а учителката ще бъде “изядена” от амбициозни родители, но отговорът бе, че протестите са твърде малко, а авторитетът и вярата в правилната преценка на педагога са на много високо ниво, допълни тя.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.