Оставиха без движение исковата молба на мюфтийството за джамията в Дупница
Съдия Татяна Костадинова от Кюстендилския окръжен съд остави без движение исковата молба на Мюсюлманското изповедание, с която се поиска възстановяване на джамията в Дупница.
В едноседмичен срок представителят на изповеданието, адвокат Красимир Руев, трябва да посочи правното основание по отношение на възстановяване собствеността на имота, както и кога е придобит.
В случай, че то не бъде уточнено производството по делото ще бъде прекратено, посочи още съдия Костадинова.
В началото на съдебното заседание адвокат Красимир Руев представи допълнителна молба и доказателства. Сред тях бяха извлечение от Държавен вестник бр.13 от 19 януари 1910 година, където е поместен Цариградски протокол на два езика –български и френски –уреждащ статута на вакъфските имоти, както извлечение от Дирекция Архиви на Република Турция, отдел “Вакъфи”.
С последния се установява, че джамията в Дупница е съществувала по време на Османското владичество.
Претенциите на Мюсюлманското изповедание са, че джамията е била завзета от държавата преди десетилетия без отчуждително производство. Адвокат Руев водеше и свидетел, който да доказва, че имотът е бил заключен през 1951 година от отечествено-фронтовската власт. После не е бил ползван.
Представителят на Мюсюлманското изповедание твърди, че джамията е със статут на вакъфски имот, който не може да бъде отнеман на основание на Цариградския протокол. Имоти от този статут са собственост на мюсюлманското община, респективно на Дупнишката.
Двама адвокати представляваха Община Дупница. Пред съда те заявиха, че от Мюсюлманското изповедание нямат правно основание за имота и поискаха време, за да построят защитата си по отношение на допълнителната молба на адвокат Руев.
Даниел Цветков
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.