От 14 до 17 ч. е сиестата и никой не работи в Испания

03 май 2011 00:20   31 коментара   22309 прочита
Учителите от Икономиката в Патроната по туризъм в Гранада
Учителите от Икономиката в Патроната по туризъм в Гранада


Учителите от Икономиката в Патроната по туризъм в Гранада

10 учители от Икономиката след 14 дни обучение в Гранада: Там хората са спокойни, не се напрягат излишно

10 учители от Професионалната гимназия по икономика в Благоевград в продължение на 14 дни бяха в ролята на ученици в испанския областен център Гранада, където бяха по европейски проект за усвояване на практики за продължаващо обучение на икономисти за успешна реализация на пазара на труда.

Изключително впечатлени от организацията на работата, както и от видяното и наученото, преподавателите с часове говорят за престоя си, но всички са категорични, че така и не могли да свикнат с испанската сиеста и практиката на местните да си почиват след обяд, както и с продължителните хранения. От 14 до 17 часа всичко е затворено, хората си почиват, а после работният ден приключва в 20 часа, когато затварят и магазините, разказа директорът на ПГИ “Иван Илиев” и ръководител на благоевградската група Велка Широканска.

Заместничката й Ася Пенкова допълва, че българската група така и не свикнала с този режим, включително и продължителните закуски, обеди и вечери от по няколко часа. Испанците не се напрягат излишно и са много спокойни хора, и сигурно така трябва, опитахме се да променим работния си режим, но те с усмивка отклониха идеите ни да започваме след обяд поне с 1 час по-рано, разказа тя.

Дори децата в училище нямат междучасия и работят по 3 часа сутрин без почивка, училищното барче се отваря на обяд за 30 минути, през другото време не работи, тоалетните също са заключени по време на часовете и ако на някого се налага да ги ползва, взима ключ от преподавателя, прибавя впечатленията на групата водачът В. Широканска.

Никъде не видели ученици с тежки раници, които да причинят гръбначни изкривявания, дори и най-малките хлапета в детската градина влачели куфарчета на колелца, в които по-големите заедно с храната и учебниците слагали и лаптопа си, за да го ползват в час.

Сутрин в 8.00 часа входната врата на училището се заключва, закъснелите чакат отвън, докато петнайсетина минути по-късно им отворят, но не влизат в час, а отиват в т.нар. “приемна” на зам. директора. При три закъснения се налагат наказания, например да се учи след обяд в училище под контрола на учител. Отстраняване от училище за период от 1 седмица до максимум 1 месец е едно от най-тежките наказания, тъй като в края на всеки от триместрите в учебната година се провеждат тестове по всички предмети върху целия взет материал. А като си го пропуснал, ако не си го наваксал у дома, има голяма вероятност да не вземеш изпита.

Тестовете пък са с по 100 въпроса и за тройка е задължително поне на 50 да си дал верни отговори. Най-тежкото наказание е изключване като у нас, но още при записването родителят получава кодекса на училището, защото те са автономни. В този правилник е записано всичко - правила, норми на поведение, наказания за всяко провинение, и никой не го оспорва или коментира.

Стартовите заплати на учителите са около 1600 евро, на всеки 3 години я увеличават, те са държавни служители и затова е много трудно да бъдат уволнени. Към края на кариерата им заплатите са към 2500 евро и никой не иска да става директор, защото отговорностите са много, а “бонусът” - само 200 евро към възнаграждението.

Много любопитно е, че когато учениците умишлено направят боклук, например изсипят солети или хвърлят на пода обелка, чистачките не влизат да почистят стаята им, докато виновните не съберат сметта, та дори това да продължи няколко дни, отбеляза зам. директорът Ася Бояджиева и не може да сдържи изумлението си, като видяла как пластмасовите кофи за боклук се мият от служители по чистотата с четки и препарати, с каквито се почистват и пешеходните зони и улиците.

Уличките са тесни, но задръствания не стават, защото нито по тях, нито по тротоарите се паркират коли, паркингите са подземни, а кофите за боклук се прибират в кооперацията или къщата и се вадят буквално минути преди да мине колата да ги събере, което обикновено се случва нощем. Всички ремонти, като асфалтиране и ВиК, също се правят, когато хората спят, за да не се усложни трафикът, разказва А. Бояджиева.

