Признание за наш учен, направил квантово-химичен модел на съединението мелатонин
Ж. Велков
Доц. д-р Живко Велков, преподавател по органична химия в Катедрата по химия на Природо-математическия факултет при ЮЗУ "Неофит Рилски", публикува статия за хормона мелатонин в едно от най-авторитетните списания в света в областта на медицинската химия " European Journal of Medicinal Chemistry. По-важното е обаче, че веднага след излезането й от печат получих поздравления от най-известния учен в тази област " Russel Reiter, професор в университета в Тексас и основоположник на изследванията за ролята на мелатонина върху човешкия метаболизъм, каза развълнуван от високото признание авторът.
Специалистите определят получените резултати като изключително значими и само за около година след излизането й статията е цитирана десет пъти. Скоро след това идва и признание от BioMedLib (Американска електронна библиотека) " статията е в топ 10 като едно от десетте най-значими постижения в тази област, има около 20 цитирания.
Всъщност хормонът се произвежда в епифизната жлеза и е свързан с т. нар. циркадни ритми - сън, бодърстване. В различните режими на съществуване метаболизмът на човека (и животните) е с различна интензивност и това се свързва именно с този хормон. Мелатонинът има и антиоксидантни свойства. Той се включва в защитата на организма от т. нар. активни радикали, които са причина за редица особено сериозни заболявания " възпалителни процеси, рак, сърдечносъдови заболявания, болестта на Алцхаймер, болести по очите и др.
Изследванията си доц. Велков прави с доц. Бистра Галунска от Медицинския университет "Проф. Параскев Стоянов" във Варна, която се занимава с биохимичната роля на мелатонина. Тя заедно с група лекари от университетската болница във Варна работят върху прилагането на мелатонина за подтискане на възпалителните процеси, които задължително се появяват у болните на хемодиализа. Там намират, че ако болните приемат минимално количество мелатонин, тези възпалителни процеси се забавят. Когато обаче решават да увеличат дозата мелатонин, която болните получават за един ден - вместо да спрат напълно възпалителните процеси става обратното, те се засилват.
Моята задача беше да намеря чисто химично обяснение на тези клинични резултати. За тази цел аз реших да разгледам по-задълбочено антиоксидантните свойства на мелатонина. Направих квантово-химичен модел на съединението и чрез него пресметнах антиоксидантните му свойства, каза доц. Живко Велков.
Резултатите от квантово-химичните изчисления показаха, че в по-големи количества мелатонинът започва да действа не като антиоксидант, а като прооксидант, което е и причината за изчезването на антивъзпалителната му активност, добави той. Доц. Велков уточни също, че получените резултати потвърждават и наличието на пряка връзка между антиоксидантната и противовъзпалителната активност. Изследването хвърля светлина и върху действието на антиоксидантите, приемани като хранителни добавки и от здрави хора.
Местоположение: България Дата на издаване: 2009-01, Тип: Статия,
Описание: Zhivko A. Velkov, Yasen Zh. Velkov, Bistra T. Galunska, Dobrin N. Paskalev, Alia V. Tadjer, European Journal of Medicinal Chemistry Volume 44, Issue 7, July 2009, Pages 2834-2839 "
Струма много добре притопляте стари манджи на комплексирани "гении".
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.