Правителството даде зелена светлина за отпадането на забраната адвокатите да се рекламират
ремахване на общите забрани адвокатите да рекламират дейността си и да използват посредници, предвиждат промени в Закона за адвокатурата (ЗА), приети на последното заседание на Министерския съвет.
За решението на кабинета „Денков“ съобщиха от правителствената информационна служба, но до момента финалните предложения на правителството не са огласени, пише Lex.bg.
Както „Лекс“ писа, през юли Министерството на икономиката и индустрията обяви проект за промени в ЗА, в който се предвиждаше отпадане на двете забрани, заради които Европейската комисия започна наказателна процедура срещу България. Те противоречат на изискванията на чл. 24 от Директива 2006/123/ЕО относно услугите на вътрешния пазар (повече за наказателната процедура виж тук).
Проектът предвиждаше, че рекламното съобщение на адвоката трябва съдържа информация, която го идентифицира и представя по обективен начин неговата професионална дейност. Освен това въвеждаше изискване то да е съобразенo с принципите на поверителност, почтеност и опазване доброто име и достойнството на адвокатската професия.
Предлагаше се и въвеждането на серия от забрани при рекламирането – да си служи с невярна или подвеждаща информация, включително за цени или безплатни услуги, да прави необосновано сравнение с други адвокати, да разкрива сведения за имената на предишни или настоящи клиенти или техните дела, освен с изрично писмено съгласие на клиента, да поражда неоправдани очаквания за постигане на резултат, който не зависи само от професионалната дейност на адвоката и тн. (подробно за първоначалните предложения виж тук).
Дали текстовете са претърпели редакции и какви все още не е известно. В краткото съобщение на правителството се посочва само, че след приемането на измененията в ЗА адвокатите „ще могат свободно да популяризират своята дейност, качества, квалификация и опит, както и да използват посредник за привличането на потенциални клиенти, но при спазване на предвидените в закона изисквания, които целят да гарантират, че дейността на адвоката е съобразена и отговаря на високите етични норми и принципи, които са присъщи за тази професия“.
„Със закона се конкретизират непозволените средства за реклама и привличане на клиенти и се въвеждат изисквания, които да ограничат възможността за нарушения при установяване на връзката между адвокат и клиент и за нерегламентирано предоставяне на адвокатски услуги от лица, които не са адвокати“, обясняват от правителствената информационна служба.
Проблемът с предоставянето на адвокатски услуги от неадвокати не беше предмет на първоначалния законопроект и от Министерския съвет не посочват каква регламентация се предлага.
В съобщението се заявява само, че прилагането на новите правила ще допринесе за по- ефективна конкуренция и съответно за по-високо качество на предоставяните правни услуги, ще повиши доверието в адвокатската професия и ще позволи на ползвателите им да бъдат по-добре информирани при избора на адвокат.
Както е известно, Висшият адвокатски съвет още в началото на годината прие промени в Етичния кодекс на адвоката (повече виж тук), свързани с отпадането на забраните за реклама и използване на посредници, но те ще влязат в сила едва след като станат факт измененията в ЗА.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.