След скандала с фалшивия оцет: Винпром Дупница започва работа, изпълни предписанията на Агенцията по храните
Винпром Дупница изпълни всички предписания на ОДБХ-Кюстендил и започва отново работа
Производството на „Винпром Дупница”ЕООД се възстановява от днес (събота) със заповед на директора на областната дирекция за безопасност на храните в Кюстендил Първан Дангов. Предписанията, които бяха направени от инспекторите на ОДБХ, са изпълнени и дружеството може да започне работа, заяви за шефът на дирекцията за струма. ком. За констатираните нарушения през последните две седмици, на дупнишкия винпром са издадени наказателни постановления на обща стойност 3 000 лева.
До спиране на производството на „Винпром Дупница”ЕООД се стигна, след като в началото на октомври от ОДБХ-Кюстендил предприеха масови проверки заради завишеното потребление на оцет през есенно-зимния сезон. Тогава инспекторите установиха, че „Оцет винен” и „Ябълков оцет” на дупнишкия винпром, съдържа само синтетични съставки, а биологични липсват. Тъй като това не беше упоменато върху етикетите на продукцията, инспекторите бяха категорични, че е налице подвеждане на потребителите. Липсата на техническа документация на химичните суровините и субстанциите също притесниха сериозно инспекторите и заради това, на 2500 тона оцет етикиран като „Винен” и 800 литра етикиран като „ябълков”, беше наложена възбрана. Първоначално бяха констатирани общо седем нарушения - по отношение на сградния фонд, на производствения и на технологичния процес в производствата на оцет за масово потребление.
Към днешна дата всички направени предписания са изпълнени и Винпром Дупница възстановява производствената си дейност, посочи Дангов. За успокоение на потребителите ползвали вече продукцията на дупнишкото предприятие, той припомни още веднъж, че лабораторният химико-физичен анализ е с показатели в допустимите стойности и оцетът не е опасен за здравето на хората.
Няколко дни след като във Винпром Дупница бяха констатирани нарушенията в производството на оцет за масово потребление, Агенция по храните също започна масови проверки на всички производители в България. Със заповед на изпълняващия длъжността директор на БАХ – д-р Венцеслава Тасева, заради повишеното потребление на оцет през есенно-зимния сезон, беше възложено на инспекторите от всички областните дирекции, до края на октомври да проверят цялостната производствена дейност и технологичният процес във винпромите в цялата страна.
С. Здравкова
"За успокоение на потребителите ползвали вече продукцията на дупнишкото предприятие, той припомни още веднъж, че лабораторният химико-физичен анализ е с показатели в допустимите стойности и оцетът не е опасен за здравето на хората. "
Ама кой да чете... Камо ли да помисли, че проверките са в интерес на този който купува без да се замисля какво купува!
Обърнах внимание на оцета който имам в къщи - на етикетчето пише "ОЦЕТ" - няма винен, няма ябълков! Ясно ми е - става въпрос за оцетна киселина!!! Не ме притеснява, защото знам, че е безвреден! Лошото е когато пише Ябълков а е само оцетна киселина! А разчовъркайте си малко мозъците
Оцетната киселина е много токсична при високи концентрации. Степента й на токсичност зависи от това с какво количество вода е разредена. Най-опасни за човека са разтвори, чиято концентрация надвишава 30%. Контактът на лигавиците или кожата с концентрирана оцетна киселина води до силни химични изгаряния.
Добавката Е 260 е разрешена за употреба във всички страни по света и се приема за безопасна за човешкото здраве. Единственият съвет на специалистите е да се ограничи приема на продукти, съдържащи в състава си оцетна киселина, от хора със заболявания на черния дроб и стомашно-чревния тракт. Такива храни не трябва да се дават на деца под 6-7 г.
те хората са го написали и сега и и преди па и дангов го каза миналата седмица беше май, че лабораторният химикофизичен анализ на дупнишщкият отцет е с показатели в до- пу- сти- ми- те стойности!!!!!
и е без-вре-ден!!!!!
Като се ровкаш из гугъл за оцетна киселина земи се ровни и прочети и в статиите по случая..... то и филосовстването е хубаво ама поне да е обективно не субективно
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.