Слухове за складиране на столичните бали с боклук в затворена мина стреснаха Кюстендил
В писмо до министър Н. Караджова кметът П. Паунов поиска отговор: “Вярно ли е?"
Слуховете, че в кюстендилското село Катрище ще се складира боклукът на София, подлудиха жителите на областния център и станаха причина кметът Петър Паунов да изпрати писмо до министъра на околната среда и водите Нона Караджова, в което настоява да не дава разрешително. Според коментарите новият собственик на открития рудник "Витрен" край Катрище ще депонира боклуците на столичани на терена на мината, намираща се в самото сърце на овощната градина на Кюстендил.
Малко преди новогодишните празници мина "Витрен", която от почти две години не работи, тъй като изчерпа въглищните залежи, бе купена от пернишкото дружество "Централна ремонтна база" и не е ясно какви са точните намерения на новите собственици.
Вече имаме няколко писма-протести от жителите на селата около Катрище, заради намеренията на новите собственици на мината в селото да складират софийските бали, съобщиха от община Кюстендил. В писмата се настоява МОСВ да се съобрази и с факта, че населеното място е на брега на река Струма и балите са заплаха не само за земята, но и за водите.
В писмото си кюстендилският градоначалник настоява още да бъдат разсеяни всякакви съмнения по отношение намеренията в Катрище да се складират и да се предприемат мерки за рекултивация на района, възстановяване и предотвратяване на негативните последици върху околната среда.
В писмото си кметът моли за становище по компетентност относно статута и собствеността на бившата мина "Витрен". Мина "Витрен", както я познават живеещите в региона, добиваше въглища от март 2002. Концесията за добив е собственост на кюстендилската фирма "Каусто - голд" АД.
През последните две години концесионерът не извършва никакви дейности на територията на обекта.
Във връзка с гореизложеното Ви моля, да ни уведомите има ли искания от страна на концесионера да използва терена за депониране на отпадъци, както и има ли последващи действия от повереното Ви министерство за издаване на разрешение за такъв вид дейност.
Моля Ви да приемете категоричното ми противопоставяне на подобно развитие, тъй като това би хвърлило огромно петно върху овощната градина на България, където от десетилетия се отглеждат екологично чисти земеделски продукти.
Уважаема госпожо Министър, моля Ви по безспорен начин да разсеете съмненията за създаване на сметище на територията на бившия открит рудник, както и да предприемете необходимите мерки за рекултивацията на обекта, възстановяването му и предотвратяването на негативните последствия върху околната среда, се казва още в писмото.
Това е вторият опит в този район да бъде разположено бунище. Преди около четири години недоволството на живеещите в селата около Струма в Кюстендилска община бе събудено заради опитите да се разположи претоварна площадка за боклук в съседното село Горна Гращица. Тогава настоящият градоначалник поведе недоволните и успя да спре проектирането на претоварната станция, която трябва да обслужва депото за отпадъци в Кочериново, където ще се събира боклукът на Кюстендилска и Благоевградска област.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.