Осем гимназисти ядоха кактус и аранчини в Италия
Благоевградските гимназистки с новите си приятелки от Сицилия
"Животът там е спокоен и хората не го усложняват"
Осем единадесетокласници от Езиковата гимназия в Благоевград се върнаха от няколкодневен престой в Италия и признаха, че вече правят планове как да отидат пак. Младежите бяха по няколко дни в домовете на свои връстници и са изключително впечатлени от жилищата, лукса и комфорта, в който живеят семействата от средната класа, както и от спокойствието на ежедневието. Момчетата и момичетата от ЕГ били разделени на две групи за визитата по спечелен проект от учителките по френски Любов Коджабашева и Ваня Шумарова по програма “Коменски” на тема “Изтока и Запада - сливане на два свята”. Партньори на благоевградската Езикова гимназия са подобни училища в гр. Бузау, Румъния, гр. Хуескар, Испания, гр. Серес, Гърция, гр. Априлия, Италия и гр. Ачиреале, Сицилия.
Грета Михайлова, Ивела Талева, Иван Костадинов и Бастри Мурад имали късмета да се сближат с връстници от гр. Априлия, на половин час път с влак от Рим, а съучениците им Биляна Зайкова, Оля Ангелова, Гергана Василева и Кристина Табутова не могат да се нахвалят от престоя си в Сицилия. Всички са единодушни за едно - италианците са много мили и не си усложняват излишно живота, ако има начин нещата да станат по-лесно, правят ги. Гимназистите обясняват, че по този показател българите доста се различаваме, тъй като ние имаме афинитет към усложняване на всяка ситуация. Половината казват, че ако можеха да избират, биха предпочели да живеят в Италия. Темите на срещите били ориенталското влияние в архитектурата и изкуството и в кухнята на различните народи.
Още преди да заминем, учениците ни бяха подготвили презентации, като показахме чардаците на старите къщи и отделни елементи в обзавеждането и вътрешния дизайн като решетки, миндери и ниски масички, “полъх” от Ориента, обясни преподавателката Л. Коджабашева. Типичните ориенталски ястия в кухнята ни, показани от българската група, били сарми, баклава и локум и само по допълнителните кьополу и имамбаялдъ се различавали от показаното от връстниците им от Гърция и Румъния. Това бил и финалният извод, че на Балканите отпечатък е останал от турското владичество, а в Испания и Италия влиянието е от арабските страни.
Гимназистите и от двете групи са впечатлени от италианската кухня, облизали си пръстите като опитали местните аранчини - оризови топки в средата с различна плънка от маслини, домати, кашкавал, месо, грах, оваляни в галета и панирани. За първи път в живота си опитали плод на кактус, вкусът бил подобен на смокиня, но по-воднист. За пиците, пастата и лазанята думи нямат и единственото обяснение е, че продуктите са различни, затова и вкусът е различен. Ядат доста пържено, мазни и тестени храни, а болшинството не са дебели, впечатлени са момичетата. Семействата са сплотени, а отношенията - по-свободни. Иван бил озадачен като видял, че 17-годишното момиче, в чието семейство живял, спокойно пуши с майка си. И в двете училища униформи нямало.
Не ходили на дискотека, защото се оказало, че италианските им връстници се забавляват и танцуват в пицарии, в които има жива музика. Текстовете на техния рап са подобни на тези на нашата чалга, констатирали момичетата и момчетата от ЕГ. Като пътували до Сицилия, останали впечатлени от гледката - нито педя земя нямало необработваема и на много места отглеждали броколи. Но гетата край жп линиите по нищо не се различавали от нашите - мизерия и мръсотия.
От партньорите от останалите страни българите не се сработили само с испанските си връстници, казват, че били студени и се отнасяли с пренебрежение към всички и всичко.
Чакаме италианските си приятели напролет в Благоевград, за да им покажем нашата история и култура и нашия начин на живот, нямат търпение за нови срещи благоевградските гимназисти.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.