Първокурсникът по право в ЮЗУ Стефан Жеков: В Кипър учат децата от 7 г. да печелят пари
Благоевградчанинът /вляво/ с колеги по време на семинара в Агия Напа
Царе са на усвояването на субсидии от ЕС, плажовете им не струват, в дискотеките е отвратително, физическият труд е срамен
Благоевградчанинът Стефан Жеков, първокурсник по право в ЮЗУ “Н. Рилски”, се върна от 4-дневен студентски семинар в Кипър, където 40 млади хора от 14 страни обсъждаха проблема с младежката безработица в страните от Европейския съюз.
Над 2000 евро бяха разходите на всеки от участниците за 4-дневния престой в Агия Напа, парите бяха по проект на Оперативна програма “Младежта в действие”, спечелен от Европейския студентски съюз, в който членува Българският студентски съюз, обясни младежът.
Стефан Жеков е син на известната математичка в Благоевград Даниела Жекова. Миналата година той се дипломира в ПМГ “Акад. С. Корольов”, а първи курс е завършил с успех 5,75. Преди 4 месеца учреди в благоевградския вуз секция на Български студентски съюз и е член на изпълнителното му бюро.
Тази студентска организация е регистрирана като гражданско сдружение преди 20-ина години и се самоиздържа, за разлика от националното представителство на студентските съвети, което се финансира от МОМН, обясни Стефан.
Той и още двама студенти от свищовската Стопанска академия представили България на семинара в Кипър.
Изключително впечатлен от находчивостта на домакините, Стефан Жеков разказа за работните и лични срещи в Агия Напа: В Кипър има 20 университета, но местните хора предпочитат да пращат децата си да завършат бакалавърска степен в Англия, където и много от родителите са учили. Магистратури завършват по-често в Кипър. Има държавна политика за реализация на младите специалисти, като на завършилите се осигуряват платени стажове.
По 600 евро получава работодател, назначил абсолвент, на тях пък държавата им осигурява месечна заплата от 1100 евро, което не е много на фона на средна заплата от 4000 евро, но и собственикът на фирмата може да додаде, ако е доволен. Само за сравнение - българите, които работеха като обслужващ персонал в хотела, в който бяхме, взимат по 650-700 евро заплата и им се налага да работят поне на 2 места, защото стандартът е доста висок, едно кафе е 4 евро, нощувката ни например бе 150 евро. Сприятелих се с 32-годишен юрист, който работеше в адвокатска кантора за 20 000 евро месечна заплата.
Кипърците са царе по усвояване на евросубсидии, още от 7-годишни в училище ги учат как да печелят пари, а в гимназиите специално ги обучават в писане на европроекти, затова никак не е чудно, че печелят толкова много. Считат физическата работа за унижение и работниците и обслужващият персонал са предимно чужденци. Хората изкарват пари с главата си, напрягат мозъка си и затова на 600 000 души население брутният вътрешен продукт е 40 пъти по-висок от този на България.
Впечатли ме, че патриархалният модел на семейството е много силен, забранено е високото строителство, има забрана за тютюнопушене, но не се спазва. В стаята в хотела например имаше няколко пепелника въпреки забраната. И те имат кръпки по пътищата, но са направени достатъчно качествено, че да не пречат на високите скорости, с които се движат кипърци с новите си суперлуксозни коли.
Семинарът бе на доста високо ниво, през втория ден имахме много ползотворна среща с министъра на труда и социалната политика, с кмета на Агия Напа и с представители на браншовите камари на предприемачите и строителите. Плажовете им не са хубави като нашите, температурата е 40 градуса и като прибавите влажността на въздуха, можете да си представите колко е тежко да се диша навън през деня. Но също както на нашето Черноморие, в нощните заведения се вихри алкохолен туризъм на млади западняци - англичани, немци, скандинавци... Ако у нас този вид туризъм е още прохождащ, там е утвърден и по дискотеките нощем е отвратително, пълно с пияни чужденци, които се отдават на пошлост и низки страсти. Ако не вземем мерки, и у нас ще стане същата гадост и простотия. Кухнята им е много близка до нашата, но това е нормално, защото сме един регион. Разликата е в морската храна и плодовете, които са в изобилие. Най-странното нещо, което ядох, бе картофено пюре с риба. На семинара нямаше студенти от Гърция, защото организациите им са политически ориентирани, а едно от условията за спечелване на проекта бе участниците да нямат политическа окраска.
Най-полезното за мен бяха контактите и рекламата, която направих на ЮЗУ “Н. Рилски”. Това, което на нас ни липсва, е активност в разработване и кандидатстване по европрограми, но се надявам, че от новата учебна година това ще се промени, заключи Стефан Жеков.
Не съм учила в ПУЦ-а ви, а на много по-престижно място, но нали даскалицата я представят като "известна", което ще рече, че я знаят мнозина извън тясното обкръжение в провинциалното школо! Та само не разбрах с какво толкова е известна (очевидно не с математически гений)?
Средната работна заплата даже в Люксембург не е 4000 евро.
В Кипър е 1958 евро (можете да проверите) = 2 пъти повече
БВП на Кипър (28 378 $) БВП на България (13 597 $,) = 40 пъти по-висок?
Останалото са приказаки на турист отишъл на курорт и видял кафе за 4 евро.
У Европата парите растат по дърветата.
И понеже ще напишете куп простотии и по май адрес, предварително ви казвам, че тази статия повече няма да я отварям. Аз не чета коментарите по принцип (но специално ми обърнаха внимание) защото знам, че обикновено там избиват комплекси очевидно простаци, които не могат да си служат добре с българския език.
Кафето в Кипър е 4 евро, на летощето във Варна е 5 лева, сигурно има и места в България където кафето е 10 лева.
В нощните заведения в Благоевград също ври алкохолен туризъм, но туристите там са студентите от благоевградския университет.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.