Търговско- промишлената палата в Гранада е огромна, колкото АУБ в Благоевград, и в нея има назначени служители, които да са връзката между хората с идеи, бизнеса и европейските структурни фондове. В провинция Андалусия има държавна структура Патронат по туризъм, тъй като 2/3 от брутния вътрешен продукт на региона е приходи от туризъм. В тази държавна структура само 3-ма са на щат, има още 5 души, които са на граждански договори и се наемат в зависимост от конкретните нужди.

Испанците са осъзнали каква е силата на сдруженията и правят асоциации по всякакъв признак, за да се борят за привилегии на членовете си, впечатлена е Ася Бояджиева. Фирмите не си пестят парите за обучение на персонала си, тъй като, от една страна, получават за това данъчни облекчения, от друга - парите се отпускат от държавата и ако не се използват, се губят.

Нуждата от продължаващо обучение също е осъзната отдавна и промените или новостите се случват бързо - при нужда от нов обучителен курс се обявява конкурс от държавата за учебна програма, която се качва на сайта на Министерство на образованието, следван от конкурс за изпълнител. Това става бързо, а не както в България - проточва се с години и когато се въведе, курсът вече не е актуален.

В най-големия държавен университет на Испания, който е в Гранада, учат около 80 000 студенти, преподавателите не могат да работят и в друг вуз, както е у нас, но могат да развиват научна дейност в рамките на своя. Има и частен университет в града, библиотеката на който впечатлила българите - книги имало в няколко стъклени витрини по стените, а всъщност цялата литература е компютризирана. Присъствието на лекции и упражнения за всички студенти е задължително и всеки час се правят проверки.

Още от новата учебна година в ПГИ ще се опитаме да въведем СИП /свободно избираем предмет/ - предприемачество за всички ученици, без значение на специалностите им, съобщи директорът В. Широканска в заключение.

Имаме идея да организираме и on line обучение за възрастни от различни категории по различни икономически курсове също от началото на новата учебна година, допълни А. Бояджиева.


Още за: учители   проект   Гранада   Още от: Общество

Принтирай статия
31 коментара
03 Май 2011 03:22 | мариана
Оценка:
9
 (
11
 гласа)

ммдааа... така се прави в белите държави


03 Май 2011 03:28 | ЯМКС
Оценка:
5
 (
19
 гласа)

'' Испанците не се напрягат излишно и са много спокойни хора, и сигурно така трябва, ''
Трябва ама друг път, затова са с най-ниска производителност в ЕС и западаща икономика.
А образователната система въобще не я хвалете, също е на едно от най-ниските нива с огромен процент ученици повтарящи по няколко години и неспособни да завършат 10ти клас.


03 Май 2011 03:44 | и са кво
Оценка:
3
 (
21
 гласа)

a бе хора я се научете да работите а негледаите на другия в чинията те ако не вечерят и вие ли това искате да направите аман от ПРОСТИ уЧИТЕЛИ


03 Май 2011 04:12 | До ЯМКС от един кривак
Оценка:
18
 (
20
 гласа)

Стандарта им на живот спрямо нашия е.... около 5-6 пъти по-добър. А за образованието е така, защото летвата е на нормално ниво, за разлика от БГ образованието където нямя летва, нито праг. Дипломи на килограм, университети с най-екзотични имена и т. н. А че сме с по-висока производителност на труда и по-спокойни, ряпа да ядем.... Акъл да дадем и да оплюваме някой, грешка нямаме, ориенталското мислене, мързел и манталитет не ни е напуснал.... затова и заглавието на статията е отколко до колко е следобедната им дрямка на испанците... Европа е много далеч от нас българите, нищо че сме в Европейският съюз... Тая разлика се чуствува най-добре, когато работиш дълго време в бяла държава, Великден там е 1 ден, а не 4 дни.... Е срещу тях да тичаме, не може да ги натигнем... Мнението ми е лично и не желая да обидя никого лично, може би грешката ми е субективна и искренно желая да е така....


