Помагало по християнство за 1 клас представено на учители и директори в Благоевград и Кюстендил
Учебното помагало за интегриране на знанията за християнството в учебната програма за 1 клас беше представено пред директори и начални учители в още два града - Кюстендил и Благоевград. Срещата в Кюстендил беше организирана с любезното съдействие на кмета на града Петър Паунов и отдел "Култура" към общината. Зам.-кметът по хуманитарните дейности Виктор Янев представи част от авторите на помагалото на директорите и началните учители, които се бяха събрали в знаковото за града Килийно училище в двора на храма "Успение Богородично". Той отбеляза, че общината се гордее с тясното си сътрудничество с Православната църква и винаги е готова да подкрепи всяко полезно начинание за повишаване на християнската просвета на децата в града.
Непосредствената организация на срещата с кюстендилските начални учители беше дело на г-жа Любляна Начева от отдел "Култура". Тя сподели, че се радва да съдейства на усилието педагозите да получат пособие, което да подпомагне работата им, а учениците да бъдат запознати с автентичното знание за християнството. Проф. Иван Желев, научен консултант на пособието, запозна събралите се с работата на авторския колектив в областта на християнската просвета. Самото учебно пособие беше представено от д-р Полина Спирова и Златина Каравълчева при голям интерес от страна на педагозите. Учителите споделиха, че са имали потребност именно от подобно помагало, чрез което да запознаят децата с произхода на християнските празници и обичаи. "Омръзна ни и на нас, и на учениците да говорим само за това, какво се готви и какво се яде на християнските празници", възкликна една от учителките. Други педагози споделиха, че в ромските общности на града има силна протестантска пропаганда, а учителите не разполагат с адекватни методи да реагират на ситуацията. Всички 20 училища в града бяха изпратили свои представители, които получиха екземпляри от помагалото и направиха заявки за работни листове според броя на учениците в ръководените от тях класове.
Следващият град, който екипът посети, беше Благоевград. Срещата с началните педагози се проведе в Младежкия дом и беше организирана с благословението на Неврокопския митрополит Натанаил от Православния информационен център на Неврокопска епархия. В Благоевград митрополията е установила много добри отношения на сътрудничество с Регионалния инспекторат по образованието и Общината, което проличава в множество и разнообразни съвместни инициативи, насочени към повишаване на православната култура на учениците в града. Освен начални учители от 10-те училища в града присъстваха и представители на по-малки градове в общината, както и учители по религия.
И в двата големи центъра на Югозападна България пролича колко много може да бъде постигнато в областта на християнското образование на младите, ако се установят отношения на доверие и сътрудничество между местната общинска и църковната власт. Успешните съвместни проекти показват на практика пред местните хора положителния ефект от допира с православните ценности, които престават да се възприемат като атрибути на миналото, но като част от ежедневието на съвременния млад човек.
Обиколката на авторския ни колектив през този ден завърши в Рилския манастир, където Учебното помагало беше представено и на игумена на обителта Адрианополски еп. Евлогий. На следващия ден, на връщане към София, екипът ни се поклони в Ресиловския манастир, чийто съборен храм беше осветен преди няколко дни от Ловчанския митр. Гавриил, Знеполския еп. Йоан и Рилския игумен., пише вестник Двери.
Представянето на учебното помагало пред кюстендилските учители:
1. Всички сме ХРИСТЯНИ ...
2. Вместо да киснете по цял ден във фейсбук и да очаквате поредната кифларска снимка за жалката ви статия, прочитайте по някоя книга, дано помогне следващия път да сме ХРИСТИЯНИ!
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.