Повече от година няма следа от Ивана от Дупница, 31 деца са изчезнали безследно у нас 

12 януари 2025 09:36   2216 прочита


През последните две години у нас са изчезнали близо 500 деца, като на 31 от тях следите им се губят. Те все още се издирват, но все още без резултат. През 2023 година обявените като изчезнали момичета и момчета са 239. От тях издирени са 219, но няма и следа от 12 деца. Данните за миналата година са още по-ужасяващи. Обявените за изчезнали деца са 259. От тях открити са 240, но 19 все още се издирват.,  съобщава Glas news.bg  

"Изчезна детето ми! Изчезна! Къде ще го търся", пита Денка Илиева, майка на изчезналия Николай. Думите на разтревожената майка на 13-годишния Николай от село Конаре развълнуваха цяла България. 

Продължава издирването на изчезналия Ники 

Стотици доброволци се впуснаха да помагат на полицията в издирването на детето, излязло от дома си заедно с домашния любимец. Дронове, термокамери, следови кучета, спасители, полицаи, горски, водолази и дори армията се включиха в търсенето на момчето със Синдром на Даун. 26 дни по-късно от него няма следа. Въпреки че преди 3 седмици у дома се прибра семейното куче. 

Близо година без информация за детето си са и близките на Ивана от Дупница. 17-годишното момиче изчезна миналия февруари, след като остави телефона си в училище и тръгна в неизвестна посока. Случаят провокира дискусия била ли е тормозена от съучениците си и подаван ли е сигнал от страна на институциите за наличието на проблем. 


Близките на изчезналата Ивана: Няма я вече 10 месеца, вярваме, че ще се върне жива и здрава 

11 месеца по-късно родителите на момичето вече не живеят на стария си адрес. Съседи разказват, че избягват контакт с хората, но не са се отказали да я търсят. 

"Само казват дано е жива. Те имат надежда, но тая надежда дали не е празна? Просто човек винаги се надява". 
За намирането на детето не помогна и обявената от родителите награда от 50 хиляди лева. Полицията в Дупница твърди, че работата по случая продължава. 

"Разследването продължава като се проверяват абсолютно всички сигнали, които се получават и нито един не се подценява. Извършват се множество действия, издирването не е прекратено в никакъв случай", каза гл. инсп. Йордан Зарев – началник на Районно управление - Дупница, пише БНТ. 

По данни на МВР - най-често изчезват момичета на възраст между 14 и 18 години. Причините са различни - от случайно изгубване до криминален инцидент. Често става дума и за бягство, провокирано от лоша семейна среда. 

"Много властни родители, родители агресиращи по отношение на децата, злоупотребяващи с алкохол, с наркотици. Могат да бъдат търсени причини и в училищната среда, където ако едно дете не се чувства добре прието, ако няма приятели, ако няма необходимата подкрепа може да бъде причина то да избяга", обясни Стефан Джолев - началник на сектор "Издирване" в ГДНП. 

За последните 2 години у нас са изчезнали близо 500 деца. Следите на 31 от тях се губят. От полицията съветват близките да не чакат 24 часа в подобни случаи, а веднага да сигнализират институциите. 

"Съветвам всеки, който е основателно притеснен, че детето му е изчезнало поради някаква причина, незабавно да ни потърси, да дойде с актуална снимка на детето, защото това е много важно - да дойде с актуално описание на облеклото, с което е", посочи Стефан Джолев - началник на сектор "Издирване" в ГДНП. 

Бързата реакция може да се окаже ключова. България е сред първите държави в света, въвели използването на системата “Амбър алърт” за издирване на изчезнали деца посредством разпространяване на тяхна снимка в социалните мрежи. До нюзфийда на потребителите в радиус от 200 км пристига информация в рамките на 30 минути. На човещината им разчитат близките на издирваните деца. Към днешна дата 31 семейства у нас остават в очакване. И не спират да се надяват, че децата им ще бъдат открити. 

"Ако ни гледа, да се прибере или се обади по телефона на мен или на баща си, няма да ѝ се караме за нищо", каза Мария, майка на изчезналата Ивана. 


Още от: Общество

Принтирай статия
0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар