Подпорна стена за почти 7 млн. лева ще пази неолитното селище край Мурсалево
![](/images/eye.gif)
![](https://www.struma.com/_thumb.php?tf=uploads/image/42/news11_95_73124.jpg&tw=530&th=510&tq=100)
![](images/spacer.gif)
Близо 7 млн. лв. ще се инвестират в изграждането на подпорна стена на автомагистрала "Струма", която да опазва неолитното селище край Мурсалево, съобщиха от Агенция "Пътна инфраструктура". Оттам уточниха, че е започнала процедура по Закона за обществените поръчки за изготвянето на технически проект и избор на изпълнител.
Неолитното селище беше открито миналата година в местността Деве Барган край село Мурсалево. Уникалната за Европа находка е от ранния неолит и е на 8000 години.
Според експертите селището е строено в продължение на десетилетия и е било с изключителна планировка – с три успоредни улици и няколко напречни, които са оформяли квартали с по няколко къщи. Древното селище е съществувало през VІ хилядолетие пр. Хр., а впоследствие е било опожарено, пише "Дневник".
Подпорната стена ще се осигури съхраняването на 3270 кв.м от площта на неолитното селище, попадащо в сервитута на автомагистралата. Целта е опазване на оптимална част от разкритите в проучванията археологически структури.
Индикативната стойност на откритата обществена поръчка за подпорната стена е 6 907 814 66 лв. с ДДС. Срокът за изпълнението й е 100 календарни дни.
През миналата година АПИ осигури 4 279 771 лв. за проучване на археологическите обекти, регистрирани по трасето на лот 2 Дупница – Благоевград от АМ "Струма".
Срокът за завършването на близо 37-километровия участък от Дупница до Благоевград е краят на октомври 2015 г. Проектът се съфинансира от Кохезионния фонд на Европейския съюз и националния бюджет чрез оперативна програма "Транспорт" 2007 - 2013 г.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.