Петричката "Никмар Кънстръкшън" на Н. Влахов- сред разследваните от европрокуратурата за злоупотреба с евросредства при реставрация на черквата в гр. Рила
По искане на Европейската прокуратура десет претърсвания са извършени в градовете Бургас, Петрич, Рила и София , тази седмица, във връзка с разследване за предполагаеми измами с финансиране от ЕС за реставрация на църква в България. Сред разследваните е петричката "Никмар Кънстръкшън" ЕООД на строителния предприемач Николай Влахов..
При обиските са иззети документи и доказателства. Разследването е извършено със съдействието на Главна дирекция "Национална полиция" (ГДНП), съобщават от Европрокуратурата.
През 2017 г. е проведена обществена поръчка по проект за възстановяване на стенописи и архитектурни детайли на църквата, изградена през 12 век. Храмът е паметник на културата с историческо значение. Проектът е финансиран по Програмата за трансгранично сътрудничество INTERREG IPA на Европейския съюз. Разследваните са подали невярна информация, за да получат субсидия от 196 000 евро
Според разследването, подробности от което разкрива Нова тв, фирмата, спечелила търга, не е имала необходимата експертиза според изискванията в публичната процедура и е възложила дейностите на друга фирма. Подизпълнителят обаче също не разполагал с нужния технически капацитет и наел трета фирма, която извършва реставрацията.
Първата фирма е "Никмар Кънстръкшън" ЕООД. Компанията се занимава със строителна дейност и няма капацитет да извърши реставрация на културно-историческия обект. Затова наема като подизпълнител фирма "Митстрой" ЕООД. И това дружество обаче се занимава основно със строителство и не може да изпълни дейностите по проекта. Така се стига до наемането на третата фирма - "Иридея" ЕООД, която разполага с реставратори.
За реставрацията са предоставени 198 000 евро. Събраните доказателствата сочат, че първоначалният изпълнител е получил цялата сума и е платил само 70 000 евро на подизпълнителите, като по този начин е присвоил 128 000 евро без да извършва никакви дейности по проекта в ущърб на финансовите интереси на ЕС,предава нова тв.. От "Митсрой" информират, че при претърсването не са иззети документи от фирмата и не е търсена още информация за реставрацията на храм "Св. Архангел Михаил". От компанията са категорични, че са предали необходимата документация още след края на проекта.
Информацията, изнесена от прокуратурата за разследването, съвпада с разследване на Би Ти Ви от преди две години за черквата "Свети Архангел Михаил" в община Рила (където по разследването на европрокуратурата са извършвани претърсвания). Според информацията на Би Ти Ви реставраторите е трябвало да получат общо 80 000 лева, а строителната фирма "Иридея" - 113 900 лева. Общо - 193 900 лв., или почти два пъти по-малко от определената сума в поръчката на община Рила.
Към 2022 година д-р Стефко Аенски, който е един от реставраторите на стенописи, наети за възстановяването на стените на стария храм, и неговият колега Вацлав Купецки все още са чакали да получат по над 8000 лв. Над 52 000 лева е имал да получава и Антонио Траянов, чиято фирма "Иридея" е извършила строителната работа. "Осъдени са, че са ни длъжници, имат запор върху сметките", казва през 2022 година Траянов пред Би Ти Ви.
Фирмата, спечелила поръчката, "Никмар Кънстракшън", казва тогава, че "няма неуредени задължения към свои доставчици". "Дали доставчиците имат неуредени задължения към поддоставчици, ние няма как да знаем и не сме длъжни да знаем", коментират от фирмата. "Дневник" припомня , че пред Би Ти Ви Васил Илиев, тогава собственик на фирмата, която е подизпълнител, признава, че фирмата му дължи пари. "Да, дължим ги, не сме ги изплатили - по една много тривиална причина, която се случва на много строителни фирми - към момента, в който трябваше да осъществим плащанията към тях и към въпросната "Иридея", изпаднахме във финансови затруднения, породени от това, че към нас не постъпиха пари от други наши възложители в голям размер. Не отричаме, че ги дължим, ще ги платим", обеща Васил Илиев през 2022 година. Как ще приключи разследването предстои да се разбере.
В. Иванов
Той така е откраднал навремето и Авалон, но Община Петрич и до ден днешен не е проверила договора за продажба
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.