Санират многофамилни жилищни сгради в Благоевградска област, подали проекти по етап II на програмата
24 многофамилни жилищни сгради на територията на Благоевградска област ще бъдат санирани със средства по процедура „Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на жилищния сграден фонд – Етап II“ в рамките на Националния план за възстановяване и устойчивост. Класирането на одобрените сгради беше обявено снощи от Министерство на регионалното развитие и благоустройството.
За въвеждане на мерки за енергийна ефективност са одобрени всички подадени проекти от общините в областта.
11 са подадените и одобрени проекти за саниране на жилищни сгради на територията на община Благоевград. Безвъзмездната финансова помощ, която ще бъде инвестирана в строително-монтажни работи, е в размер на 2 475 370 лева.
2 542 555 лева БФП ще бъдат вложени в санирането на 9 многофамилни жилищни сгради на територията на община Гоце Делчев.
По една жилищна кооперация ще бъде санирана и в общините Разлог, Сатовча, Кресна и Сандански.
Освен безвъзмездната помощ по НПВУ, собствениците на самостоятелни обекти ще трябва да инвестират и собствени средства в обновяването на жилищата си, каквото беше едно от основните условия за кандидатстване по етап II на процедурата. Собственото финансиране за одобрените сгради варира от 22 000 лева до 147 000 лева в зависимост от РЗП на сградата и заложените за изпълнение дейности.
Собственото финансиране за всяка сграда се разпределя пропорционално между всички собственици на самостоятелни обекти в кооперацията.
282 многофамилни жилищни сгради в 65 общински и районни администрации са одобрени за саниране със средства по процедурата на територията на цялата страна. В срока за кандидатстване са подадени 307 проектни предложения от 67 общински и районни администрации.
Стартът на процедурата бе даден на 02 юни 2023 г. като възможност за кандидатстване получиха всички собственици на многофамилни жилищни сгради на територията на цялата страна, които се управляват по реда на Закона за управление на етажната собственост и са проектирани преди 26 април 1999 г. Одобрените сгради ще получат до 80 % безвъзмездна финансова помощ, а сдружението на собствениците следва да осигури самоучастието си чрез собствен финансов ресурс.
Отхвърлени като неотговарящи на изискванията са 16 проектни предложения, а други 9 са оттеглени.
Основната цел на програмата е подобряване енергийните характеристики на жилищните сгради, достигане на клас на енергопотребление „В“ на многофамилните жилищни сгради, намаление на енергийното потребление на страната, редуциране на емисиите на парникови газове, постигане на 30% спестяване на първична енергия за всеки обект от жилищния сграден фонд, намаляване на енергийната бедност, чрез намаляване на разходите за енергия, подобряване на условията и качеството за живот чрез технологично обновление и модернизиране на сградния фонд и др.
Във връзка с големия брой въпроси за реализиране на инвестициите по процедура „Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на жилищния сграден фонд – етап I“, по който безвъзмездната финансова помощ е 100%, от МРРБ съобщават, че въпреки забавянето, са предприети мерки за ускоряване на работата и своевременно финализиране на процеса. Към този момент са подписани 44 договора, възлизащи на обща стойност на безвъзмездната финансова помощ 60 738 201, 14 лева с общините Самоков, Нови Пазар, Белослав, Мездра, Тополовград, Драгоман, Омуртаг, Силистра, Лом и Свищов.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.