Почетната гражданка на Благоевград проф. М. Макдермот: Няма да гледам и не бих коментирала филм за Васил Левски

22 февруари 2015 17:22   7 коментара   14448 прочита
Мерсия Макдермот през 2003 г. получава титла
Мерсия Макдермот през 2003 г. получава титла "Почетен професор" на Югозападния университет “Неофит Рилски".


Мерсия Макдермот през 2003 г. получава титла "Почетен професор" на Югозападния университет “Неофит Рилски".

Англичанката  Мерсия Макдермот – жената, посветила близо 30 г. от живота си на изследването на българската история, авторката на книгата за Васил Левски “Апостолът на свободата”. Тези дни в. “Труд” се свърза с вече 87-годишната изследователка – филолог и историк, за да помоли за коментар за филма “Дякон Левски”. “Няма да гледам и не бих коментирала филм за Васил Левски - отвърна тя. - Игралните филми за исторически личности са художествена измислица.”

В Благоевград, където легендарната англичанка-българофилка е обявена за почетен гражданин, в днешно време малцина знаят коя е. Дори в служители в държавни учреждения не авторката на едно от най-задълбочените изследвания върху живота на националния ни герой Васил Левски. Това беше установено от кореспондент на “Труд” при запитване във връзка с премиерата на скандалния филм за Апостола.

Мерсия Макдермот е странна птица. Пристига в България като доброволец-бригадир и остава 27 г. За това време е навъртяла близо 20 г. преподавателски стаж в английската гимназия, автор е на биографични книги за Апостола, Гоце Делчев и Яне Сандански, на история на България (1393-1885) и на том, озаглавен “Български народни обичаи”. Говори перфектен български и е обича страната ни. На какво се дължи тази любов необяснима?

Биографията на Мерсия дава донякъде обяснение как се е развила страстта й към България, Съветския съюз и славянството като цяло.

Родена е на 7 април 1927 г. в Плимът, Югозападна Англия. Баща и е военен хирург и семейството пътува много, покрай назначенията му в различни военни бази. Майката на Мерсия е учителка. Бебето е било на годинка и половина, когато баща й е разпределен в британската военоморска база Вей Хай Вей в Китай. През следващите 4 г. Мерсия израства под грижите на китайска бавачка, с която си говорят на мандарин. Пръстът на съдбата понякога се проявява и в реалния живот, не само в литературата. Ето например, семейството на Мерсия се прибира в родината си на борда на кораба "Македония".

Вече девойка Мерсия развива интерес към социдеите. "Навсякъде около мен се говореше за Съветския съюз - колко лоши са, че са един вид второ качество хора. На тази възраст лошото е много по-примамливо, затова любопитството започна да ме гризе. А особено пък, когато СССР стана наш съюзник! Тогава интересът ми буквално избуя и се превърна в истинска страст", споделя Макдермот. 14-годишна започва да учи руски сам-самичка вкъщи и през ваканцията се записва на лятно училище. Печели стипендия за оксфордския колеж "Св. Анна" - за специалност "Френска и руска филология", но след първата година се отказва от френския, за да може да се концентрира върху руския език. Естествено, започва да се оглежда как да замине в някоя от славянските държави. През август 1946 г. отива в Прага като делегат на учредителния конгрес на Международния студентски съюз, а през 1947 г. й се удава възможност да замине на бригада в бившата федерация Югославия. Сред бригадирите бил поетът Павел Матев, който се сприятелил с англичанката. Същата година той я довежда в един български бригадирски лагер, който строи линията Перник-Волуяк. На следващата година тя участва в строежа на язовир Копринка и в качеството си на ударник на социалистическия труд е наградена със среща с Георги Димитров в резиденция „Евксиноград” край Варна. На строежа на Копринка се запознава със съпруга си Александър Макдермот. Женят се веднага, щом се прибират в Англия. Дъщеря им – Александра, се ражда през 1952 г. (Днес тя е атомен физик.)

От 1962 до 1989 г. с кратки прекъсвания, Мерсия Макдермот е в България. През 1963-1979 г. преподава в Английската гимназия в София. След това (до 1989 г.) води курс по „Национално-освободителното движение в Македония“ към Историческия факултет на Софийския университет.

В момента Мерсия Макдермот живее в Лондон. Тя скоро ще навърши достолепните 88 г.

