С много исторически данни и припевите на „Добърските баби” откриха изложбите, посветени на цар Самуил Български

09 октомври 2014 14:03   2 коментара   7130 прочита


Благоевградчани почетоха цар Самуил Български с две изложби, посветени на 1000-годишнината от смъртта му. И двете изложби бяха представени в Регионален исторически музей – Благоевград.

Директорът на музея Христина Цонева откри експозициите, като припомни събитията от средата на X век. За археологическите проучвания разказа уредникът от Регионален исторически музей – Благоевград Цветанка Комитова. Освен историческото минало, в залата прозвучаха автентичните фолклорни припеви на „Добърските баби”. „С гордост се считаме наследници на Самуила и на Добърската музикална школа“, заяви пред микрофона една от изпълнителките.

Първата изложба е постерна и се състои от две части. Едната част отразява времето и управлението на българския цар Самуил през погледа на византийските летописци, отразено и в миниатюри в някои от хрониките. Втората част представя резултатите от археологическите проучвания, осъществени в периода 1968 – 1976 г. на Земленото укрепление от 3 вала и 2 рова, изградено между планините Беласица и Огражден, известно сред обществеността като „Самуилова крепост”.

Втората изложба се състои от произведенията на художници в тазгодишния пленер в с. Добърско на тема: „Самуиловите войни” – съвместна инициатива на Регионален исторически музей – Благоевград и Българската академия на науките. Художниците, участвали в пленера, са Живко Янев, Огнян Механджиев, Георги Стойчев, Аксиния Милева и Галина Левашка.

Двете изложби ще бъдат експонирани до края на месец октомври.


Още за: цар   изложби   музей   Още от: Общество

Принтирай статия
2 коментара
10 Октомври 2014 09:59 | Роман
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

Добра идея за изложба, но от там на сетне пълна излагация. Цялото тържество се превръща в рекламно мероприятие за с. Добърско и певиците от селския хор . Има годишнита от смърта на цар Самуил . Този цар никога те стъпвал в това село . Според легендите част от ослепените войници са се установили там . Битката е при "Самуилова крепост", която е в подножието на с. Ключ а не на с. Добърско . На самата изложба няма нито една снимка, която да свързва това събитие със с. Дъбарско . Това се вижда и от снимките, които са прикачени към статията . И тук възнаква въпроса защо на откриването на тази изложба не са поканени гости от община Петрич, с. Ключ или техните мъжка и женска певчески групи . Като гледам снимките виждам, че шефката на музея е млада и има още мнаго хляб да яде, за да се научи как да организира такива събития .


10 Октомври 2014 12:13 | ГОСТУНЕЦО
Оценка:
0
 (
0
 гласа)

ХА ХА ХА . ЯВНО ТОВА СЪБИРАНЕ Е ТРАБВЯЛО ДА МИНЕ ПОД НАСЛОВА " ПЕСНИ И ТАНЦИ НА НАСЛЕДНИЦИТЕ НА САМУИЛА ОТ С. ДОБЪРСКО " . АКО ТОВА КОЕТО Е НАПИСАНО В ГОРНИЯ КОМЕНТАР Е ВЯРНО .... ТО ИЗЛАГАЦИЯТА Е БИЛА ПЪЛНА . НЕ МОЖЕ ЧЕСТВАНЕ НА ГОДИШНАНА ОТ СМЪРТА НА ТОЗИ ЦАР ДА СЕ ПРЕВРЪЩА В "ПИРИН ПЕЕ " ИЛИ " С БЪКЛИЦА И ДРЯН " . ХАЙДЕ МОЛЯ ... ВСЕ ПАК Е ГОДИШНИНА ОТ СМЪРТА НА ЦАР САМУИЛ, КОЙТО ПО НИКАКАВ НАЧИН НЕ Е СВЪРЗАН С . ДОБЪРСКО . ВОЙНИЦИ МОЖЕ ДА Е ИМАЛО И В РАЗЛОГ, БАЧЕВО И КЪДЕ ЛИ НЕ ????? ЗАЩО И ТЯХ НЕ ПОКАНИХА ???




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар