Парламентаристи решиха: Джамията в Кюстендил става паметник на културата
Джамия "Фатих Мехмед"
Джамията "Фатих Мехмед", в Кюстендил заради собствеността, на която се разгоряха спорове скарали община Кюстендил и представителите на Мюсюлманското изповедание в България става "архитектурен паметник на културата и парк".
Така местния парламент в областния град, със свое решение даде съгласие за изработването на проект с цел промяна в отреждането на имота, за да го спаси.
Решението е съобразно Закона за устройство на територията. Претенции към този имот има Мюсюлманското изповедание в България.
Стотици кюстендилци изразиха с протест позицията си да защитават собствеността на този имот, както и на друг, където е паметника на Ильо Войвода.
Политика с храмове не се прави и никой не трябва да се заиграва с тях, каза кметът на община Кюстендил Петър Паунов по повод разгорелия се спор за това дали да се реставрира кюстендилската джамия "Фатих Мехмед" и дали това е най-подходящият паметник, с който да бъде вписан градът в Книгата на паметниците на културата и архитектурата на ЮНЕСКО.
Докато съм кмет, в Кюстендил действаща джамия няма да има. Тя може да бъде ползвана за музей, както и за всичко друго, тази позиция е заявявана нееднократно от нас като ръководство на община Кюстендил. Нормално е да има дискусии, но те не бива да бъдат прехвърляни върху плоскостта на предизборната кампания, каза Петър Паунов.
Той посочи, че още 2008 година е имало подобни опити, идвали са представители на турската държава, които проверявали дали може да се вкара вода в храма, но е категоричен, че действаща джамия в Кюстендил няма да има.
От Регионалния исторически музей в града излязоха с предложение джамията “Фатих Мехмед” да стане Музей на религиите. Според директора на РИМ - Кюстендил Валентин Дебочички едната от стените на джамията е върху южната крепостна стена на антична Пауталия,. Предполага се, че е построена върху основите на по-стар християнски храм.
Идеята ни е в тази джамия, която ще бъде реставрирана с пари на турската държава, да бъде превърната в културен център, който да представи многообразие от ценни паметници на културата от различни периоди от историята на Кюстендил, коментира Дебочички.
Той изрази категоричното си несъгласие джамията “Фатих Мехмед” да стане действащ молитвен храм, въпреки, че никой до сега не е искал подобно нещо и не е декларирал намерения в тази насока.
Даниел Цветков
НАС НИ ИМА ТУК!
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.