Паралелките да се сформират по успех и дисциплина
Петър Дренков предлага нова реформа в образованието
Педагог с 35 години трудов стаж от санданското село Джигурово предложи нов метод на обучение: 7-9 деца от клас не учат, но съсипват знанията на останалите 15-20
Педагогът пенсионер с 38 години стаж Петър Дренков от с. Джигурово, община Сандански, предложи на Министерството на образованието и науката нов метод за обучение на деца в градските училища. Целта е да се избегне, от една страна, учителят да преподава материала си отгоре-отгоре, а слабите ученици, нежелаещи да учат, да не попадат в паралелка със знаещи деца.
Петър Дренков 25 години е бил учител във Второ основно училище в Сандански и 13 години в селски училища. Той е получил отговор на предложението си от Министерството на просветата с уверението, че ще приложат метода му. Ето какво разказа за предлаганата от него реформа в образованието пенсионерът педагог:
Предложението ми е за цялостна реформа в основния курс на обучение. Децата с отлични знания трябва да се събират в една паралелка. Тези с много добри оценки - в друга, тези с четворки и тройкарите - в следващи паралелки. Редът на паралелките - а, б, в, г, д и т.н. - да се определя от успеха на учениците. В паралелка винаги има 7-9 деца, които изостават и пречат на обучението. Този метод е приложим само в училище, където има по 100-150 деца в един клас, които да бъдат разпределени по успех. В много от училищата в градовете този метод е приложим.
Паралелките трябва да се сформират освен по успех, и по поведение. Най-важен трябва да бъде факторът успех на ученика, за да може учителят да организира добре своята работа. Когато учителят установи, че дисциплината е добра и вниманието е на висота, той преподава материала си по друг начин, когато вижда разсеяни ученици - преподава материала си отгоре-отгоре. Когато преподава на отлични ученици, педагогът събира най-хубавия материал, най-важния, най-сложния и го разяснява по друг начин, а не през пръсти. Разговарял съм с много родители, всички искат децата им да попаднат в по-добра паралелка.
Тази идея се роди, когато моят син беше в 7-ми клас. Беше отличен ученик, не можеше да търпи някои от съучениците си, които не внимават в час, не учат. Тогава той поиска да бъде преместен в друго училище или да премине на частно обучение, но нямаше такава възможност и продължи да се обучава в същия клас.
Моето предложение нито е грешно, нито е страшно за образованието. Подбраните деца ще работят по-добре и ще имат успех. Така ще се даде шанс на желаещите да учат, ще се премахне уравниловката и ще се създадат образовани зрелостници, които ще работят за България.
Само паралелките не бива да имат постоянен състав. Щом някое дете започне да показва резултат веднага да бъде премествано в паралелка по-напред.
А между другото как ли ще реагират родителите? Ха кажи му на някой, че детето му не става за елитна паралелка!
Иначе това, което казва даскала, си е точно така.
Модерното образование е с интеграция на всички деца, независимо дали са деца на работници или академици, независимо дали са инвалиди или не и т.н.
Добрият учител и е добър педагог, коѝто може да привлече всеки ученик, в противен случаѝ учителят има проблеми само със собственното си АЗ и мъстото му не е във образователната система... Елитарни мисли тук нямат място!
ТА НАЛИ СЕ СЕЩАТЕ ИДЕЯТА НА ДЕДО ДАСКАЛ КАК ЩЕ СТАНЕ? И СЛАВА БОГУ ЧЕ Е НЕПРИЛОЖИМА ИНАЧЕ ЩЕ СЕ РАЗДЕЛИМ НА ЕЛИТ - 2%, РАБОТНИЧЕСКА КЛАСА - 80% И ОТПАДЪК - ОСТАНАЛИТЕ % КАТО ВЪВ ФАНТАСТИЧЕН ФИЛМ НА УЖАСИТЕ!
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.