Съдът потвърди глоба за 2 бона на дупнишка аптека

09 януари 2014 17:52   6150 прочита


Глоби на инспектори от Изпълнителна агенция по лекарствата бяха потвърдени от районния съд в Дупница. Наказателните постановления за тях са съставени на аптека в центъра на града на улица „Христо Ботев”. Според описанието постановленията за нарушенията са за неправилно съхранение на бракувани медикаменти, а санкциите са в размер на 2000 лева.

Собственикът на аптеката обжалвал в съда актовете на изпълнителната агенция по лекарствата с мотива, че те ще бъдат отменени от магистратите, но те бяха потвърдени от дупнишките магистрати.

Според заключенията на инспекцията, нарушенията на фармацевтите се състоят в това, че вместо да съхраняват лекарствата в специално за място обозначено с траен сигнал, те са държани в шкаф със секретно заключване, а сигнализацията върху него била единствено надпис „брак”.

Освен неправомерното съхранение на бракувани медикаменти, инспекторите са установили и нарушения относно съхраняването на лекарствата с рецепта. Наличието на такива, са били констатирани по щандовете в търговския обект. Според заключението на магистратите, с подобни медикаменти, законът забранява и физически и визуален контакт. Решението на съда може да бъде атакувано в Административния съд.

Според регламентите в законодателството, старите лекарства се вземат обратно от дистрибуторите, които ги предават за унищожаване. Процедурата за това е дълга - ако медикаментите са обикновени, се подава молба до Агенцията по лекарствата. В случай, че става дума за наркотични средства – заявлението е до здравното министерство. Негодните продукти се изгарят в инсинераторите на Александровска болница или ВМА в присъствието на инспектори от РИОКОЗ и изпълнителната агенция по лекарствата, съобщиха от там.

По данни на агенцията, изтеклият срок на годност докарва 20% от актовете, които се съставят на аптеки. Нарушителите честа са по-малките аптеки, тъй като големите фармацевтични търговски обекти вече са снабдени със сигнализираща компютърна система. Самата тя подава сигнал, когато годността за даден медикамент изтича, докато в малките обекти се разчита на редовното пренареждане на складовете. Лекарствената регулация се прилага в различни сфери на фармацевтичния сектор, за да се осигуряват качествени, безопасни и ефективни лекарства.

А. Зортев

0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар