С поклон пред Илинденци студенти стартираха научна експедиция в Симитли
Студенти, историци, археолози и етнолози от цялата страна, родолюбци от симитлийска община тръгнаха по стъпките на героите, по дирите на историята, по пътечките до светите места в общината. Стартира студентската научна експедиция „История, археология и етнология на Югозападна България” под надслов „Симитлия – от древността до наши дни”. По обяд на 1-ви август организаторът на научно-изследователския форум Кристиян Ковачев даде старт на експедицията с презентация за светците и светите места на територията на община Симитли, с акцент – култът към Света Марина.
Малко позната легенда за Св. Марина и Св. Илия даде и обяснението защо толкова места в общината са белязани като оброчища с параклиси на Св. Илия. Начинанието на младите учени бе приветствано от кмета на Симитли Апостол Апостолов и общинското ръководство. След кратката презентация в залата на общинска администрация, студентите от Югозападния, Софийския и Шуменския университети, участници в научната експедиция, положиха венец на паметника на Илинденци на едноименния площад в град Симитли и преклониха глава пред героите- преображенци.
От днес до 4-ти август участниците ще видят отблизо богатото културно и историческо наследство на община Симитли. Експедицията включва разглеждане на храмове и манастири в симитлийска община, средновековни, антични и късноантични селища, могили, средновековни крепости, оброчища и паметници.
Ще бъде направена обиколка на паметниците „На падналите при освобождението на с. Симитлий”, „Илинден”, паметниците на Христо Ботев и Васил Левски, както и „100 години от Балканската война”. Ще бъдат посетени храм „Рождество на Пресвета Богородица” и храм „Св. Петка”. Ще бъде разгледан мостът, строен от немските войски над река Струма, старото селище, мястото на османската джамия, немските казарми и ж. п. гарата, свързана с транспортирането на българските евреи и пренасяне тленните останки на Гоце Делчев.
Експедицията продължава на 2 август (събота) с посещение на с. Железница (Нова и Стара). Разглеждане на храмовете, некропола и обход на околността.
Ще бъде направена обиколка на кв. „Ораново” - храм „Св. архангел Михаил”, късноантично селище (вляво от храма), средновековна крепост (м. Градо).
В с. Градево ще бъдат посетени храм „Св. Илия”, средновековен едноапсиден еднокорабен храм „Св. Богородица” в м. Драмче (до сегашните гробища), откъдето минал и цар Самуил (според легендата). Антично и средновековно селище в м. Драмче (под сегашните гробища), крепост (м. Градището), средновековно селище и крепост (м. Маревски ханове)
На 3 август (неделя) програмата продължава с посещение на раннохристиянски некропол при с. Черниче, храм „Св. Георги” в с. Черниче, паметник на убитите в 20-те години на ХХ в. дейци в м. Орловец, тракийска гробница
Ще бъде посетена късноантична гробница при с. Крупник, епископски средновековен храм (впоследствие османска джамия), храм „Св. архангел Михаил”. Ще бъде изкачен връх Градището. Ще бъде разгледана средновековната крепост и параклис „Св. Иван Рилски”, където според легендата е бил и св. Иван Рилски.
В с. Сушица ще бъде направена обиколка на околността и ще бъде посетен храм „Св. Троица”.
В понеделник, 4 август, е отделен на с. Брестово. Посещение на м. Големият камък и м.
М. Дюлгерски
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.