Осъдиха на 1500 лв. глоба благоевградската болница за смъртта на родилката Е. Баталова
Столични специалисти разясняват на местните доктори що е тромбофлебит и че е трябвало да пратят бременната жена на изследване с еходоплер, а не да я съветват да си прави компрес
1500 лева глоба ще плати благоевградската Многопрофилна болница за активно лечение заради “нарушаване правото на достъпна медицинска помощ при прилагане на принципите “своевременност, достатъчност и качественост на медицинската помощ” при 23-годишната бременна Емилия Баталова, която почина в родилно отделение на 17 юни 2010 г. 8 часа сред раждането на втората си рожба.
Решението бе постановено от районен съдия Татяна Богоева-Маркова и макар и несъизмеримо със загубата на младата жена, е първо по рода си в историята на здравното заведение.
Нищожната сума от 1500 лв. глоба е по искане на Изпълнителна агенция “Медицински одит”, която на 22 и 23 юни 2010 г. прати двама свои лекари да проучат причините за нелепата смърт на Баталова, която живееше в симитлийското с. Долно Осеново. При проверка на медицинския й картон столичани установяват, че на 24 май 2010 г. в него е вписана консултация с хирург, който й поставя диагноза “Повърхностен тромбофлебит на дясната подбедрица”. Въпреки опасната за бременната диагноза, в история на заболяването -6000/316 проверяващите установяват, че няма отразени допълнителни изследвания - доплерова сонография на долни крайници и консултация със съдов хирург.
Към наказзателното постановление, издадено от агенцията, контролиращият орган е приложил и протокол от Националното дружество по флебология, който разяснява на благоевградските лекари що е то тромбофлебит, какъв е рискът от него и защо е трябвало бременната да бъде консултирана от съдов хирург. В протокола, адресиран до дипломираните лекари в болницата в Благоевград пише: “Повърхностният тромбофлебит е възпалителна реакция на венозната стена със съпътстващ тромб, той често прогресира към дълбоките вени, при което се развива дълбока венозна тромбоза. Често пъти клинично се изявява повърхностният тромбофлебит, а безсимптомната дълбока венозна тромба остава неразпозната.
Рискът от белодробна тромбоемболия в тези случаи е много голям. Ето защо при всички случаи на повърхностен тромбофлебит се препоръчва извършването на доплерова сонография, а най-сигурна диагноза се поставя с цветен еходоплер”.
От разпита на свидетели става ясно, че вместо да направят задължителното изследване, по време на болничния й престой благоевградските доктори лекували Емилия Баталова с компреси.
Наказателното постановление на Агенция “Медицински одит” стигна до Районен съд - Благоевград, след като медицинският управител на МБАЛ д-р Красимир Михайлов обжалва размера му от 1500 лв. с мотив, че “нарушението е установено за пръв път в болницата”. Съдия Маркова обаче отхвърли жалбата на Михайлов с друг аргумент: “С допуснатото нарушение са застрашени два живота - този на пациентката и този на плода, който е носила”.
Това е първото съдебно решение, свързано с трагичния инцидент с младата жена. Първоначалното заключение след аутопсията бе за ДИК синдром у родилката - нарушение в съсирването на кръвта. Други заключения до момента няма огласени. Още през юни 2010 г. благоевградската прокуратура се самосезира, но близо година след случая тя още не е излязла с обвинителен акт.
Що се отнася до настоящият МУНЧО и съратници, активисти на пожарникарската партия ГЕРБ - това е черешката на тортата.
И З Б О Р И !!!!!
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.