03 Май 2011 05:23 | до ЯКМС
Оценка:
13
 (
15
 гласа)

Ако има такива които повтарят, то е защото няма учители които пускат аванта- просто няма как да стане. Който не учи достатъчно - отпада. Относно икономиката -вземи малко да почетеш за да ти стане ясно как точно стоят нещата.... и накрая да ти кажа, че Испания коЕто е изградила до момента, България никога не може да го постигне.... Това, че пазара на труда е сринат също няма да продължи вечно - както е например мизерията в България... - за съжаление


03 Май 2011 06:52 | 555
Оценка:
-5
 (
25
 гласа)

прости даскали това сте си заслужили


03 Май 2011 06:53 | 123
Оценка:
6
 (
26
 гласа)

никога няма да стигнете тяхното ниво, защото първо не сте учители каквито трябва да бъдете


03 Май 2011 09:33 | 345
Оценка:
7
 (
17
 гласа)

Колко от тези учители говорят свобдно испански за да разберат за какво става дума


03 Май 2011 11:22 | коста дел сол
Оценка:
1
 (
13
 гласа)

Говорят български с грешки !! Един от десет знае западен език и всички знаят руски - пращай Григорий ! Мъка и тъга !


03 Май 2011 14:30 | идеалист
Оценка:
0
 (
24
 гласа)

Тази г-жа директорка какво иска да каже, че са малки заплатите им спрямо испанските. Срам за педагозите. Насраха се от пари и все недоволни. Вземат заплати по 800. 00 лв, а да кажат колко работни дни имат през годината. Както вече казаха в медиите м. Април и маѝ ще имат по 15-17 учебни дни. Нека доѝ дат в частния бизнес да видят как се работи, защото и аз съм също с висше образование - инженер, но работя много, за да си защитя заплатата. А те са глезено племе и само мрънкат. Нека сега стачкуват, че малко учебни дни имат, но така им изнася. А ние родителите да стачкуваме ли, че децата ни нищо не знаят, а само им пеят уроците и доволни бият звънеца и да ги няма. Затова е такова българското образование.


03 Май 2011 15:28 | Живка
Оценка:
5
 (
19
 гласа)

А защо тука напъват всички за директори ??!! А ??!!! Като си отговорите на тоя въпрос, можете да си обясните и другото. Щото се скъсаха от крадни. А работят 8 месеца в годината, а децата тъпи, ми тъпи ще са, те са отражение на системата и на учителите


03 Май 2011 15:30 | ххх
Оценка:
2
 (
20
 гласа)

Каквито учителите такива и учениците.


03 Май 2011 16:02 | БКП КПСС
Оценка:
7
 (
15
 гласа)

ЕЙ Широканска помня те още откакто дойде, като млада Зам. ДИРЕКТОРКА НАЗНАЧЕНА С ПРОТЕКЦИЙ ОТ БКП ! И ти сега Велке си седнала да ми говориш за белите държави, където не е имало КОМУНИЗЪМ . ОДИ СЕ ГРЪМНИ ВЕЛКЕ, ВЕЛКЕ . Затова ни е на това дередже образованието, оти такива ПАРТИЙНИ КАДРИ ОЩЕ КАДРУВАТ ! АМА ОНИ ЗНАЕШ СА ДО ГРОБ И 40 ДЕНА СЛЕД ТОВА


03 Май 2011 16:58 | Анонимен
Оценка:
0
 (
16
 гласа)

ПГИ " Иван Илиев" е едно прекрасно училище, където се дава много добра подготовка на учениците. Учениците печелят национални състезания, получават високи оценки на кандидат-студентските изпити и се реализират добре в живота. Нека не забравяме, че въпитанието и образованието са следствие на много фактори-училище, родители, общество, институции.


03 Май 2011 17:09 | manco
Оценка:
10
 (
10
 гласа)

Работя и живея в Испания 11 години, никаде не съм видял или чул да се почива 0т 14 до 17 ч. в работни дни. Нормалната почивка е от 13 до 14 ч. или1 час, най много 2 часа.
Работи се 8 часа и всеки час отгоре се плаща отделно, естествено малко повече.


03 Май 2011 17:38 | ax na mama
Оценка:
10
 (
14
 гласа)

да си дойдем на думата, за 2 седмици и научиха много, бреййййй, аз съм тук от 10 и да ви кажа за ''спокойствието'' ни, така наречената сиеста е само за песионерите, младите, ако изобщо имат от работа се скъсват да бачкат, били влагали пари в обучение, дръжки, младите висшисти са милеуристи демек получават 1000евро, а учителите да платени са, ама са като едновремешните селски даскали, ти може да си от валенсия и да те разпределят в галисия, а за да получиш постоянно място е да олучиш 6 от тото, като цяло тук не правят постоянни договори, направи една година и ''а ла пута кае'' демек на улицата, вземат друг, за да не ти напрвят постоянен договор, ако разберат, че си бременна, на улицата, а маичинството е 4 месеца и после, спасявай се, за задрастванията, пак глупости има и още как, за асфлтирането, пак лъжа, боядисват асфалта и като запалят някой комресор в 3 през ноща иди и почивай, камионите събират боклука в 1, 2 през ноща и когато такмо си заспал, пак гръм и трясък, лесно е да говориш


