Сменени са над 3000 от членовете на секционни избирателни комисии в област Благоевград
Повече от 3000 от членовете на секционни избирателни комисии (СИК) в област Благоевград са сменени, каза на пресконференция председателят на Районната избирателна комисия (РИК) Мартин Бусаров. "Крайно сме разочаровани от това, че повече от 70 членове - председатели и секретари на СИК не се явиха в началото на изборния ден в цялата област Благоевград, като около 45 са само неявилите се членове в община Благоевград", поясни председателят на РИК.
Той каза, че това е наложило да се търсят резервни членове, за да се осигури нормално начало на изборния ден. Въпреки това някои от секциите работят в намален състав, тъй като партиите не са посочили членове за замяна. "Имаме секции, които ще работят или в осемчленен или в шестчленен състав. За съжаление крайно несериозно подходиха партиите към тяхното задължение да осигурят състава на СИК", добави Мартин Бусаров. Той се надява смените в състава на секционните избирателни комисии да не доведат до грешки в избирателните протоколи, но най-вероятно по думите му ще се наложи удължаване на времето за приемане на протоколи, предаде БТА.
До момента в РИК са регистрирани 12 жалби и сигнали. Част от тях касаят твърдения за нарушение на изборните правила относно агитация с участие на деца. Друга част от тях са свързани с нецензурно поведение на член на СИК в община Сандански, който се е държал грубо с избиратели и със своите колеги. Предстои Районната избирателна комисия да се произнесе по жалбите.
В област Благоевград е подаден сигнал за проблем с 30 машини в различни секционни избирателни комисии. "До момента имаме пет машини, които с наши решения сме извадили от строя и в тези пет секции продължаваме гласуването само на хартия. Три от тях са в община Благоевград, една е в община Разлог и една машина не работи в община Петрич", съобщи още Мартин Бусаров. Обработва се още едно решение за спиране на работата на машина в община Разлог и машина в община Сандански. Проблемът навсякъде е един-машината не разпечатва бюлетина за машинното гласуване или ако такава се разпечати, не е бюлетина, а разписка с номера на секцията, поясниха от РИК.
Оттам увериха, че се поддържа постоянна връзка с всяка една от секциите. Има и инструкции на сайта на РИК, относно проблемите с машинно гласуване. Когато се установи проблем с машинното гласуване, веднага се подава сигнал до техниците, които поддържат машинното гласуване, които трябва да се опитат да отстранят възникналия проблем. Когато това е невъзможно, членовете на СИК попълват протокол и РИК взима решение гласуването да продължи на хартия. "За съжаление сигналите за проблем с машините към този час са над 30 в изборния район. За седем от тях сме получили обратна връзка, че не може да продължи гласуването с машина. Очаква се решение за останалите машини дали това е била временна ситуация или проблемът с машините продължава", казаха още от РИК.
Оттам съобщиха, че избирателите са спокойни и когато има проблем с машините те получават хартиена бюлетина за гласуване и упражняват своя вот на хартия. "На никой не е отказано и никой не е лишен от правото си на глас", казаха още на пресконференцията на РИК-Благоевград.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.