Представиха МИГ – Разлог като една от най-успешните местни инициативни групи в България по време на международна конференция
![](/images/eye.gif)
![](https://www.struma.com/_thumb.php?tf=uploads/image/42/news12_95_73805.jpg&tw=530&th=510&tq=100)
![](images/spacer.gif)
Екипът на „Местна инициативна група – Разлог“ взе участие в Международна конференция по подхода ЛИДЕР 2007-2013 г. и ВОМР (Водено от общностите местно развитие) 2014-2020 г. В конференцията провела се в Пловдив, участваха 8 страни - представители на местни инициативни групи, техни асоциации и министерства от Франция, Румъния, Унгария, Труция, Македония, Грузия, Италия и България. Някои от участниците са от държави, които не са членки на ЕС, и за тях прилагането на подхода, финансиран от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони тепърва предстои.
Форумът се организира съвместно от Министерството на земеделието и храните, Националната селска мрежа и две от финансираните местни инициативни групи – МИГ „Тракийско – Родопска яка” и МИГ „Раковски“. Участие в него взеха и представители на ДФ „Земеделие“. По време на конференцията, която бе официално открита от началника на кабинета на министъра на земеделието – инж.Любен Татарски, бяха представени обобщени резултати и добри практики при изпълнението на подхода ЛИДЕР в страните-участнички през програмния период 2007-2013 г., обменени идеи, ноу-хау и информация за подхода "Водено от общностите местно развитие" през периода 2014 – 2020 г. Бяха организирани посещения на бенефициенти по проекти към МИГ в област Пловдив.
На 24 юни, втория ден от конференцията, МИГ-Разлог, като „една от най-успешните местни инициативни групи в България“, както обяви пред участниците водещият тридневната конференция г-н Стефан Спасов, началник отдел „Мерки по ос 4“ в МЗХ, направи представяне на дейността си и на изпълнените проекти от бенефициенти, финансирани по Стратегията за местно развитие на територията на община Разлог.
В рамките на конференцията се състоя и изложение на местни продукти в град Раковски, като благодарение на отзивчивостта на фирмите от хранително-вкусовата промишленост „Сарай 73“, „Велес“ и „Филипополис“ от град Разлог, както и на къща за гости „Дешка“ с. Горно Драглище и неправителстевните организации „Дестинация Разлог“ и „Еко Разлог“, щандът на МИГ-Разлог беше най-богат и на него за дегустация и получаване на рекламно-информационни материали се струпаха всички над 100 участници в международната конференция.
Заместник-министърът на земеделието и храните Васил Грудев взе участие в заключителния ден на конференцията на 25 юни като подчерта значението на прилагането на подхода „отдолу-нагоре“ сред малките местни общности, изрази задоволство от постигнатите в кратък период резултати и информира за предстоящото разширяване на обхвата на програмата през новия период.
В България прилагането на ос 4 от ПРСР започна през 2008г. ЛИДЕР е новаторски подход в рамките на политиката на ЕС за развитие на селските райони, който се прилага индивидуално във всяка страна членка и е инструмент за активизиране на местните общности и социално-икономическо оживление на териториите им.
В новия програмен период Местните инициативни групи ще могат да прилагат многофондово финансиране и да имат проекти, финансирани не само от Програмата за развитие на селските райони, но и от оперативни програми. „Засилването на ролята на подхода ЛИДЕР/Водено от общността местно развитие е от ключово значение за прилагането на Програмата за развитие на селските райони 2014-2020“, заяви още заместник-министърът на земеделието и храните Васил Грудев. Той допълни, че спецификата и силата на тези мерки е, че дават усещането на гражданите за общност, която постига целите си и визията за развитие на населените места.
Заместник-министърът информира участниците от България, че до края на годината ще започне прием по подготвителната мярка за местните инициативни групи и той ще бъде с бюджет около 5 млн. евро. Стремежът е през 2016 г. местните инициативни групи да започнат да работят по своите стратегии и да финансират заявените проекти. Само за местните инициативни групи в ПРСР 2014-2020 г. са предвидени 131,5 млн. евро, а общата стойност на предвиденото финансиране чрез други оперативни програми достига 343 млн. евро. Очакванията са, че до края на програмния период ще бъдат финансирани около 60 местни инициативни групи, които да обхванат територии с население 800 000 души в селските райони на България.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.