Пуснаха оръдията под Тодорка да заснежават 8 от 16-те писти
Оръдията за изкуствен сняг работят на усилен режим
Банско очаква наплив на туристи, цените остават замразени или с малък ръст до 5%, Ал. Краваров получи приза “Зимна столица на Балканите”, наследникът му Г. Икономов да се готви за “Европейски център”
Оръдията за изкуствен сняг в ски зона Банско от една седмица работят на усилен режим, до вчера са заснежени половината от общо 16-те писти под Тодорка, съобщиха от Планинската спасителна служба в курортния град. До 1 декември със сняг ще бъдат засипани и останалите писти, защото е планирано в Банско да открие ски-сезон 2011/2012 да бъде открит официално на 17 декември.
Въпреки необичайно сухото за средата на ноември време и факта, че по високите части на Пирин още не е имало сериозни снеговалежи, няма опасност изкуствената снежна покривка да се разтопи, защото за това е нужна много по-висока температура, отколкото при естествената.
През лятото и есента тази година в парк “Пирин” бе освежена значителна част от маркировката на територията на ски зоната, а концесионерът на пистите - фирма “Юлен” АД, обезопаси местата за спускане с мрежи, съобщи планинският спасител Методи Баненски. Баненски заедно с останалите си 6 колеги на щат в службата се стягат да се изнесат в зоната, където ще останат през целия сезон. През следващите няколко месеца на бойна нога ще са още 20 доброволци, които имат готовност по всяко време на денонощието да се отзоват на повикване на щатните спасители при по-тежък случай.
Банско открива сезона с повече от 65 км писти и над 25 км лифтове, сред които кабинков, 6 четириседалкови, триседалков, по 3 “котви” и “панички” и 10 детски влека с общ капацитет 14 000 души на час.
Тази зима цените в ски зоната ще запазят миналогодишните си нива, а предвид световната криза, дори е възможно падането им с до 5%. През ски сезон 2010/2011 дневна карта за пистите струваше 55 лв. за възрастен и 36 лв. за дете, сезонната беше 640 лв., а според усреднените сметки ски оборудване, ски лифт, обучение и вечеря за двама души беше 303 евро на ден.
Откриването на ски сезона се очаква с огромно нетърпение от банскалии, защото за голяма част от тях той ги храни през цялата година.
От изграждането на кабинковата въжена линия през 2003 г. най-силният зимен сезон в Банско бе през 2009/2010 г., когато бившият кмет Александър Краваров отчете 800 000 туристи и над 80 млн. лв. приходи за съгражданите си. По същото време южните ни съседи бяха започнали да блокират през ден границата с България заради кризата в страната им, което отби от Банско над 20 000 гърци, но останалите им сънародници припознаха планинския ни курорт като място, където да си прекарат уикенда. Прогнозите са, че тази година също ще има сериозен наплив от гръцки, руски, турски, английски, румънски, сръбски и македонски туристи.
През декември 2010 г. Балканската асоциация на хотелиерите и ресторантьорите връчи на Краваров приза “Банско - зимна столица на Балканите”, а ако пожеланията им станат реалност, този декември се очаква новоизбраният кмет Георги Икономов да получи приза “Европейски зимен център”.
КРАЙНО ВРЕМЕ Е ДА СПРЕТЕ ДА НАЛИВАТЕ ПАРИ В ТОЯ БАНСКО НЕКА СИ СТАНЕ КАТО БЕТЕЛОВОТО И СТИГА СТЕ СЕ НАПЪВАЛИ КАТО В ПОГОВОРКАТА ЧЕ ЛАКОМО ДУПЕ ПЛАНИНА ПОВДИГА
Защо па требва всички наши курорти да са по джоба на българите? Има достатъчно евтини, нека има и скъпи, от това че привличаме богати туристи печели държавата. Или искаш да идват само бедни европейци и цените да са като за нас? Мислете малко с тия глави бе.
Неграмотнико прост, тогава защо се образуват такива опашки от европейци по лифтовете в Банско, защо не си стоят в Западна Европа като са им толко хубави пистите? Айде не се изказвай неподготвен другия път. Нищо не разбираш от туризъм, тъп гастарбайтер нещастен...
Е верно скъпо е, но затова ние, че си караме на, Кулиното'', на домашни сошуци, боркане с месо и цръвено вино., Сека жаба да си знае ...''
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.