Пролетно настроение и признание за заслужилите за свободата ни герои от община Симитли
Доброволци младежи, родолюбиви жители на община Симитли сюрпризираха неколцината възрастни господа, герои от войните. Младежите ги изненадаха в първите пролетни дни със свежо цвете в саксия, усмивка с признание и заслужено внимание.
В община Симитли останаха малко ветерани от войните, които са сред нас. Тези хора, които са взимали участие във войните, винаги са включвани в обществените мероприятия на община Симитли през последните десетина години.
За първа пролет младежи от община Симитли и председателят на областната структура на ветераните от войните ги посетиха в домовете им, възхитени от духа на тези хора, седнаха на сладка раздумка за историята с факти от извора, от самите тях. Въпреки годините и болежките, разказвайки за участието си във войните пламъка в очите им се съживява. С истинско благоговение и гордост показват медалите си, старите снимки и... не се чувстват герои, а обикновени граждани на родината си, изпълнили синовния си дълг.
Пожелаха им от името на кмета на община Симитли Апостол Апостолов здраве, защото на 9 май те ще бъдат в центъра на мероприятията, те - живата история на община Симитли.
Малко или много, в различни аспекти (без значение икономически, социални или културни) Симитли е засегнато в двете войни. По време на „Голямата война”, в която Царство България влиза с манифест на цар Фердинанд през 1915г., са назначени и екипи със задачата да се прикрепят към войската и да изследват различните аспекти от историята и бита на „новоосвободените земи”. Подобна експедиция е подета и със заповед № 1892 от 7 юли 1916 г. до командващите I и II армия и до началниците на Моравската и Македонската военноинспекционна област, съгласно която се изпраща „научноразузнавателна мисия” за „проучване на новозаетите земи в Македония и Моравско”. Експедицията минава и през Симитли. Лекторът по турски език в Софийския университет Димитър Г. Гаджанов пише, минавайки през бившето турско село Симитлий: „ ... сега то е разрушено”. И докато Симитли е в разруха много люде от околните села, спадащи административно към Община Симитли, взимат участие в „Голямата война”, тръгвайки да участват в нея не като на война, а като на сватба.
Хора от Симитли и околните села участват също и във Втората световна война, обявена през 1939 г. от германския фюрер Адолф Хитлер, който загубва човешкото в себе си именно по време на Първата световна война. Именно в годините на Втората световна война Симитли е преименувано и носи името Изворите – до 1945 г.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.