Студенти вървяха по напълно запазения античен път "Виа Траяна" в Родопите
Римският път под връх Персенк
Студенти от специалностите "Културология" и "Култура и медии" в Катедрата по културология на Факултета по изкуствата, членове на Университетския научноизследователски център за древни европейски култури, вървяха при изкачването на върховете Персенк и Елдермен в Родопите по 5-километров напълно запазен участък на римския път "Виа Траяна". Това съобщи ръководителят на проекта "Тракийски светилища от Западните Родопи" проф. Васил Марков, преподавател по "Древни култури" в катедрата. Той уточни също, че експедицията се организира в сътрудничество с Националния археологически институт с музей при БАН - София, Народна обсерватория “Юрий Гагарин” - Стара Загора и Регионален етнографски музей - Пловдив.
Експедицията ни започна с археологически обходи и етнографски проучвания в селата Рибново и Буково в Благоевградска област, в чийто землища бяха регистрирани тракийски жертвеници, антично селище и мегалитното светилище, каза проф. Марков. В Смолянска област - Средните Родопи, младите изследователи попадат в местността Цирикова църква - в землището на с. Орехов, на тракийско светилище, включващо много интересен скален лабиринт - своеобразен вход към подземния свят, покрит с орфеевото цвете Силивряк. И именно при изкачването на Персенк и Елдермен, добави проф. Марков, членовете на екипа имат удоволствието да вървят по "Виа Траяна".
Мащабни проучвания екипът прави и в района на Централна Средна гора, където е направено археоастрономическо заснемане на мегалитните светилища Кулата, Голяма и Малка Кочула, Исара. Това дава възможност да се определи времето на древните обреди тук, по повод пролетното и есенно равноденствие.
Според организаторите направените открития са с висока научна стойност, и като част от културно-историческото наследство на България е важно да бъдат социализирани и запазени за бъдещите поколения.
Къде е римският път "Виа Траяна" и къде е връх Персенк?????
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.