Специалност “Логопедия” в Катедрата по логопедия при ЮЗУ единствена в България, акредитирана в научно направление "Обществено здраве"
Доц. д-р К. Дионисиева: ОНС "Бакалавър по логопедия" изпреварващо за страната съдържа модули и дисциплини, препоръчвани от Европейската комисия за връзка с логопедите и фониатрите (CPLOL)
Специалност “Логопедия” в Катедрата по логопедия на Факултета по обществено здраве и спорт при ЮЗУ "Неофит Рилски" е единствена в България, акредитирана в научно направление "Обществено здраве". Това отчете завършилата преди няколко дни национална конференция на логопедите на тема "Гласови нарушения" в университетския център Бачиново. Ден преди това се състоя работна среща на логопедите, членове на Националното сдружение на логопедите в България (НСЛБ), и общо събрание на сдружението. Форумите, организирани в партньорство между Националното сдружение на логопедите в България и катедра "Логопедия" при Факултета по обществено здраве и спорт на ЮЗУ "Н. Рилски", бяха посветени на Европейския ден на логопедията - 6 март.
Общото събрание на НСЛБ протече много ползотворно, като взе решения, свързани с по-нататъшното развитие на логопедията в България, привеждане на законовата уредба у нас в съответствие с европейските стандарти за подготовка и реализация на логопедичните кадри, каза ръководителката на Катедрата по логопедия доц. д-р Катя Дионисиева. Тя съобщи и радостната вест, че специалност логопедия в ЮЗУ е единствена засега в България, акредитирана в научно направление "Обществено здраве". Нещо повече - подчерта тя, - учебният план за образователно-квалификационната степен "Бакалавър по логопедия" изпреварващо за страната съдържа модули и дисциплини, препоръчвани от Европейската комисия за връзка с логопедите и фониатрите (CPLOL). Практическата подготовка на студентите по логопедия отговаря на международните стандарти.
Председателят на Националното сдружение на логопедите в България Д. Траянова даде висока оценка на помощта, която катедрата оказва на сдружението в усилията му да прокара у нас европейските норми в сферата на логопедията.
Според специалистите научно-практическата конференция по гласови нарушения успя да предложи на логопедичната общност един нов прочит на стандартите за подготовка на специалисти за работа с пациенти с гласова патология. За първи път у нас се организира форум на логопедичната общност, посветен изцяло на гласовите нарушения.
Научните съобщения на доц. д-р Д. Георгиева, доц. д-р Хр. Френгов, гл. ас. д-р М. Симонска, ас. А. Андреева показаха на присъстващите както отговорното отношение на катедрата към изучаване на проблемите на превенцията, диагностиката и терапията на гласовите нарушения, така и към качествената подготовка на студентите.
И двата форума протекоха в делова и творческа атмосфера и за нас като домакини остава удовлетворението от постигнатите успехи, от горещата благодарност на гостите, отправени към ректорското ръководство, за отличните условия за работа, които предоставя университетската база Бачиново, каза в заключение доц. Дионисиева.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.