Разследване: Търговци в паника, лабораторията за анализ на храни и изследвания на животни в Благоевград без акредитация, сертификатите й незаконни
![](/images/eye.gif)
![](https://www.struma.com/_thumb.php?tf=uploads/image/42/news2_95_36894.jpg&tw=530&th=510&tq=100)
![](images/spacer.gif)
Акредитацията не е подновена, което автоматично препраща към частни лаборатории - това ли е целта?, питат производители на селскостопанска продукция и търговци
Акредитацията на благоевградската независима лаборатория за анализи и изследвания на храни, изследвания на животни и отривки за контрол на хигиенните норми, изтича днес. Това става ясно от официалния сайт на Българската Агенция по безопасност на храните. В него е записано, че сертификатът за акредитация издаден на благоевградската лаборатория от БСА изтича в последния ден на месец август 2013 година, а акредитацията не е подновена.
Информацията за това паникьоса мнозина търговци и селскостопански производители от региона, на които им предстои да се снабдят или са в очакване да получат техническата документация за търговските си обекти или собствената продукция. Проверка на struma. com показа, че паниката е съвсем основателна - от една страна информацията в официалния сайт на държавна контролна структура като БАБХ, няма как да бъде подценявана. От друга страна, актуализираната информация в националния публичен регистър на независимите акредитирани лаборатории в България, обновен наскоро, също я потвърждава.
Според сайта на Агенцията, към структурата на БАБХ работят общо 13 лаборатории, към които „на разположение на бизнеса и потребителите, са висококвалифицирани специалисти, които извършват множество анализи в сферата на безопасността на храните, фуражите, животновъдството и растениевъдството”.
Обективността и коректността на записаното обаче, основателно се поставя под въпрос и буди тревога, след като надлежна информация и описание на извършваните дейности, има само за 3 от 13-те лаборатории към областните дирекции на агенцията по безопасност на храните – тези в Благоевград, в Сливен и в Шумен. Интересна подробност е, че според информацията в сайта на Агенцията, акредитациите на сливенската и шуменската лаборатории отдавна са изтекли. На благоевградската - изтича днес. Всички останали 10 на брой лаборатории в страната, висят в сайта с бяло поле.
Справка в актуализирания наскоро национален регистър на независимите акредитирани лаборатории сочи, че държавните лаборатории намиращи се под шапката на Агенцията по храните, както и още 10 частни лаборатории в страната, всъщност имат подновени сертификати и са акредитирани от сертифициращите органи. „Лабораторни дейности” към ОДБХ в Благоевград обаче, фигурира и в Националния регистър със същия срок на акредитация - до края на месец август. Цялата тази информация обърква още повече потребители и търговци, тъй като пълно объркване има и по въпроса за легитимния ръководител на благоевградската лаборатория, Според сайта на Агенцията, собствената им служба в Благоевград, се ръководи от началник отдел „Лабораторни дейности” д-р Дафинка Иванова, а според Националния регистър, тя е поверена на д-р Камен Овнарски.
Иначе, лабораторията в Благоевград има изключително широк спектър на дейности. На практика тя обслужва цяла Югозападна България, тъй като е единствената акредитирана лаборатория в региона до днешна дата.
В обхвата на акредитацията на хранителните продукти са включени микробиологични, физико-химични и биохимични изпитвания на суровини и храни от животински произход - месо, месни продукти, животински мазнини, риба, рибни продукти, сурово мляко, млечни продукти, консерви - месни, месо, растителни и рибни, пчелен мед, питейна вода и др. Те се изпитват по критерии за безопасност на храните и технологична хигиена, съгласно Регламент (ЕО) 1441/2007.
При диагностика на заболяванията по животните, лабораторията работи по държавна профилактична програма, биологични и свойствени за средата на животните материали и други.
В лабораторията се правят анализи и изследвания и за отривки от повърхности, които контролират хигиената.
Липсващата актуална информация на официалния сайт на Агенцията по безопасност на храните и несъответствието с Националния регистър обаче, оставя отворен въпроса за това, дали липсата на официална информация в сайта на държавния орган не обслужва нечии интереси, тъй като половината от акредитациите са на частни лаборатории.
Яснота по тези въпроси, както и по въпроса за акредитацията на благоевградската лаборатория, не успяхме да получим до днес нито от шефа на дирекция „Лабораторни дейности” към Агенцията по храните в София - д-р Макавеева, нито от пресцентъра на службата, които бяха неоткриваеми на служебните си телефони.
С. Петрова
сигурно не знаеш, че лабораторията в Благоевград, за която говорят тука хората, се помещава в две сгради или казано с думи прости -в два офиса:
на “Славянска” 83 – офис 1 и на “Кирил Чамишки”1 – офис 2.
За твое сведение и на двата офиса щото става реч за една лаборатория, акредитацията им е една - под № 117 издадена на 04. 08. 2009 г. валидна до 31. 08. 2013 г.! И двата офиса, к7оито според са две лаборатории :) се командват от д-р К. Овнаров щото са ЕДНО!!!
Ай сега се извини на Струма аМА и да не се извиниш няма да е изненада
Хората не ги интересува къде се помещават лабораториите а това дали е вярно или НЕ .
За твое сведение знам повече защото..... имам връзките и в двете. Ти се извини защото никой няма да ходи до София и където да било. Лабораторията на РЗИ е напълно легитимна . Но РАБОТЕЩИТЕ ИНСПЕКТОРИ В БАБХ са принуждавани да не признават сартификати от лаб. на РЗИтата е друга тема, НАЛИ ? За корупция става въпрос . Знай, че за да пиша значи знам, а може и да имам човек който да работи там
На вниманието на Икономическа полиция и НАП-Благоевград:В магазина за ел. части и ел. материали в гр. Петрич, на ф-ма ЕТ"Валери Петрич-ВВД", с адрез на регистрация, ул. "България"№2, магазина намиращ се на ул. "Цар Борис/у градината на хотела на И. Кочев-Чомбе, не издават касов бон от години за резевни части, дори за печки за баня от 14 лв, трябва да настояваш.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.