Сандански и Петрич с шанс за нови екоавтобуси и умни трафик системи
16 проекта за екомобилност на обща стойност 107 млн. лв. бяха подадени за финансиране по Плана за възстановяване и устойчивост чрез МРРБ
16 общини и техни партньори в страната кандидатстват за осигуряване на екологични превозни средства за градски и междуселищен превоз на пътници и подобряване на инфраструктурата. Проектите са на стойност 107 млн. лв. Средствата се осигуряват от Министерството на регионалното развитие и благоустройството чрез процедурата „Екологосъобразна мобилност“ по Плана за възстановяване и устойчивост.
Крайният срок за кандидатстване изтече на 2 октомври 2023 г. Предстои оценка на подадените предложения. Проектите ще се изпълняват в партньорство между две и повече местни администрации.
Проектни предложения за постигане на по-добра и по-екологична свързаност в страната са подадени от Община Казанлък в партньорство с Община Павел Баня, Община Айтос в партньорство с Община Карнобат, Община Асеновград в партньорство с Община Садово, Община Пазарджик в партньорство с Община Пещера, Община Габрово с Община Севлиево, Община Враца с Община Монтана, Община Велинград в партньорство с Община Ракитово, Община Кюстендил с Община Невестино, Община Сливен в партньорство с Община Ямбол, Община Ловеч с Община Троян, Община Самоков в партньорство с Община Ихтиман, Община Хасково в партньорство с общините Свиленград и Харманли, Община град Добрич в партньорство с Община Добричка, Община Петрич в партньорство с общините Сандански и Ботевград, Община Шумен с Община Търговище и Община Перник в партньорство с Община Брезник.
Освен покупка на нови автобуси и тролейбуси с нулеви емисии (по изключение с ниски емисии), по проектите ще се финансира и изграждането и поддръжката на зарядни станции за превозните средства на обществения транспорт. По програмата ще могат да бъдат разработени и внедрени интелигентни транспортни системи в населените места, които ще позволят автоматизирано управление и контрол на трафика и движението, проследяване на колите на градския и междуградския транспорт с GPS система, автоматизирани системи за продажба на билети и др.
Предвидено е и въвеждането на мерки за повишаване на безопасността на движение в населените места. На места ще бъдат изградени пешеходни надлези с достъп за хора с намалена подвижност, допълнително осветление на пешеходни пътеки, изграждане на велоалеи, специални маркировки за намаляване на скоростта на входовете на населените места, поставяне на настилка с различен цвят и текстура, осветени и дублирани пътни знаци, изграждане на разделителни острови и др. Общините ще могат да разработят или актуализират планове за организация на движението в населените места.
Повече информация за процедурата можете да прочетете на интернет страницата на МРРБ в секция „Проекти по НПВУ“.
Празни обещания!
Марио минев какво да коментираме махалата са негови...
Средно дават в града от 80 на българи до 200 на циг.
Каква промяна ще има ...
Дано хората се замислят нов бардак със стари... не става.. да ли чомбе (скрит зас руйков), да ли Любо (скрит зад баща си), да ли танев - та той си е герб.
Но.... лапачи и обирджии само.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.