Петрич отбелязва 1010 години от смъртта на българския цар Самуил с редица мероприятия
На 5 и 6 октомври в Петрич, с различни събития, ще бъдат отбелязани 1010 години от смъртта на българския цар Самуил, каза в Националния пресклуб на БТА днес проф. Георги Николов - председател на Македонския научен институт.
Той съобщи, че на 6 октомври в Петрич ще се състои и конференцията "1010 години от смъртта на цар Самуил. Самуилова България - история и култура". В нея ще участват учени от Софийския университет, от Великотърновския университет, от Нов български университет, от Югозападния университет, от Българската академия на науките. Поканени са и известни учени историци от Германия, Гърция, Полша и от Русия, каза още проф. Николов. Той добави, че тези научни доклади ще бъдат издадени и в специален сборник.
Създаден е и Инициативен комитет за отбелязване на 1010 години от смъртта на българския цар Самуил, съобщи председателят на Македонския научен институт.
Идеята за това честване беше да фокусираме вниманието на нашето общество върху една забележителна личност от средновековната ни история - каквато е тази на цар Самуил. С него се свързват много величави събития и много трагични събития, и една такава годишнина може да бъде повод за размисъл, каза проф. Георги Вълчев - ректор на Софийския университет "Св. Климент Охридски".
Той отбеляза, че настоящето честване, макар и скромно, ще допринесе за това да продължаваме истински верния прочит на нашето минало. Надявам се това честване да откликне дълбоко в цялото българско общество, изрази увереност проф. Вълчев. Ректорът на Софийския университет каза, че миналото не е само опора, то е и път към бъдещето.
Паметта за цар Самуил е отбелязана още през средновековието, в извори от 11-и, 12-и, 13-и, 14-и век, и е възобновена отново в исторически трудове от 18-и и 19-и век, каза проф. Георги Николов.
"С министъра на образованието и науката Галин Цоков влязохме във връзка и се реши той да постави към всички български училища, в седмицата, която идва преди точната дата от кончината на цар Самуил - 6 октомври, преподавателите по история да изнесат кратка беседа в училищата, с която да напомнят за случилото се", отбеляза председателят на Македонския научен институт.
Богословският факултет на Софийския университет направи ново, прецизно издание на трите грамоти, дадени от император Василий Втори Българоубиец на Охридската архиепископия, в които той споменава кои са епархиите на тази църква, която самият Василий Втори нарича българска църква в Охрид, каза проф. Георги Николов.
Петрич много добре помни съборите /свижданията/ на Златарево с югославяните от Югославия, и как югославяните отиваха до града и селата да продават разни стоки. Никой не се наричаше "македонец", защото македонците и държавата им са съществували до 148 година преди Христа, респективно са били изчезнали преди 2100 години.
Аз мислех че само депутата ви е такъв.
Да бе, и я знаеш тази песен, защото нали и ти си титомакедонец от онова време след 1946 !!
Самуил е роден през 958 г. в гр. Средец, / сега София/ Първо Българско царство.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.