Сътрудничество в пограничния регион Симитли-Пехчево за опазване на природните ресурси
Еколози и геодезисти обобщават данни за природните ресурси от двете страни на българо-македонската граница за изграждане на географска информационна система (ГИС). Базата данни от ГИС-системата внимателно се селектира от общински служители, експерти от РИОСВ, Басейнова дирекция, Горските стопанства, Сеизмичната станция.
В рамките на два дни Симитли бе домакин на обучителен семинар за експертите от администрациите на общините Симитли и Пехчево. Българската и македонската община изпълняват общ проект за опазване на природните ресурси.
“Заедно с община Пехчево изграждаме обща база данни за защита на природните ресурси и околната среда в пограничния район на двете общини. Което ще ни помогне много за в бъдеще за предотвратяване на пожари, природни бедствия”, казва Надя Миленкова от евроотдела на община Симитли.
„Идеята е да създадем заедно един продукт, трансграничен, за защита от ерозия на земи, от пожари, наводнения. Двете общини да си помагаме предимно с информация, като превантивна мярка”, допълва Бранко Марковски от общината в Пехчево.
„Общо 4 семинара с различни модули, сред които обучение за работа с базата данни.
На сайта ще има пълна информация по различните компоненти, свързани с природните ресурси, свлачища, земетресения, реки, ерозия”, коментира Данислава Георгиева от консултантската компания, обучители на общинските служители от Симитли и Пехчево за работа с базата данни.
Община Симитли в партньорство с Община Пехчево изпълняват проект: “Съвместни изследвания с цел практическо приложение за опазване на природните ресурси и околната среда в трансграничния регион между общините Пехчево и Симитли”, № 2007СВ16IP O 0007-2011-2-106, който има за цел да подсили капацитета за опазване на природните ресурси и на околната среда в трансграничния регион на територията на общините Пехчево и Симитли, чрез използване на високи информационни технологии, ГИС, GPS и сателити данни.
В изпълнение на дейностите по проекта се провеждат семинари за подсилване на капацитета на заинтересуваните страни от двете страни на границата. Обучение преминават общо по 20 представители от община Симитли и община Пехчево. На 18 и 19 юли в град Симитли се състоя третият семинар за подсилване на капацитетите на заинтересуваните страни.
Общинарите от Пехчево и Симитли преминаха практическа работа в среда на ГИС, използване на различни данни в среда на ГИС, представяне на реални резултати за рискови явления в среда на ГИС, ръководство за работа с WEB страница, представяща геобазата данни за природните ресурси, практическа работа с геобаза данни в среда на GIS.
В рамките на проекта ще бъде изработена web-страница, представяща геобазата данни за природните ресурси на територията на общините Симитли и Пехчево.
Общата цел на проекта е да се подсили капацитета за опазване на природните ресурси и на околната среда в трансграничния регион на територията на общините Пехчево и Симитли, чрез използване на високи информационни технологии, ГИС, GPS и сателити данни.
П. Иванова
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.