Подчертан интерес към курса, организиран в община Гърмен, за безработни младежи
Курсът в Огняново
ЮЗУ "Неофит Рилски" е партньор по проект, финансиран по програма на ЕС за хора, които желаят да инвестират в своето личностно и социално развитие
Югозападният университет "Неофит Рилски" е партньор по европейския проект "Да излезем от сянката. Подкрепа за социалната интеграция на хора, заплашени от маргинализация", провеждан съвместно с Националната фондация за политически науки в Париж, Асоциацията за информация и медийно образование в Кошалин, Полша и Центъра за образователни и бизнес връзки в Съдерланд, Великобритания. Проектът е финансиран по програма "ГРЮНДВИГ" на ЕС, която е насочена към хора, които желаят да развиват своите умения и квалификации. Някои от тях дори искат да се завърнат в училище или университет, за да придобият нови квалификации и да имат шанс да си намерят работа по-лесно, да използват пълноценно свободното си време, инвестирайки в своето личностно и социално развитие.
Този проект, каза доц. д-р Марияна Пискова, ръководител на проекта от българска страна, е насочен към млади хора, които изпитват трудности, защото живеят в изолирани райони или принадлежат към маргинални групи - емигранти или религиозни малцинства. В Кошалин, Съдерланд и Париж ще се организират квалификационни курсове по английски език, компютърна грамотност и комуникативни умения за безработни емигранти. Със съдействието на инспектора по образование в община Гърмен Силвия Куйбишева такива курсове бяха организирани за безработни младежи мюсюлмани от селата Осиково, Рибново, Горно Дряново, Огняново. Курсовете се проведоха в Туристически информационен център в Огняново със съдействието на Тодор Ижбеков в компютърната зала на училище "П. Яворов", с директор Юлия Лазарова, уточни доц. Пискова.
Ръководител на курса по английски език е доцент Петър Воденичаров, доц. Анастасия Пашова - по комуникативни умения и разработване на проекти, а асистент Нурие Муратова - по компютърна грамотност. Впечатлени сме от голямото желание и усърдие на младежите, медиите обикновено представят тези хора като затворени и консервативни, а много от тях искат да пътуват и работят по света, искат да знаят чужди езици и да общуват с роднините си емигранти по e-mail иSkype, каза доц. Анастасия Пашова. При това работниците в чужбина винаги свързват бъдещето си с родния край, изселването в чужбина не е избор за тях. Всичко припечелено емигрантите инвестират в родните си села - строят къщи и подпомагат роднините си. Образованието е сред важните ценности за младите хора, добави тя.
Отличниците в курсовете ще имат възможност да посетят някоя от страните партньорки, за да се запознаят с проблемите на образованието и интеграцията на емигрантите в тези страни, а гости от Париж, Кошелин и Съдерлан също ще посетят община Гърмен през април. Тези курсове за мен бяха своеобразно съчетаване между работата и удоволствието, понеже заедно с това научих много неща, аз се запознах с много приятни хора от региона, а също така преподавателите бяха много добри специалисти и хора, и за мен беше чест да работя с тях, каза след края на курсовете Ибраим Мутишев от с. Горно Дряново.
В момента по проекта в Югозападен университет гостува Надеж Рагару от Националната фондация за политически науки в Париж, която има среща със студенти и участниците от българска страна.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.