Петте лицензирани пункта в Петрич пред затваряне заради липса на градоустройствен план
Петте пункта за изкупуване на черни и цветни метали в Петрич са пред закриването след влизането на новия Закон за управление на отпадъците, стана известно вчера. Притесненията на собствениците на законните досега пунктове са, че въпреки инвестираните в площадките хиляди левове, не са в сътояние да ги пригодят към новите изисквания.
Заместник-кметът по ТСУ и обществен ред Христо Георгиев заяви, че Петрич няма устройствен план, а общината работи с подробен регулационен план. За да се изготви, са необходими между 500 000 и 1 милион лева.
Освен това процедурата е бавна и продължителна, а и общината не разполага с такива средства. Законът дава срок от 9 месеца за лицензиране на площадки на територията на общината. Управителят на един от лицензираните пунктове в Петрич Венцислав Марков вчера заяви, че от началото на тази седмица обикаля институциите и изяснява текстовете в закона. По думите му има неяснота как ще продължи дейността. Той все пак изрази оптимизъм, че въпросът ще бъде разрешен, тъй като потърпевши ще бъдат освен фирмите, които са инвестирали хиляди, такива ще бъдат и хората, които в огромната си част в кризата разчитат на допълнителни приходи от предаването на различни видове отпадъци на пунктовете.
Изискванията за видеокамери, за предоставяне на документи за произхода на отпадъците и издаване на фактури, обособяване на специални клетки и площадки за различните видове отпадъци, навеси и други собствениците на лицензираните фирми ще изпълнят без проблем.
Районното управление на полицията в Петрич издаде заповед, с която се забранява пунктовете да изкупуват тел от гуми, които се горят, и капаци за шахти. Извършват се проверки, а предаването на скрап става срещу лична карта. Притеснението е от съществуването на незаконните пунктове.
В община Петрич те са десетки, в ромския квартал почти всяка втора къща има функциите на подобен пункт. Един от депутатите, които са в дъното на новите промени в закона, е петричанинът Митко Захов. Той предложи на второ четене поправка, според която места за търговия и обработка за скрап може да има в промишлените зони само на общините с общи устройствени планове. Мотивът на Захов е да се ограничат кражбите на метали.
Според него въвеждането на ограничения за отваряне на пунктове за скрап ще доведе до по-добър контрол от страна на полицията дали там се предават крадени метали. Влизането в сила на поправката означава, че от 2400 обекта за изкупуване и рециклиране на отпадъци ще останат 400. Надеждата е, че най-вече циганите ще спрат да къртят и съсипват страната.
четох че Кърджали е най-корумпираният град.
явно не са правили мониторинг на Петрич.
Вельо ти си знаеш работата с твоя помагач от снимката.
Откакто си кмет, Петрич е винаги на първо място по корупция.
Предлагам ти мото за изборите.
"Петрич най-корумпиран град". Успех.
Особено Бойчев кмета да си го държи, докато е кмет. Той мрънкалото е най-добре от четворимата. Мрънка и прави шарко парко. Да е жив и здрав, но да не забравя, че има сила, която всичко връща.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.