Престижно отличие! "Сграда на годината" за Фермерски пазар- Благоевград
Фермерският пазар в Благоевград получи награда за сграда на годината 2023. Това се случи днес на тържестествена церемония за награждване на спечелилите в конкурса "Сграда на годината-2023" - нaй-пoпyляpнoтo и пpecтижнo cъбитие в cфepaтa нa инвecтициoннитe пpoeĸти, cтpoитeлcтвoтo и apxитeĸтypaтa в Бългapия.
Пазарът в Благоевград бе изграден в мандата на екскмета Илко Стоянов и бе открит официално в края на август тази година. Проектът е дело на архитект Димитър Паскалев, който днес получи наградата за благоевградския пазар, оценен от компететно и авторитетно жури като една от най-модерните сгради в страната. Нещо ,което бившият кмет Стоянов повтаряше непрекъснато, докато се изпълняваше проектът, предизвикал заради модернистичния си вид разнопосочни коментари. Ето какво съобщи архитект Димитър Паскалев:
Сграда на годината за Фермерски пазар Благоевград! Казах, доколкото помня, че това е един Малък проект с Голямо значение, защото представя пазарите в нова светлина - като живо и многофункционално обществено пространство, като елемент от градската дневна. Получих много поздравления от архитекти (това не е особено характерно за гилдията) и за пореден път се убедих, че има жажда точно за такива леки, дискретни и ефирни проекти в градовете, уморени от претруфеност, еклектика и лош вкус.
Надявам се това да едно скромно начало за преосмисляне на пазарите, които обичайно са в централни градски зони, но не могат да се използват за нищо друго. В оригиналния си европейски средновековен вид пазарите са площадни пространства. В нашата действителност общинските пазари се управляват от търговски дружества, които умеят да отдават търговска площ (вместо да организират събития), поради което търсят начин да застроят пазарите с павилиони.
Съответно тези павилиони се населват с търговци, а фермерските пазари остават на заден план. Например дългогодишната битка на ХРАНКООП за преосмисляне на пространството на пазар Римска стена с София продължава да гази дълбоко в калта на криворазбраното управление, в което павилионите се превръщат в ресторанти и дюнерджийници, а пазарното пространство - във фуудкорт. Женски пазар беше ремонтиран... и застроен с павилиони.
Но ако градските управи разпознаят, че пазарните пространства имат и други потенциали, за други употреби (квартални площади, пространство за игра, културни мероприятия, спортни събития и др.), то вече има първият такъв прецедент. Надявам се Благоевград да повлече крак, и скоро да видим такива трансформации в други български градове!
А за по горния не не сме хейтъри обективно мнение е и всеки вижда че това е едно голямо нищо
Няма функционалност няма полезни усвояване (рециклиране, соларни панели, събиране на мода и тн ) та в сграда на годината няма дори една тоалетна бе да го еба
БОКЛУК
НЕМОЖАЧ
Гинес . Има два големи конкурса: "Чудесата на света" и "Най-грозното творение на архитектурата" . Кой от двата ? - чакайте продължението с мангизите за ефективни подобрения.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.