При първото ми идване в ЮЗУ бях правостоящ в стар “Чавдар”, отгоре на всичко спукахме гума...
Ректорът проф. Мирчев поздрави юбиляря проф. Милков с годишнината пред студенти и преподаватели от Факултета по изкуствата
Изказване на проф. Павел Милков
С почетен плакет на ЮЗУ “Н. Рилски” в Благоевград ректорът проф. д-р Иван Мирчев отличи създателя на Катедрата по телевизионно и киноизкуство в ЮЗУ проф. Павел Милков. Поводите бяха два: 20-ият рожден ден на катедрата и 65-ият на основателя й. Проф. Мирчев призна пред множеството от студенти и преподаватели, събрали се в новата камерна университетска зала, че няколко пъти погледнал цифрата на годините, защото не можел да повярва, че не е сбъркана. По този повод и във връзка с плановете за вдигане на пенсионната възраст настоящият шеф катедра проф. Маринов разсмя всички с предложение, че е добре ректорското ръководство да помисли за нови автобуси с по-ниски стълби, че да могат старците преподаватели да се качват в тях.
Така с весело настроение бяха открити вчера честванията на 20-ата годишнина на уникалната катедра по тв и киноизкуство в също толкова уникалния Факултет по изкуствата в ЮЗУ.
Проф. П. Милков разказа: Случайно попаднах в благоевградския университет през 2001 г. Тогавашният декан на Инженерно-педагогическия факултет проф. Николай Божков ме покани да създам катедра по арттехника, тъй като Академичният съвет дал съгласието си за нея, а аз през 1973 г. участвах в създаването на аналогична катедра във ВИТИЗ.
При първото ми пътуване до Благоевград със стар университетски “Чавдар” бях правостоящ. На всичко отгоре автобусът спука гума. Това така ме изнерви, че бях на косъм да си взема обратен рейс, но не знам защо не го направих. За времето си катедрата беше твърде модерна, учеха на триместри, с широка фуния на приема и тясна на изхода, а след третата година изпитите “отцеждаха” кои да продължат и на кои да се издадат сертификати за обслужващ персонал в сферата на тв и киноизкуството. Законът за висше образование от 1996 г. промени всичко
Първите студенти се обучаваха освен по операторство, монтаж и режисура, и за продуценти, но впоследствие тази специалност беше прехвърлена в икономическото направление. Най-хубавото е, че вечер, като седна пред телевизора, на който и български канал да включа, виждам имената на наши студенти. 95% от завършилите се реализират успешно в България, за останалите истината е, че нямам информация, заключи основателят на катедрата на кинаджиите, както ги наричат колегите им в ЮЗУ.
Честванията продължиха с откриване на фотоизложба и кръгла маса.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.