След ежедневна битка за оцеляване и хората с увреждания надигнаха "гласа си", разпространиха декларация с животоспасяващи искания

27 февруари 2013 16:08   4 коментара   6020 прочита


В духа на протестите в държавата добили известност като бунтове на мизерията, хората с увреждания подкрепиха справедливите искания на съгражданите си и разпространиха декларация, в която поставят жизненоважни за тях искания и проблеми свързани с оцеляването им.Увлечени в стихията на размирното време все по-малко институции се сещат за това ,че хората с увреждания са български граждани, които най-много от всички имат нужда от помощ. Ето декларацията на хората с уврежания :

При така създалата се ситуация, произтичаща от икономическите реалности и в духа на Конституцията на Република България, където се посочва в чл. 51 ал.3, че „децата, възрастните хора и хората с увреждания са под особенната закрила на Държавата“, трябва ясно да предявим няколко жизнено важни приоритета за нас, хората с Увреждания. Тези приоритети са наложени не от факта, че ние Хората сУвреждания сме на ръба на отцеляването, а защото ако не се вземат тези мерки отцеляването ни е невъзможно.

 

1. Незабавно дотиране на минимум 30 % от сметките за ползвана електроенергия за хора с увреждания, по идентична процедура на решенията на частния капитал в Телекомуникационната индустрия.

2. „Зелената енергия“ да не се заплаща от гражданите, а от държавните фондове.

3. Реинбурсиране на лекарствените медикаменти, необходими за поддържане на живота на хората с увреждания без възрастови ограничения.

4. Размерът на елементите, формиращи интеграционната добавка по Закона за интеграция на хората с увреждания да се определят на стойности над 80% от минималната работна заплата за страната.

5. Да се актуализират инвалидните пенсии.

6. Да се увеличи размерът на интеграционната добавка за балнеолечение и рехабилитационни услуги до 2 пъти минимална работна заплата.

Да се включат в списъка на помощните средства, медицински изделия и приспособления за хора с увреждания към ППЗИХУ нови позиции, отговарящи на съвременните технологии и производство.

Да не се допуска отнемане на облекчения за хората с увреждания и на специализираните предприятия и кооперации.

Да се създадат условия, гарантиращи достъпно образование на всички лица и деца с увреждане.

Настояваме месечната добавка за деца с трайни увреждания до 18-годишна възраст и до завършване на средното им образование, но не по-късно от 20-годишна възраст регулирана в член 8 д от Закона за семейни помощи за деца да бъде в размер на 70 % от Минималната Работна Заплата, както беше до преди прехвърлянето й в този закон.

11. Поради нуждата да се синхронизира българското законодатество с европейското предлагаме да се въведе европейския термин „Граница на бедност“ вместо българсия ГМД – Гарантиран Минимален Доход, който се явявя индикатор за всички социални плащания.

Това са едни от най належащите за решение въпроси, чието решение е не просто своеволие или прищявка, а решение за спасяване на стотици хиляди човешки животи, които са обречени на смърт ако не се вземе бързо, адекватно и политическъи отговорно решение на тези въпроси.

Иван Карагьозов

Координатор на исканията на хората с увреждания


Още за: увреждания   хора   сметки   Още от: Общество

Принтирай статия
4 коментара
27 Февруари 2013 16:27 | Катерина Младенска
Оценка:
3
 (
3
 гласа)

ДО В-К "СТРУМА" - БИХ ВИ ПОМОЛИЛА, АКО Е ВЪЗМОЖНО ДА ПУБЛИКУВАТЕ КООРДИНАТИТЕ НА Г-Н КАРАГЬОЗОВ.


27 Февруари 2013 22:02 | КомунизЪма
Оценка:
2
 (
2
 гласа)

Определените от Европейската статистическа служба хора, изложени на риска от бедност или социално изключване, се определят като такива, ако отговарят на поне един от следните три критерия:

- Даденият човек да живее в домакинство с разполагаем доход под прага на риск за бедност, който е 60 на сто от средното национално равнище на разполагаемия доход;

- Да живее при големи материални лишения и да не може да си позволи 4 от 9-те посочени елемента:

1) домакинството не може да си плаща наема или да погасява заемите си навреме;

2) да отоплява достатъчно жилището си;

3) да посреща неочаквани разходи,

4) да яде месо, риба или съответстващи протеини през ден;

4) да ходи една седмица на почивка извън дома

5) да има кола, пералня, телевизор, телефон и др.

- Да живее в домакинство с много ниска трудова ангажираност (когато възрастните между 18 и 59 години са използвали по-малко от 20 процента от работния си потенциал през изтеклата година). Студентите са изключени.


28 Февруари 2013 00:44 | съгласен
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

Такъв терор на хората с увреждания както приложиха правителството на Борисов до сега не е имало от страна на управляващите . Дянков и министъра на Социалните измъчиха тези нещастни хорица . Как не се засрамиха и имат очи още да се показват по телевизиите


28 Февруари 2013 12:30 | до съгласен
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

Уважаеми "съгласен" виж само че хората не взимат отношение по въпроса с инвалидите, а повече коментират всякакви простотии . За един народ се дава оценка по това какво отношение има към хората с увреждания . Тук е глас в пустиня !!




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар