Спряха окончателно производството на „Винпром-Дупница АД”
Оцетът на дупнишкия винпром не е опасен за здравето, опасен е етикетът, защото заблуждава потребителите
В края на работния ден днес инспекторите на агенцията по храните и комисията за защита на потребителите излязоха с окончателното си решение.
Производството на „Оцет Винен” и „Ябълков оцет” в Дупница се преустановява окончателно, заради подвеждане на потребителите чрез етикетировката на продукцията, непредставените документи за произход на използваните суровини и грубите пропуски в техническата документация. Това съобщи за Struma. com директорът на областната дирекция на Агенцията по храните в Кюстендил д-р Първан Дангов. С негова заповед е спряна цялостната дейност на „Винпром-Дупница”АД, а на собственикът на дружеството Фиданка Воденичарска, са съставени два акта за установени административни нарушения.
Както първи съобщихе от ОДБХ-Кюстендил миналата седмица спряха временно производството в дупнишкия винпром, а складовите наличности бяха блокирани. Инспекторите разпоредиха незабавно изтегляне и на пласираните вече количества в търговската мрежа, произведени през септември и октомври. Проверката е направена във връзка с повишеното потребление на оцет през есенно-зимния сезон, а в хода на инспекцията, беше установено, че „Оцет Винен” и „Ябълков оцет” на „Винпром-Дупница” са произведени не от естествени суровини, каквито са гроздовата и ябълковата мъст, а основно от оцетна киселина, ароматизатори, оцветители, подобрители и овкусители, за които също липсваше документация. Общо седем бяха констатираните нарушения, които освен по отношение на подвеждащите потребителя етикети, бяха и по отношение на техническата документация, на сградния фонд и на технологичния процес при производствата на оцет за масово потребление.
Днес от ОДБХ-Кюстендил са съставени два акта на Винпром-Дупница”АД, които са на обща стойност 2000 лева. „Единият е за подвеждащият надпис върху етикетите, другият е и за констатираните несъответствия в техническата документация на дружеството”, каза директорът д-р Първан Дангов. Той съобщи, че вече е получил и протоколът от физико- химичните изследвания на продукцията, които показват, че изтеглените от търговската мрежа и блокираните от инспекторите на ОДБХ-Кюстендил количества от продукцията, не превишават нормите за съдържание на оцетна киселина. „Пробите на показват 6% киселинност при допустими стойности от 4 до 8%”, успокои потребителите Дангов, който поясни, че физико-химичните анализи са извършени от акредитираната лаборатория за химични изпитвания и контрол на Агенцията по безопасност на храните в София.
„Все пак успокоителен е фактът, че оцетът не е опасен за човешкото здраве и остава въпрос единствено на личен избор какво да предприемат онези потребители, които вече са закупили винен и ябълков оцет от произведените количества през септември и октомври”, допълни Дангов. Според него обаче, подвеждането на потребителите е недопустимо и съгласно законовите разпоредби, в случаите на констатирана подвеждаща информация върху на етикета се предвиждат финансови санкции от 500 до 1000 лв. До 10 000 лв. е санкцията за фирма, ако съставът на продукта не може да бъде проследен.
От Комисията за защита на потребителите и дупнишката районна прокуратура, които също се заеха със случая, ще се произнесат по казуса следващата седмица.
„Винпром-Дупница” АД затваря врати, докато не бъдат отстранени всички констатирани нарушения.
С. Здравкова
Адмирации за Дангов. Смелостта му е похвална. Той става все повече човек, откакто напусна кликата на Манолова-Ибришимов.
Продават химически оцет с цената и етикета на биологичен. Какво ли има в хляба от Кацовата фурна?
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.