03 Май 2011 17:40 | ax na mama
Оценка:
11
 (
13
 гласа)

за 2 седмици и мойте родители останаха супер очаровани, баща ми се омайваше от осветените улици, ама голямо спокойствие при 5 000 000 безработни,


03 Май 2011 19:50 | раздразнен
Оценка:
9
 (
21
 гласа)

Мили учителки, впечатленията ви са като на туристки. За да има човек адекватни впечатления, трябва да работи в съответната страна поне една година. По-добре си мълчете, защото обществото отдавна е настръхнало срещу вас - Работите 9 месеца, а получавате заплати и осигуровки за цяла година. Освен това работният ви ден е по-къс от 8 часа. Заплатите ви изобщо не са ниски на фона на тези в страната. Резултата от работата ви може да се оцени максимум с четворка- децата ни са полуграмотни. Голяма част от вас са с незадоволителни за учител интелект и манталитет... по-добре да спра до тук...


03 Май 2011 20:55 | :)))
Оценка:
3
 (
15
 гласа)

браво на по-горния!!!


03 Май 2011 21:26 | аууууууууу
Оценка:
-7
 (
17
 гласа)

Злобари! Щом от всичко разбирате, за
що не станете даскали? Тъпаци малограмотни.....


03 Май 2011 21:44 | До раздразнения от Хели
Оценка:
2
 (
16
 гласа)

Ти, миличък раздразнен човеко, какво работиш, че си толкова наясно кой колко получава, кой колко работи и кой срещу кого е настръхнал? Резултатите от своята работа на колко оценяваш? Доколко задоволителен е твоят интелект и с какво право съдиш манталитета на другите? Не съм учителка, но не съм настръхнала срещу тях, напротив, за ПОВЕЧЕТО от учителите на децата ми мога да кажа само хубави неща. Някои от тях уважавам много. А децата ни са такива, каквито сме ние - има и умни, и не толкова, и знаещи, и не толкова, и можещи, и не толкова, и грамотни, и не толкова. Та, това е уважаеми. Ако себе си оцениш с четворка, най-вероятно и децата ти са за същата оценка. Е, с помощта на добър учител, може и до петица да стигнат. Да са живи и здрави децата ни, ние, възрастните, сме им длъжници. И аз, и ти, и учителите.


03 Май 2011 22:11 | до Хели
Оценка:
5
 (
13
 гласа)

Много си докачлива госпожо учителке! Не отричай, че си учителка. Децата ти сигурно ги учи приятелката ти и затова си толкова доволна. Като завършат училище ги прати да учат в ЮЗУ, за да имат адекватна на гимназиалното образование подготовка. За никого вече не е тайна, че и средното, и висшето образование в България е на доста ниско ниво. Семействата, които могат да си позволятда плащат за частни уроци, за да получат децата им по -добра подготовка не са много. Аз плащах за уроци по история за дъщеря ми по 20 лева на час 3 пъти седмично -т. е. 240 лв месечно за 3 месеца. По същото време същата учителка подготвяше още 2 деца. Направи сметка какви бяха приходите и месечно без да плаща данък. Тази учителка не е единствена. А учителите все се оплакват, че им били ниски заплатите. Аз съм лекар и когато се готвех за изпити в МА нямах нужда от допълнителни уроци- подготовката ни от училище тогава беше добра!


03 Май 2011 23:45 | До докторката
Оценка:
-1
 (
11
 гласа)

Хайде, драга ми докторке, да си траеш, че ако започнем темата за здравеопазването и за нивото на подготовката и работата на докторите, сигурно хич, ама хич няма да ти хареса. То най-лесно е да плюем другите, но да не стане така, че да опръскаме себе си! Като ти гледам писанието, и ти не си се изучила съвсем в гимназията. А дъщеря ти кой я учеше на частните уроци - учител или доктор, а може би някой "раздразнен" неграмотник, който няма образование? А случайно да имаш представа как се работи с едно и как с 29 деца, от които една голяма част не знаят защо са в училище, нито пък родителите им знаят. Затова в България сме на тоя хал - всеки гледа в чуждото канче и има претенции към другите, а себе си не поглежда. И като толкова много завиждате на учителите, и като е толкова лесно, защо не станете учители? Мизерници такива!


