Председателят на ПК "Осогово" В. Десподов осъди държавата, върна си честното име и 8490 лв.
След десетилетие битки в съда 74-г. кюстендилец Васил Десподов осъди Главна прокуратура за унижаване на честта и достойнството му, злепоставяне на доброто му име, ограничаване на правото му да се придвижва свободно и влошаване на здравословното му състояние. Десподов не само осъди държавата, но и си взе присъдените му 6 хиляди лева обезщетение заедно с лихвите, след като стигна до гл. прокурор Борис Велчев.
Целта не бяха парите, а изчистване на името ми, сподели Десподов и разказа: Всичко започна, след като потребителната кооперация "Осогово", която ръководех, започна да печели много пари. Почти 25 г. бях председател на кооперацията в с. Раненци. Преди това 10 години бях председател на общината. Това, с което мога да се похваля, е, че за тези години не съм продал нито една движима или недвижима собственост на кооперацията, а не беше никак малка, в нея влизаха 17 села. Кооперацията ни беше не само много добре оборудвана, но и доста състоятелна.
След демократичните промени бързо се ориентирах и развивахме търговска дейност, но се занимавахме и със селско стопанство, произвеждахме доста картофи, по-голямата част от които изнасяхме в Молдова. Имахме първата мандра в региона и цех за производство на контактни кабели, а после изградихме и фурна, както и дърводелски цех. Към кооперацията имаше и кредитоспестовна каса.
Нещата вървяха добре до 2003 г., когато на общо събрание на акционерите ме подмениха с Невена Николчова заедно с гл. счетоводителка г-жа Цонева. Аз самият не исках повече да работя, бях предупредил в ЦКС, че ще остана не повече от 2-3 месеца, тъй като ми беше време да се пенсионирам. След смяната срещу мен тръгнаха няколко следствени дела с обвинения, че съм вкарал кооперацията във фалит. Смятам, че не е така, а и няколкото дела го доказаха. Просто хората, които останаха след мен, нямаха капацитета да я ръководят.
Досъдебните производства бяха по чл. 219 - за това, че като длъжностно лице не съм полагал достатъчно грижи за ръководенето, управлението, стопанисването или запазването на имуществото на кооперацията и от това са последвали значителни вреди, унищожение или разпиляване на имуществото, за което законът предвижда лишаване от свобода до шест години и глоба до пет хиляди лева. След почти 10 години работа по делата всички бяха прекратени.
В момента кооперация "Осогово" е в процедура по ликвидация, а и нито една от дейностите, които имаше по мое време, вече не работи. Причината за всичко случило се с мен е завист от страна на новите ръководители на кооперацията, тъй като управлявах и почивната станция "Земеделски дом", която след моето оттегляне бе продадена от ЦКС и в момента е най-луксозният СПА хотел в Кюстендил. Целта ми не беше да спечеля пари, а да изчистя името си. Боли ме, че това, за което съм се трудил четвърт век, бе разграбено или оставено да умре. Преди няколко седмици успях да си взема и парите, които ми дължеше държавата, 6000 лв. + 2490 лв. лихви, заключи Десподов.
Сега като пенсионер той се е върнал в родното си село и живее в къщата на родителите си.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.