Сливи гният в Кюстендил, черешите могат да бъдат спасени
От областната агенция по храните предупреждават стопаните да предприемат незабавни мерки
Инспекторите от отдел „Растителна защита” към ОДБХ Кюстендил констатираха средно до силно нападение от ранно кафяво гниене по клонките на сливите, които са изсъхнали заедно с листата по тях, съобщиха от службата в областния център.
Въпрос на дни е плодните дръвчета да бъдат нападнати от сливовия плодов червей, при тези случаи повредените плодове спират растежа си, оцветяват се във виолетово и опадват, алармират от специалистите агрономи от ОДБХ-Кюстендил, които съобщават, че трябва да се започне незабавно третиране. Пръскането срещу първо поколение на сливов плодов червей трябва да се проведе в периода 27-29 май, в полупланиските райони в периода 29-31 май при установяване на 1-1, 5 пресни вгризвания от гъсениците. 10-12 дни след първото пръскане е нужно да се направи и второ третиране. Най-добре е да се пръска с Дурсбан 4 ЕК - 0, 15%; Пиринекс 48 ЕК - 0, 15% или Ранер 240 СК - 0, 03%, съветват експертите.
Борбата срещу ранното кафяво гниене и сливовия плодов червей може да се проведе едновременно.
Все още обаче има шанс за черешовите дръвчета. Въпреки, че хладното и дъждовно време създадоха благоприятни условия за проява и разпространение на гъбните болести по черешите, ако стопаните започнат третирания сега, младите плододаващи фиданки могат да бъдат спасени. Добре е пръсканията да се направят с регистрирани фунгициди като Делан 700 ВДГ - 0, 05%, Силит 40 СК - 0, 15%; Флинт макс 75 ВГ - 30 г/дка. Бялата ръжда е много вредна за черешата и се разпространява основно при дъжд, категорични са специалистите от Растителна защита.
Те предупреждават, че сега е моментът и за борба срещу черешовата муха. За предпазване на средноранните сортове череши от червясване да се извърши първо пръскане на черешовите насаждения в Кюстендил, Шатрово и Сапарева баня.
За опазване на късните сортове череши 8 - 10 дни след първото да се проведе второ пръскане, като се използват инсектициди с карантинен срок до 7 дни. Регистрирани инсектициди за борба срещу черешова муха са Калипсо 480 СК - 20 мл/дка; Вазтак Нов 100 ЕК - 0, 015%; Децис 2, 5 ЕК - 0, 03%; Нексид 015 КС - 0, 03%; Циклон 10 ЕК - 0, 015%.
Важно условие за опазване здравето на хората е да се спазват карантинните срокове на използваните продукти за растителна защита, предупредиха от Растителна защита при ОДБХ-Кюстендил.
Ал. Зортев
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.