„Син език” превзе страната, Югозападът е пощаден засега

22 август 2014 16:00   9405 прочита


Компенсират собствениците на животни засегнати от болестта

Може да се каже, че Югозападна България в голяма степен е пощадена от болестта „син език”. В региона заболяването по животните не е толкова масово, колкото в други части на страната. Това стана ясно днес от думите на д-р Радослав Карабаджаков, заместник-изпълнителен директор на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ). Днес в карловското село Сушица, на пресконференция пред журналисти той обобщи данните за обхвата на заразата у нас.

Най-големите огнища са в областите Кърджали, Хасково, Сливен, Пловдив, Бургас и Ямбол. Всички стопани, чиито животни са пострадали от вируса независимо от кой район на България са, ще бъдат компенсирани. Това ще става по пазарни цени за всяко изгубено заради болестта животно, като се предвижда да им бъдат изплатени и компенсации за непреките загуби.

До момента от “син език” са измрели над 3000 животни в страната, уточниха за струма.ком от пресслужбата на Агенцията. По инициатива на земеделското министерство днес в района на Карлово, бяха представени конкретните мерки, които ще се предприемат в подкрепа на стопаните, чиито животни са засегнати от „син език”. Всички предприети от Агенцията мерки са насочени към подкрепа на стопаните, които търпят загуби заради болестта, каза още д-р Карабджаков.

“В момента тече процедура за закупуване на диагностична апаратура, с която да се изследват кръвните проби от животните”, каза още д-р Карабаджаков. Той уточни, че около пет милиона дози ваксини ще са необходими за преодоляване на заразата в страната. Отпускането им ще бъде договорено с Европейската комисия на среща на 3 септември, а самата ваксинация трябва да започне до края на същия месец след провеждането на процедура. Половината от средствата трябва да бъдат отпуснати от националния бюджет, а другата половина ще бъде поета от Европейската комисия. Ваксинацията през септември ще обхване здравите животни, а напролет ще бъде приложена на всички дребни и едри преживни животни.

В Югозападна България към момента най-тежко е положението с разпространението на болестта в Благоевградския регион, където броят на засегнатите животни върви към цифрата 100. Те са основно на територията на Сатовча, Катунци и Симитли. Допълнително се проверяват чрез кръвни проби още 30 населени места в Благоевградско - Гоце Делчев, Хаджидимово, Гърмен, Петрич, Сандански и Кресна.

В Кюстендилска област засега положението изглежда овладяно почти напълно. От ОДБХ-Кюстендил потвърдиха за едно огнище на „син език” във ферма за овце в района на Ново село. То е констатирано на 15 август, като към момента се предприемат всички дейности за локализиране и овладяване на заразата. „С помощта на ветеринарните лекари по места провеждаме превантивни мероприятия непрекъснато. Проверките, които се извършват ежедневно от службата са на територията на цялата област, каза шефът на дирекцията в Кюстендил д-р Първан Дангов.

Дезинсекция е проведена във всичките стопанства, където е констатирано заболяването. Срещу комарите, които пренасят болестта се третира навсякъде, където животните обитават - обори, торища и местата около поилките.

„Това е състояние на криза и ние се стремим да управляваме тази криза, тъй като това е нашата роля като институция”, каза проф. Пламен Моллов, изпълнителен директор на БАБХ. Той беше категоричен, че възможност за превенция на тази болест няма. Тя се разпространява от насекоми, които идват чрез вятъра. „Такъв проблем сме имали и през 1999 година“, уточни проф.Моллов.

С. Златев


Още за: болест   животни   страна   Още от: Общество

Принтирай статия
0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар