Представиха първия по рода си сборник “Петрич в миналото и сега”
Елена Вретенарова и Величка Кантарджиева /отляво надясно/
Със серия от гафове, скандал и бойкот на кмета В. Илиев
При голям интерес, но и с няколко скандални момента премина представянето в големия салон на читалище “Братя Миладинови” книгата “Петрич в миналото и сега”. Редколекията, съставителите, редакторите и автори на първото подобно издание, обхващащо всички области от живота на града, са академик Евтим Евтимов, Кирил Аргиров, Ангел Ангов, Ангел Янкулски, Величка Кантарджиева, Елена Вретенарова, проф. Илия Манолов, Иван Димитров, арх. Иван Стойчев, Сотир Иванов, доц. Христо Френгов, Сотир Иванов, Ташко Сольотов, Григор Дремджиев, Севда Георгиева, Теменужка Николова, Александър Полизоев, Димитър Туджаров-Шкумбата, Стефка Хаджиева, Станка Иванова, Андон Станков, Благо Прангов, Борислав Владиков, Иван Димитров Елшански и Юлия Маркова.
От микрофона Елена Вретенарова изрази разочарованието си, че по неизвестни за нея причини не й е публикуван важен материал за времето след промените, касаещ Петрич и общината. Докато говореше, част от колектива подхвърляше, че й са дадени над 60 страници да пише и не бива да има претенции за още. Фотограф на снимките в книгата е Васил Митов.
Промоцията бе бойкотирана от градоначалника инж. Вельо Илиев и неговия екип. Той изпрати на презентацията директора на “Образование и култура” Йордан Златински, началника на “Хуманитарни дейности” Методи Бисерков. Градоначалникът изпрати и поздравителен адрес до авторите на книгата, като направи впечатление допусната в него техническа грешка в изписването името на книгата. Вместо “Петрич в миналото и сега” водещата на проявата Виолета Терзиева прочете, че в поздравителния адрес пише “Петрич преди и сега”. За да бойкотира кметът проявата, според част от авторите, причината е в Елена Вретенарова, която провела няколко срещи с него преди промоцията, като се оплакала за публикувания й материал. Други коментираха, че мотивът за бойкота на кмета е, че голяма част от авторите са от старата номенклатура и се приемат двузначно от местната общественост. Официалната позиция от пресцентъра на Общинската администрация бе, че кметът отсъства от града поради служебни ангажименти. Наблюдателни петричани обаче съобщиха, че в същия ден - 12 ноември, са го видели в града. Йордан Златински заяви: Общината, и в частност кметът, изпълнихме всички ангажименти относно издаването на тази първа подобна книга. Предложихме на Общинския съвет и той гласува да бъдат отпуснати 7000 лева за отпечатването й. Тиражът е 1350 бройки. До вчера бяха продадени 650. Продажбата на книгата и цялостната организация по издаването е задължение на авторския колектив, а не на общината. Някои подхвърляха, че е трябвало да организираме тържествена вечеря за присъстващите и да подсигурим спане за сметка на бюджета, хонорари на авторите, но такъв ангажимент никога не сме поемали. Единсвеното условие при отпускането на парите бяха за отпечатването на книгата, заключи Златински.
Любопитното бе, че първоначално обявената цена за книгата бе 8 лева, на промоцията се продаваше по 12 лева, а на представянето вчера вече 15 лева. Книгата се продава от членове на авторския колектив и прави впечатление, че на нея не е изписана цена. Общото мнение на присъстващите в залата бе, че издаването на подобна книга е положително, тъй като това става за първи път и е посветена на 100-годишнината от освобождаването на Петрич от турско робство. Изданието е от 471 страници със снимков и документален материал.
Минута преди официалното представяне за час спря елзахранването, и то само в сградата на читалището, където беше промоцията, и това изнерви част от присъстващите. Някои си тръгнаха, но повечето бяха търпеливи и изчакаха да бъде отстранена повредата.
Музикалната програма бе поверена на състави от читалището, туристически хор “Иван Апостолов” и деца от Общински детски комплекс. Представителите от ОДК отказаха да вземат участие в програмата с мотив, че 5-годишни деца трябвало да пеят последни, което означава след 21 часа. Според директорката Станка Иванова това е направено с цел да бъдат игнорирани нейните възпитаници и заподозря, че в основата е ръководството на читалището в лицето на Гичка Тренева. Въпреки тези гафове, авторският колектив на книгата от микрофона изрази специални благодарности на кмета инж. Вельо Илиев, на Общинския съвет, на бизнесмените Николай Влахов и Живко Карадалиев, на Огнян Деведжиев и нотариус Костадинка Топалова.
Вретенарова, защо липсват имената на Вл.Манолов и Ив.Будимов?
Младите читатели трябва да знаят, че "Демокрацията" в Петрич е
зачената от сътрудници на ДС и активисти на компартията.
Другото са измислици на хора, които изопачават фактите.
Между другото Вретенарова е качествен човек.
Общо взето се е получила една достойна епикриза на 90% от "авторите".
Боже, Боже! Колко ли още мъка ще изтърпи Петрич?!
Баща ми - Кирил Аргиров е един от съставителите на сборника. Наред с Евтим Евтимов.
С болка чета изказванията. Знам с колко любов и с колко труд бе направена книгата.
У дома беше "война" близо година.
И моя баща и Евтим Евтимов не живеят в Петрич от почти половин век. Откъснали са се от местните "борби". Но обичат Петрич. Баща ми работи почти година денонощно за да организира всичко. Съвсем безкористно. Не смея да му покажа писанията в този форум. Това ще го убие.
Да, може да има грешки, може да има всичко, но това е единствената книга от този род в България. Даже за София не е правено подобно нещо.
Виждам, че снимките са лоши - дори тези на Евтим Евтимов и моя баща. Има много пропуски. Сигурно има много неточности. Сигурно има грешки. Сигурно има грешки и в подбора на авторите.
НО. Моля ви, не унищожавайте труда на тези хора. Правено е с любов. Любов за Петрич.
Не умолявам никого. Представям нещата такива, каквито ги видях.
Вретенарова винаги е обслужвала силните на деня.
И преди 10 октомври и сега. С каквото може.
До Валентин.
Петрич отдавна не е това, което си спомнят по-старите петричани.
Глутницата около Вельо не само съсипа Петрич в икономическо, архитектурно
и културно отношение, но и години наред сее омраза между хората.
Пожелаваме на твоето семейство много щастие и радости.
защо се учудвате за тенденциоността на книгата.
главен идиолог е уважаемата Елена Вретенарова.
Тя е ходила няколко пъти при Вельо и му е внушила че книгата е прокомунистическа
и затова Вельо я бойкотира.
Разликата между Вельо и Вретенка е само в годините.
Виждаме че са на един акъл.
Не може да е идеолог, щото книгата е писана от 18 човека независимо. А освен това се е скарала с другите автори и ги е топнала пред кмета, че не искат да се пише за него колко е велик. Затова и кмета се разсърди.
Хем е скарана с останалите, хем се сърди, че не са и пуснали материялот, хем идеолог...
Удобно би било да стоим отстрани и да плюем труда на другите. Доколкото ми е известно идеята за създаването на въпросната книга не е пазена в тайна. Всеки, който е имал притеснения около творческия колектив или идеи относно материала в нея е могъл да ги сподели. Сега вече, когато книгата е факт не ми се струва редно да плюем труда на авторите, още повече че част от тях са работили безвъзмездно. А колкото до снимката към материала и писаното от Киро-селянина мога да кажа, че госпожа Кантарджиева е една от малкото уважавани и доказали се преподавателки по български език и литература.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.