От 14 до 17 ч. е сиестата и никой не работи в Испания
Учителите от Икономиката в Патроната по туризъм в Гранада
10 учители от Икономиката след 14 дни обучение в Гранада: Там хората са спокойни, не се напрягат излишно
10 учители от Професионалната гимназия по икономика в Благоевград в продължение на 14 дни бяха в ролята на ученици в испанския областен център Гранада, където бяха по европейски проект за усвояване на практики за продължаващо обучение на икономисти за успешна реализация на пазара на труда.
Изключително впечатлени от организацията на работата, както и от видяното и наученото, преподавателите с часове говорят за престоя си, но всички са категорични, че така и не могли да свикнат с испанската сиеста и практиката на местните да си почиват след обяд, както и с продължителните хранения. От 14 до 17 часа всичко е затворено, хората си почиват, а после работният ден приключва в 20 часа, когато затварят и магазините, разказа директорът на ПГИ “Иван Илиев” и ръководител на благоевградската група Велка Широканска.
Заместничката й Ася Пенкова допълва, че българската група така и не свикнала с този режим, включително и продължителните закуски, обеди и вечери от по няколко часа. Испанците не се напрягат излишно и са много спокойни хора, и сигурно така трябва, опитахме се да променим работния си режим, но те с усмивка отклониха идеите ни да започваме след обяд поне с 1 час по-рано, разказа тя.
Дори децата в училище нямат междучасия и работят по 3 часа сутрин без почивка, училищното барче се отваря на обяд за 30 минути, през другото време не работи, тоалетните също са заключени по време на часовете и ако на някого се налага да ги ползва, взима ключ от преподавателя, прибавя впечатленията на групата водачът В. Широканска.
Никъде не видели ученици с тежки раници, които да причинят гръбначни изкривявания, дори и най-малките хлапета в детската градина влачели куфарчета на колелца, в които по-големите заедно с храната и учебниците слагали и лаптопа си, за да го ползват в час.
Сутрин в 8.00 часа входната врата на училището се заключва, закъснелите чакат отвън, докато петнайсетина минути по-късно им отворят, но не влизат в час, а отиват в т.нар. “приемна” на зам. директора. При три закъснения се налагат наказания, например да се учи след обяд в училище под контрола на учител. Отстраняване от училище за период от 1 седмица до максимум 1 месец е едно от най-тежките наказания, тъй като в края на всеки от триместрите в учебната година се провеждат тестове по всички предмети върху целия взет материал. А като си го пропуснал, ако не си го наваксал у дома, има голяма вероятност да не вземеш изпита.
Тестовете пък са с по 100 въпроса и за тройка е задължително поне на 50 да си дал верни отговори. Най-тежкото наказание е изключване като у нас, но още при записването родителят получава кодекса на училището, защото те са автономни. В този правилник е записано всичко - правила, норми на поведение, наказания за всяко провинение, и никой не го оспорва или коментира.
Стартовите заплати на учителите са около 1600 евро, на всеки 3 години я увеличават, те са държавни служители и затова е много трудно да бъдат уволнени. Към края на кариерата им заплатите са към 2500 евро и никой не иска да става директор, защото отговорностите са много, а “бонусът” - само 200 евро към възнаграждението.
Много любопитно е, че когато учениците умишлено направят боклук, например изсипят солети или хвърлят на пода обелка, чистачките не влизат да почистят стаята им, докато виновните не съберат сметта, та дори това да продължи няколко дни, отбеляза зам. директорът Ася Бояджиева и не може да сдържи изумлението си, като видяла как пластмасовите кофи за боклук се мият от служители по чистотата с четки и препарати, с каквито се почистват и пешеходните зони и улиците.
Уличките са тесни, но задръствания не стават, защото нито по тях, нито по тротоарите се паркират коли, паркингите са подземни, а кофите за боклук се прибират в кооперацията или къщата и се вадят буквално минути преди да мине колата да ги събере, което обикновено се случва нощем. Всички ремонти, като асфалтиране и ВиК, също се правят, когато хората спят, за да не се усложни трафикът, разказва А. Бояджиева.
Търговско- промишлената палата в Гранада е огромна, колкото АУБ в Благоевград, и в нея има назначени служители, които да са връзката между хората с идеи, бизнеса и европейските структурни фондове. В провинция Андалусия има държавна структура Патронат по туризъм, тъй като 2/3 от брутния вътрешен продукт на региона е приходи от туризъм. В тази държавна структура само 3-ма са на щат, има още 5 души, които са на граждански договори и се наемат в зависимост от конкретните нужди.
Испанците са осъзнали каква е силата на сдруженията и правят асоциации по всякакъв признак, за да се борят за привилегии на членовете си, впечатлена е Ася Бояджиева. Фирмите не си пестят парите за обучение на персонала си, тъй като, от една страна, получават за това данъчни облекчения, от друга - парите се отпускат от държавата и ако не се използват, се губят.
Нуждата от продължаващо обучение също е осъзната отдавна и промените или новостите се случват бързо - при нужда от нов обучителен курс се обявява конкурс от държавата за учебна програма, която се качва на сайта на Министерство на образованието, следван от конкурс за изпълнител. Това става бързо, а не както в България - проточва се с години и когато се въведе, курсът вече не е актуален.
В най-големия държавен университет на Испания, който е в Гранада, учат около 80 000 студенти, преподавателите не могат да работят и в друг вуз, както е у нас, но могат да развиват научна дейност в рамките на своя. Има и частен университет в града, библиотеката на който впечатлила българите - книги имало в няколко стъклени витрини по стените, а всъщност цялата литература е компютризирана. Присъствието на лекции и упражнения за всички студенти е задължително и всеки час се правят проверки.
Още от новата учебна година в ПГИ ще се опитаме да въведем СИП /свободно избираем предмет/ - предприемачество за всички ученици, без значение на специалностите им, съобщи директорът В. Широканска в заключение.
Имаме идея да организираме и on line обучение за възрастни от различни категории по различни икономически курсове също от началото на новата учебна година, допълни А. Бояджиева.
Трябва ама друг път, затова са с най-ниска производителност в ЕС и западаща икономика.
А образователната система въобще не я хвалете, също е на едно от най-ниските нива с огромен процент ученици повтарящи по няколко години и неспособни да завършат 10ти клас.
Работи се 8 часа и всеки час отгоре се плаща отделно, естествено малко повече.
що не станете даскали? Тъпаци малограмотни.....
Имам две испански дипломи и доста прилични оценки по Испанска и Международна икономика, май не съм аз тоя дето трябва да чете.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.