Районен и Окръжен съд в Благоевград са на косъм от съвършенството
Г. Милков представи многословно 90-страничния доклад пред съдия К. Бельова, съдия Е. Николова и наблюдателя на проекта Елиана Спасова
Изказване на разградско НПО след 3-месечно висене в залите и четене на медийни публикации
Ако магистратите от Благоевградския районен и Окръжен съд си качат на електронните сайтове снимките, за да могат хората да ги разпознават по улиците, ще станат перфектните българските съдилища с най-открита, най-прозрачна, най-модерна и заслужаваща най-голямо доверие работа - това е основният извод от тримесечното наблюдение на работата им, организирано от разградското сдружение “Национална НПО мрежа за гражданско наблюдение на съда”.
Копия от 90-страничния доклад бяха връчени вчера от координатора на проекта “Правосъдие близо до хората” Георги Милков на председателите на Районен съд /РС/ Екатерина Николова и на Окръжен съд /ОС/ Катя Бельова заедно с благодарствени грамоти за отлична съвместна работа.
Съгласно доклада положителната работа на Окръжен съд - Благоевград се дължи на силното лидерство на председателя К. Бельова, която е натрупала точки пред наблюдаващите с въвеждане на електронния портал за адвокати, даващ им възможност за лесен достъп до делата, и с монтирането на 2 постустройства на съдебния партер, които след активирането им ще пестят на гражданите огромните банкови такси, нерядко стигащи до 5 лв. на превод.
Единствената 6-ица по четирите наблюдавани критерия за 7-те съдилища, където е извършен мониторингът - в Благоевград, Дупница, Кюстендил, Перник, Петрич и Разлог, са получили РС и ОС - Благоевград за случайното разпределение на делата между съдиите и незабавното публикуване на съдебните актове на двата сайта. Заради допуснатите конфликти на интереси със задна дата - по времето, когато председател на ОС - Благоевград беше Красимир Аршинков, двете съдилища получават и най-ниската оценка /3/ в този критерий. Тройката е отсъдена и заради инициалите, зад които магистрати се скрили в декларациите за конфликт на интереси. Според съдия Е. Николова обаче идеята имената им да бъдат редуцирани до инициали била на ВСС, а не на колегите й.
Като цяло препоръките в доклада са в съдебните актове да се изписват без съкращения имената на градовете и фирмите, в сайтовете да има версия на английски език, а пред съдиите в съдебна зала - табелки с имената им.
Наблюдаващите се подразнили от общоизвестната семейщина в съдилищата, където работят цели фамилии. Рецепта за това не е предложена освен общото - “съдии, съдебни заседатели и служители да не могат да работят в един съд, ако имат родствени отношения, живеят в съжителство, свързани са с бизнес отношения и други зависимости”. Тъй като е абсурдно единият съпруг да работи в София например, а другият - във Варна, присъстващите в залата приеха през смях тази препоръка като покана всички семейни двойки прависти да се разведат.
Проверяващите подробно са ги изредили в доклада си - Кр. Аршинков и съпругата му Михаела /адвокат/, както и кумът им - съдия Иво Харамлийски, съдия Румяна Бакалова и съпругът й Здравко /директор на следствието/, окръжните съдии Надя и Петър Узунови - съпрузи, и братът на П. Узунов - Димитър Узунов, който е председател на РС в Сандански, съдия Илияна Стоилова и съпругът й - шеф на Районна прокуратура Георги Стоилов, съдиите съпрузи Атанаска Китипова /ОС/ и Георги Янев /РС/, и т.н.
Няколко страници от писмените наблюдения на проверяващите са посветени на доклада на ВСС от 2009 г., който доведе до отстраняването на съдия Аршинков от председателския пост. След като са преписали част от констатациите на ВСС, наблюдаващите са заключили, че големият грях на бившия председател е, че за 1,2 г. е предложил за съдии в БОС 3-ма бивши адвокати, колеги на жена си, за което щели да искат произнасяне на ВСС.
Освен инкогнито да присъстват в съдебните зали през януари-март 2012 г., наблюдаващите признават, че са писали доклада си и по публикации в медиите. Специално е визиран случаят със съдия Деница Урумова, която стана националноизвестна с купените като “крайно нуждаеща се” 500 кв.м в Приморско срещу 1829 лв. За това Урумова бе дисциплинарно уволнена от ВСС и възстановена на работа в ОС - Благоевград от ВАС. Откритието на Милков и екипа му е, че Урумова пропуснала да пише в декларацията за конфликт на интереси името на татко си Николай Урумов.
ПРОКЛЕТИ ДА СА ВСИЧКИТЕ ТАМ НАЙ МИЛИТЕ В РЪЦЕТЕ ДА ИМ ПУКНАТ И КАКТО ТЕ ПОСТЪПВАТ И С ТЯХНИТЕ ТАКА ДА ПОСТЪПВАТ
И ПАК ЩЕ НАПОМНЯ ЧЕ УВАЖЕНИЕТО НЕ Е КОЛЕДНА КАРТИЧКА ТО НЕ СЕ ПОДАРЯВА А СЕ ЗАСЛУЖАВА ТА ТАКА ПРОДАВАНЧО.
СЕГА ШЕ ВИДИМ КАКВО ШЕ СТАНЕ И С ОНЕЗИ ЧЕТИРИМАТА УНИФОРМЕНИ БОКЛУЦИ ДЕТО ПРЕБИХА МОМЧЕТО
1. извършено Пътно транспортно произшествие (ПТП) от неправоспособен водач;
2. минал на червено;
3. избягал от местопроизшествието;
4. доведен принудително от органите на МВР;
5. отказал да даде проба за алкохол с алкомер, след принудителното му довеждане;
6. в последствие – кръвната проба показва над 1, 3 промила алкохол в кръвта;
7. признал всички тези нарушения на закона в делото пред Районния съд в гр. Петрич;
8. по чудо в катастрофата не умират две деца на по две години и техните родители...
Ако това ви звучи сериозно, значи не мислите и не разсъждавате като съдия от Окръжен съд Благоевград (ОСБ) и прокурор от Окръжната прокуратура (ОПБ) в същия град. ОСБ казва – как е възможно да се наказва дори условно човекът по делото, а ОП пък сочи, че това са смекчаващи вината обстоятелства! Ето това са съд и прокуратура! Браво окръжни съдии и прокурори - продължавайте в този дух!
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.