Ти кмет ли си, или архитект, та се бъркаш в кв. "Грамада"?!
Съветникът от ГЕРБ Кр. Роячки в остър сблъсък с говорителя на Костадин Паскалев Люба Спириева
Плътно до строителните бригади в кв. "Грамада" в Благоевград повече от седмица стои съветникът от ГЕРБ Красимир Роячки, твърдо решен да надзирава за правилното изпълнение на ремонтните дейности. Никой не знае къде ще се появи - при валяците при полагане на асфалта, при работниците, полагащи бордюрите, или пък при работниците, занимаващи се с шахтите. Присъствието му има ефект, защото успя да договори с фирмата-подизпълнител "Пиринстройинженеринг" полагането на 6 см асфалт вместо 5 за улиците "Иван Гарванов" и "Евтим Драганов", както е по договора, защото това са двете главни пътни артерии в квартала и са най-натоварени. Роячки призна, че засега има добро разбирателство с фирма "Пиринстройинженеринг", и се спазари с ръководството й за допълнителни 500 кв.м тротоари по "Иван Гарванов", тъй като договорените 900 кв.м щяха да стигнат само за едната страна на улицата.
Отново извън договора съветникът от ГЕРБ издейства поставянето на две шахти в двете най-ниски точки на улица "Евтим Драганов" - в отсечката между детската градина и гробищния парк, и между гробищата и блоковете. На тези места досега винаги се събираше много вода, защото съществуващите шахти нямаха достатъчен дебит.
И докато ремонтът върви на скорост, се оказа, че не липсват и конфликтни ситуации. Ето какво разказа на място Кр. Роячки:
Дойдоха един ден зам. кметът Георги Скрижовски и, незнайно защо, пресаташето на кмета на Благоевград Костадин Паскалев - Люба Спириева. Докато с арх. Скрижовски обсъждахме определени параметри и какво още може да се направи в движение, Люба Спириева ни прекъсваше постоянно с мнение, че това, което предлагаме и аз, и Скрижовски, не може да бъде изпълнено. Това, което договаряхме със зам. кмета и той пое като ангажимент към мен, е да се изгради ПУП за разширяване на улица "Иван Гарванов" - ако сега имаше одобрен ПУП, разширението можеше да се направи веднага. Другият вариант, който би допринесъл за освобождаване на трафика в квартала, е асфалтиране на улица "Зеленка", на която са изградени водопровод и канализация и са положени тръбите за газта. Тя би поела 50% от трафика от "Ив. Гарванов", тъй като хората, живущи в блоковете, ще минават по нея. Със собствени средства живеещите на улицата бяха я асфалтирали, но когато общината я разкопа за ВиК, я остави неасфалтирана.
Според Люба Спириева кв. "Грамада" не бил единственият квартал в Благоевград, за да оправяме само него. Само че аз питам - като е започнат ремонтът в квартала, трябва да го оставим недовършен ли" Изградихме 20 улици, но не може да се направи още една, която ще реши кардинално проблема с трафика - това е напълно недалновидно и некомпетентно виждане. И много се учудих, че Л. Спириева дава мнение, тъй като е пресаташе, а не архитект или инженер. Трябва ли да смятаме, че тя е кмет или зам. кмет, след като иззема техните функции, тя ли управлява община Благоевград"
Свидетел на спора за улица "Иван Гарванов" стана Стефан Шалявски, който има заведение на нея:
Докато говорехме с Л. Спириева и Г. Скрижовски, госпожата сподели нейния челен опит от столицата, където живее, и каза, че на бул. "Мария-Луиза" било забранено спирането на автомобили и така бил решен проблемът със задръстванията. Само дето няма база за сравнение между софийския булевард и тази улица в кв. "Грамада". Заведението ми едва оцелява в момента, а проблемът не е сложен за разрешаване. Улицата е широка 5,60 метра, а тротоарите - по 4 метра от двете страни. При мен идват клиенти предимно с коли и като няма къде да спрат, бизнесът ми заминава в канавката. Госпожата като има познания за София, да ходи там да предоставя своя експертен потенциал, а не в нашия квартал, споделя Ст. Шалявски.
Проблемът общо взето е, че общината дава разрешителни за строеж без паркоместа и не можем да обвиняваме гражданите, че паркират на улицата, след като не сме им предоставили нито един паркинг, допълни съветникът Красимир Роячки. По ул. "Иван Гарванов" има седем заведения, още толкова хранителни и промишлени магазини и за да няма задръствания, пазаруването трябва да става само с ходене пеша. Единствената аптека в кв. "Грамада" също е на тази улица и ако идеята на Спириева за забрана на паркирането се приложи, жителите от крайните улици ще бият път само пеш до нея.
Големият парадокс е, че има 8 метра тротоар и по-малко от 6 метра пътно платно, при положение че по закон е необходимо да има поне 4 метра тротоар общо за двете страни.
Ежедневните инфарктни ситуации едва ли ще ме откажат да инспектирам работата на машини и работници денонощно, сподели ГЕРБ съветникът Кр. Роячки. Хубавото е, че съкварталците ми имат доверие и всеки ден ме молят да издейства например снижаване на бордюрите за достъп до гаражите и дворовете в рамките на законовата допустимост, по-специално оформление пред къщите на инвалидите и кварталната градинка за безпрепятствен достъп, и засега успявам благодарение на доброто разбирателство с изпълнителите на обекта. А пък и грамаждани ми сигнализират веднага, ако забележат някоя нередност.
Краят на ремонта се вижда и дано този път не се налага отново ремонт на инфраструктурата, заключи Кр. Роячки.
А пешоходците и майките с колички ......
Искат да си седнат у бара и да си пият питието и картофките на едно разстояние от колата. На Запад такова нещо не съм виждал! Трябва да сме благодарни, че имаме такъв голям паркинг, а много не се сещат да го ползват. Не стига, че е безплатен!
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.