04 Май 2011 07:54 | до горния коментар
Оценка:
3
 (
9
 гласа)

Хубаво си изляла злобата си, но защо накрая обиждаш с "мизерници такива"? Така ли се държиш и с учениците в училище? И защо реши, че завиждаме на учителите? Та това отдавна не е престижна професия. А колкото до лесно -никъде не е лесно, но добрите професионалисти се справят - те затова се наричат професионалисти. Във всяка професия има такива, но има и средни и слаби професионалисти!!! Има и случайно попаднали в професията!!!


04 Май 2011 09:51 | Пенда
Оценка:
-3
 (
7
 гласа)

До Докторката..... Не съм учител и никога не съм искала да бъда такава. Няма никакъв проблем за това. Учител се става наѝ -лесно, искараш 3 на изпита и си приет без значение ЮЗУ, Софиѝ ски и. т. н. Всички деца от раѝ она са приети без проблем в ЮЗУ, само да се явят на изпит и троѝ ката е вързана. Затова е такава подготовката на учениците, поне се засрамете и мълчете по въпроса. Ако сте много умни учете компютри, фармация, право... 80% от Вас г-жо не знаят какво е конфигурация, модем. Пълни неграмотници, а с претенции, но все пак добре че Ви има.


04 Май 2011 13:27 | ххх
Оценка:
-1
 (
7
 гласа)

Тая Хели как може да обижда така с ;МИЗЕРНИЦИ ТАКИВА; И това ми било даскалица! Срам та срам за българските учители. После учениците били невъзпитани.


04 Май 2011 15:37 | до лекарката
Оценка:
3
 (
7
 гласа)

Кой Ви кара насила да плащате за уроци? Тъпо дете, амбициозна майка, повтарям-МАЙКА, големи разходи. Успокойте се-не сте първта... После ще платите и за място в Медицински университет и Хоп -спокойствие ...В заключение, като гледам какви сме инженери, учители, икономисти... ---направо ме е страх да ида на лекар! Ама страх!!! А и докторите се страхуват един от друг :)


04 Май 2011 19:50 | До докторката
Оценка:
0
 (
2
 гласа)

[quote=до горния коментар]А колкото до лесно -никъде не е лесно, но добрите професионалисти се справят - те затова се наричат професионалисти. Във всяка професия има такива, но има и средни и слаби професионалисти!!! Има и случайно попаднали в професията!!! [/quotА това важи ли за учителите?


04 Май 2011 19:59 | До докторката
Оценка:
2
 (
2
 гласа)

Пенда написа:. Не съм учител и никога не съм искала да бъда такава.
И слава богу! Като гледам колко си грамотна, сигурно си иСкарала мноооого трудни изпити, вероятно 4:) И сигурно знаеш какво е модем, конфигурация... Е, поне си ги чула като думи. Но не е лошо, като си се хванала да нападаш учителите, да понаучиш малко пунктуация (ако знаеш какво е това, защото е различно от модем, конфигурация и под.), иначе изглежда доста смешно да критикуваш другите и да се изказваш така отвратително злобарски по техен адрес. А не знам защо ми се струва, че и с информационните технологии не си много в час. Поне ако се съди по начина, по който си писала коментарчето си.


05 Май 2011 00:57 | ЯМКС
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

до ЯКМС написа:3 май 2011 @ 05:23 | до ЯКМС
Оценка:
12
(
14
гласа)

Ако има такива които повтарят, то е защото няма учители които пускат аванта- просто няма как да стане. Който не учи достатъчно - отпада. Относно икономиката -вземи малко да почетеш за да ти стане ясно как точно стоят нещата.... и накрая да ти кажа, че Испания коЕто е изградила до момента, България никога не може да го постигне.... Това, че пазара на труда е сринат също няма да продължи вечно - както е например мизерията в България... - за съжаление

Имам две испански дипломи и доста прилични оценки по Испанска и Международна икономика, май не съм аз тоя дето трябва да чете.


31 Януари 2012 12:05 | Родител
Оценка:
2
 (
2
 гласа)

Няма един свестен преподавател в това училище!




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар