Ще се чуе ли гласът народен? Протест „Не искам да дишам сажди в Благоевград“ срещу мръсния въздух в областния град!
Оставете компютрите, излезте от Фейсбук и покажете активна гражданска позиция .Нека този протест не се провали както всички останали ..
Мръсният въздух и коминчетата на БИО ТЕЦ "Рубин" извеждат благогоевградчани на улицата. Гражданите се организират на протест под надслов „Не искам да дишам сажди в Благоевград“. Събитието е насрочено за 19 декември от 14:00 часа пред сградата на община Благоевград. След като темата със замърсения въздух в града, не намери адекватно решение от общинско ръководство и местните параламентаристи в Общински съвет, гражданите решиха да се обединят и да поискат спешни, ясни и адекватни мерки.
Изборите в Благоевград минаха, а по време на кампаниите, се чуха десетки обещания за справяне с един от най- сериозните проблеми в града- замърсения въздух. Това бе и един от основните акценти в програмата на новия кмет Румен Томов, но конкретни предложения от негова страна все още няма. Според благоевградчани БИО ТЕЦ „Рубин“ е един от основните замърсители на въздуха и ежедневно се публикуват снимки и видео материали на пушещите му комини.
„Ябълката на раздора“ предизвикваше дебати, както в предишния Общински съвет, така и в настоящия, който все още стои без председател. Местните парламентаристи си „подават топката“ и докато се засягат кой пръв е внесъл едно или друго предложение по казуса „Рубин“, истината е, че това след себе си не носи никакви резултати. Именно тази неглижираност на проблема от настоящето управление и съветниците в града, изнерви хората, които са категорични, че не могат повече да живеят и отглеждат децата си в такава среда.
Припомняме, че на една от предходните сесии съветничката Гергана Муртова повдигна темата за замърсения въздух и дори предложи създаване на Комисия по екология. Тя допълни, че дори е входирала подписка в Общината от над 200 граждани, настояващи за бързи действия, но явно управлението на общината не намира за необходимо да отговори на питанията и исканията на благоегврадчани, решили да поемат инициативата в свои ръце.
По темата за замърсения въздух, на същата сесия, Калоян Ханджийски упрекна колегите си в саботаж във връзка с отхвърлянето на референдум за затварянето на БИО ТЕЦ „Рубин“. Предложение, отправено от тогавашните съветници, начело със Злата Ризова, превърнала в кауза спряването с обгазяването, саждите, миризмата, излизащи от комина на фабриката. Независимо от актуалността на темата тогава, както и сега, петицията, която тя организира, обявила война на биотеца, се оказа загубена кауза и показа, че благоегврадчани бяха по- силни в интернет пространството на думи, отколкото на дела и действия.
Очакваме да видим този път умориха ли се наистина благоевградчани и колко от тях ще излязат пред общината, вместо да стоят на топло, пред комютрите, коментирайки активно темата, обаче във Фейсбук. И тук припомняме едно от изявленията на новия кмет Румен Томов по време на предизборната му кампания : Не мога да повярвам, че един кмет няма лостове и не може да се справи с мръсния въздух и едно предприятие.
Вашето време дойде г-н Томов, справете се с проблема, който извежда хората да протест пред общината. Интересно ще бъде и дали протестът ще е многолюден, тъй като много сме и сме силни обаче на думи. Време е да покажем гражданска позиция и да се преброим, когато трябва да застанем с лицата си пред проблем, коментиран от години.
Цв. Иванова
От няколко години, граждани и общественици алармират, че „Рубин“ трови въздуха в Благоевград. Смятам, че този проблем, отдавна трябваше да бъде решен. Собственикът, вместо да спори в социалните мрежи с всеки, който се опита да му каже, че върши нередени неща, тровейки въздуха, който и самият той диша, трябваше да вземе адекватни мерки.
Едно от предположенията ми е, че на компанията, собственик на централата и излиза много по-евтино да плаща месечните си глоби, отколкото да инвестира в пречиствателно съоръжение. Това е сериозен проблем, който смятам, че мога да реша, независимо от това, дали на собственика му е изгодно, или не. Най-голямата цена плащаме всички ние, които дишаме отрови! “, написа Томов.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.