Ортопедът д-р Ал. Сакелариев: От прегледани 50 деца с гръбначни изкривявания 5 бяха със сколиоза
Ортопедът д-р Сакелариев по време на ехографско изследване на едномесечно бебе
2 с тежко изгърбване, причината е обездвижване и висенето пред компютъра
50 деца с гръбначни проблеми, сред тях със сколиоза /гръбначни изкривявания/ и ювенилна кифоза /изгърбване/, е консултирал за половин година в специализирания си кабинет за доболнична помощ благоевградският ортопед д-р Александър Сакелариев, който има и специалзация по детска ортопедия. Той разказа: Новооткрити в Благоевград са 5 случая със сколиоза, един от тях е по-тежък - с над 28-30 градуса изкривяване при 13-годишно момче, и се наложи поставяне на специален коригиращ корсет.
За сколиозата като заболяване се говори, когато изкривяването на гръбначния стълб е по-голямо от 10 градуса. По-малката кривнина се приема за нарушена осанка. Наблюденията показват, че същестува полова зависимост в развитието на гръбначните изкривявания. Лекостепенната сколиоза засяга момчета и момичета. Тежкостепените гръбначни изкривявания преобладават при момичета от 8-годишни до 13-14 годишна възраст, съотношението е 1:7 с момчетата. Важно е проблемът да се открие навреме, за да се избегнат операции, защото те са тежки и опасни.
Често срещани през изминалите месеци са порочните стойки. Другият проблем, с който идват децата, е ювенилната кифоза, увреждане на растежните зони на прешлените, което води до прегърбване. Това е болест на цивилизацията и е свързано с обездвижването, продължителното седене пред компютъра, липсата на активно спортуване и разходки. Всяка седмица в кабинета ми постъпва по един такъв случай, засегнати са предимно момчетата. В някои случаи кифозата е много тежка, почти на 75-80 градуса /с гърбица/. Лечението е с лечебна физкултура и коригиращи гипсови корсети. Проблем е, че много от рано започват да усещат болка в гръбнака. Наскоро консултирах 16-годишно момче, което бе с много тежка кифоза със силни болки.
Апелирам родителите да обръщат внимание на структурата на тялото на детето си. При най-малко съмнение трябва да се търси консултация с педиатър, а при необходимост и с ортопед с цел овладяване и спиране на гръбначното изкривяване.
Не е за подценяване и консултирането на новородените, при тях първият преглед при ортопед трябва да бъде в първия месец след раждането. Смисълът на тези прегледи е луксакция на тазобедрената става да бъде открита максимално рано, тъй като лечението през първите 3 месеца е изключително консервативно с поставяне на стременца, т.нар. ортопедични каиши. След 4-ия месец се използват различни апарати и често се налага оперативна интервенция, и въпреки това резултатите са незадоволителни. Луксацията при новородените беше доста често срещана до преди 10-15 години, след като практиката с повиването бе преустановена, честотата на луксациите намалява.
Профилактичният преглед трябва да бъде извършен максимално рано, особено при фамилно обременени семейства, където един от родителите е боледувал. Наскоро консултирах такъв драстичен случай със здравен работник, майката е с луксация, оперирана в детска възраст, и детето й също с тежка луксация и го води за преглед след 4,5 месеца. Апелирам и към колегите педиатри да изпращат децата с проблеми максимално рано още през първия месец, обясни д-р Сакелариев.
Изследването на ехограф е безплатно, поема се от Здравната каса.
И на изпроводяк... интересно какви ли сте професионалисти вие, щом висите непрекъснато във форумите и давате оценки на всички във всичко? Полузнаещи и полуможещи безделници!
да плюете по форумите!
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.