Обявяват я за шпионин

През 1998 г. Гордън Лоугън – автор на прословутия “зелен” учебник за учениците в английските гимназии и учител в софийската Английска гимназия през 1980-1982 г. , пристига в България и си урежда среща с наш журналист, за да му разкрие зловеща тайна – Мерсия Макдермот е шпионка и има пръст в убийството на Георги Марков. Публикация на въпросния автор в шпионския сайт cryptome.org подробно описва намесата на англичанката в атентата. Тя работела за британското разузнаване МІ-6, за съветското КГБ и за българската ДС.

Едва по-късно става ясно, че на Лоугън май му хлопа дъската. Смята се, че под името Гордън Лоугън всъщност се подвизава душевно болният агент на КГБ Джон Саймъндс.

А междувременно Мерсия Макдермот става Доктор хонорис кауза на Софийския университет през 2007 г. Тя е член на Българската академия на науките от 1987 г. Почетен гражданин е на Карлово и Благоевград, и носител на високите държавни отличия – Ордена на розата, ордена „Кирил и Методий“ и ордена „Мадарски конник”. Първата книга, която издава, е само на английски - „История на България 1393-1885 година". През 1967 година излиза книгата „Апостолът на свободата”, която е преведена на български през 1970 г. Обсебена е от Васил Левски и носи медальон кичурче от косата му. През 1978 г. издава книга за Гоце Делчев - „Свобода или смърт". През 1987 година излиза биографията на Яне Сандански, която се казва „Свобода и съвършенство". В край на ХХ век излиза книгата й за българските народни обичаи.


Още за: авторка   книга   макдермот   Още от: Общество

Принтирай статия
7 коментара
22 Февруари 2015 22:03 | хама хама
Оценка:
2
 (
8
 гласа)

току така комунягите от дс ордени не дават


23 Февруари 2015 06:29 | анти
Оценка:
4
 (
6
 гласа)

Дори в служители в държавни учреждения не авторката на едно от най-задълбочените изследвания върху живота на националния ни герой Васил Левски.

КАК ДА РАЗБИРАМ ТОВА ИЗРЕЧЕНИЕ?????


23 Февруари 2015 06:34 | анти
Оценка:
-2
 (
6
 гласа)

хама хама написа:
току така комунягите от дс ордени не дават


Чели ли сте книгите й?
През 1962 г. Марсия Макдермот пише първата книга на английски по обща история на България, която обхваща събитията в периода 1392–1885 година.
Втората ѝ и най-известна книга, свързана с България, е за Левски, „Апостолът на свободата“, посветена „на българския народ, който ми даде повече, отколкото мога да му се отблагодаря“, преведена на български от Иван Градинаров през 1970 г. и преиздавана неколкократно.
През 1978 г. излиза изследването ѝ за Гоце Делчев, „Свобода или смърт“, с което тя става доктор на историческите науки.
Следва трудът ѝ за Яне Сандански, „За свобода и съвършенство“, Наука и Изкуство, 1987 - преведен от Веселин Измирлиев.
В края на 20 век Мерсия Макдермот издава „Български народни обичаи“, в която обяснява популярно религиозни, семейно-битови, трудови и други празници и ритуали, включително народни музикални инструменти, вярвания, суеверия и п


23 Февруари 2015 09:40 | 123
Оценка:
0
 (
4
 гласа)

Говори се, че по време на бригадата е имала любовна авантюра с българин и за това се е връщала в България за да го търси!?


23 Февруари 2015 10:02 | Надежда
Оценка:
4
 (
8
 гласа)

Изключителна жена и човек!


23 Февруари 2015 10:52 | анти
Оценка:
-1
 (
1
 гласа)

123 написа:овори се, че по време на бригадата е имала любовна авантюра с българин и за това се е връщала в България за да го търси!?

Вие така ли виждате себе си на нейно място?


23 Февруари 2015 11:04 | РУСИЯ
Оценка:
3
 (
7
 гласа)

ВСИЧКО ХУБАВО КОЕТО ИМАМЕ ГО ОПЛЮВАМЕ, ДОЖИЯМЕ ДА ОПЛЮЕМ И НАЙ
СВЕТЛАТА ЛИЧНОСТ, КОЯТО ИМАМЕ, НЕ СМЕ НАРОД А М.....




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар