Тежък удар върху три села в разгара на пролетната кампания
Обградиха с ров и насип летището за 500 000 лв. край с. Кърналово и спряха достъпа до нивите на десетки производители
Жителите на третото по големина петричко село Кърналово от вчера нямат достъп до нивите си, пътят за които бе през бившето селскостопанско летище.
Фирмата, собственик на летището, препречи достъпа, като стовари тонове пясък на пътя, а покрай него са направени огромни изкопи, за да не влизат хората вътре.
Над 50 човека вчера се събраха пред кметството, за да изразят протеста си и да търсят вариант с кмета Стоян Бойчев за разрешаване на проблема. В техническата служба на кметството в Кърналово собственик на бившето селскостопанско летище се води фирма “Дрийм ленд”, представлявана от петричанина Георги Георгиев-Валяка. Пред репортер на “Струма” обаче той заяви, че от една година няма нищо общо с летището, но не пожела да назове на когото го е продал.
Според жителите на Кърналово новият собственик на пистата е фирма, близка до ексмитничаря Марио Минев. Те обясниха това с извода, че през последните 2 години фирма, близка до Марио Минев, организира големия животински панаир Малилаг на терена. Това е най-плодородната земя, всички хора от Кърналово се занимават със земеделие, сега са лишени от достъп до нивите.
Това е най-трудният ми момент като кмет трети мандат на селото и ще направя всичко възможно въпросът да бъде разрешен. Ще искам среща лично с премиера Бойко Борисов и министъра на земеделието Мирослав Найденов. Няма обходни пътища, по които хората да стигат до нивите си. Става въпрос за достъп до хиляди декари обработваема земя, засегнати са не само жителите на Кърналово, но и част от хората от съседните села Михнево и Кавракирово, обясни Стоян Бойчев.
В момента земята се обработва усилено, част от площите са засадени със зелена салата, в района има и оранжерии. Хората вчера били спрени от пазач, казано им било, че повече не могат да преминават през района на летището и да си намират начин да достигат до нивите, каза кметът.
Проверка вчера преди обяд показа, че пазач нямаше, но всичко бе оградено с пръст земя и дълбоки ровове. Поставена е и табела “Частна собственост”.
Заместник-кметът по ТСУ и обществен ред на община Петрич Христо Георгиев заяви, че администрацията е уведомена за проблема и още в близките дни ще се търси вариант за решаване на сложния казус. Христо Георгиев апелира към всички, които имат земеделска земя в района и нямат достъп, да изготвят списъци с имената си и да ги предоставят в общината. Ще бъде съставена комисия, която ще огледа на място всеки един от имотите поотделно и ще се търси вариант за обособяване на достъп до нивите, каза Георгиев. Той обеща, че до края на седмицата комисия ще пристигне в Кърналово и ще се запознае на място с терена.
Единственият вариант е, ако не се постигне консенсус със собствениците на фирмата, стопаните да получат разрешение да преминават през пистата поне докато кардинално се реши въпросът. Общината ще предприеме действия за прокарване на черни пътища покрай пистата, за да се осигури достъп. Проблемът е, че въпросните пътища ще засегнат други частни имоти и ако техните собственици не са съгласни, въпросът става по-сериозен.
Зам. кметът се надява, че хората от района ще проявят разбиране и ще се намерят обходни пътища до нивите.
Държавата, както “Струма” писа, продаде бившето селскостопанско летище по време на тройната коалиция за близо половин милион лева.
Абе хора! Фарма Петра открадна над милион и половина и ни вест, ни кост!
Голема работа за едни ниви ! И без тва нема полза от земеделие, пък и 500000 що е за фирмата на митничаря -човек!
Ако иска и има пари и Берлински Зид мож да дигне!
За това като се продава се мисли__клаузи за осигурена достъпност; за регулация в случай на спор и т. н.
А не така по Кафалската_дай парата _шур бозата!
Е за тва ся договори прайни от Туфчо Пуфчеф и Томчо Мунчев ки Ви излезат през газо!
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.