Опитът показва, че при съвместни проекти студентите предпочитат рамките на познатото

15 март 2012 00:01   1 коментар   6244 прочита


Студенти от четири европейски университета обсъждат възможността културата да консолидира разклатената идентичност на Стария континент

"Културата като ресурс на бъдеща Европа" - това е наименованието на двуседмична интензивна програма, проведена в Института по културен мениджмънт в гр. Лудвигсбург, Германия, откъдето преди няколко дни се завърнаха деветима студенти от Факултета по изкуствата и Филологическия факултет на ЮЗУ "Неофит Рилски".

Обучението се провежда по програма DAAD-Еразъм за трета поредна година съвместно с Финландския университет за приложни науки ХУМАК и специалност "Културология" от нашия университет, като за първи път в нея се включва и Ягелонският университет в Краков, Полша. Това съобщи координаторът от българска страна на програмата доц. Светлана Христова, преподавател в Катедрата по културология на Факултета по изкуствата.

В продължение на две седмици 37 немски, полски, български и финландски студенти са обучавани и дискутират заедно по основни за бъдещето на обединена Европа въпроси: какви трябва да бъдат културните политики (по опазването и развиването на националните традиции) в една транснационална среда, пораждаща нови културни хибриди и поставяща нови предизвикателства пред културните мениджъри и предприемачи; какви са възможностите на европейската култура да отговори на кризата с иновативни творчески проекти и така да консолидира разклатената европейска идентичност; в крайна сметка дали това не означава и нова парадигма за една по-консолидирана европейска културна политика.

Както уточни доц. Христова, всичко това е обсъждано със студентите не само под формата на лекции, но и на дискусии, симулационни игри и самостоятелни задачи. Според нейния коментар важен момент от педагогиката на програмата е да се създадат такива форми на работа, че студентите да заработят в смесени международни екипи още в самото начало. От опита на предишните две години на програмата в Хелзинки (2010 г.) и в Благоевград (2011 г.) бяхме се убедили, че независимо колко силно е желанието на студентите да опознаят чуждите култури и да общуват в международна среда, те все пак предпочитат да остават в сигурните рамки на познатото, т.е. в собствените си национални екипи, добави доц. Христова.

Затова координаторите от проекта са предвидили буквално още от първия ден да се въведе принципът на междуекипното сътрудничество при съвместна проектна работа. Внимателно са били балансирани също теоретичните лекционни занятия с по-практически задачи, като например посещение в малки интернационални екипи на десет културни института в Лудвигсбург и Щутгарт, където студентите са провели свои проучвания, взели са интервюта от мениджъри на институтите и са подготвили общи презентации.

Цялата тази организация бе възможна благодарение на отличната координация на проф. Томас Кнубен, директор на Института по културен мениджмънт в Лудвигсбург и неговите студенти, които работиха в невероятен синхрон и с изключителна всеотдайност, за да гарантират безпроблемното протичане на програмата, сподели с благодарност доц. Светлана Христова. Така всъщност едновременно създавахме и усвоявахме един общ "европейски" език - този на истинската толерантност и сътрудничество, който преобръща логиката на математиката и доказва, че 1 + 1 = 3 тогава, когато става дума за споделяне на културните ценности, бе нейният коментар на експерт.


Още за: студенти   програма   ХУМАК   Още от: Общество

Принтирай статия
1 коментар
16 Март 2012 00:27 | климен
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

Браво, на Юли




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар