Огънят спря пред вратата на бащината къща на столична катаджийка
Изказване на репортер на в. “Струма” в “окото” на огнения инцидент в с. Фролош
Лумналият в 12.30 ч. огън в махала Кьосевица на село Фролош погълна 2 къщи, диви животни, птичи гнезда и унищожи над 100 дка иглолистна гора и 50 дка широколистна по билото на Рила планина. Пожарът бе потушен вчера от пожарникари, горски и граждани доброволци. По чудо оцеля родната ми къща, огнените езици спряха на метри от входната врата, разказа Севдалина Атанасова, служител от Пътна полиция КАТ - София.
Тя и съпругът й Георги Атанасов и дъщеря им заедно със 100 мъже и жени от селото с кирки, лопати и кофи с вода отцепиха района около най-близките къщи до огнената стихия. Майката на полицайката - Тодора Кьосева, всяко лято по 1 месец пребивава в къщата си на високия рид в селото по време на лятната отпуска. Напълно изпепелени са 2 къщи на фамилиите Кьосевци и Бурсуци. Те запустели, тъй като собствениците са починали.
Почти всички жители на селото, около 60 души, с подкрепление на приятели от съседни села и софиянци, собственици на вили с мощни мерцедеси и джипки, се спуснаха срещу огнения ад с кофи, мотики, лопати. В борбата за локализацията повечето от хората коленичиха и се молеха на Бог за помощ. Жените пратиха хабер на кметицата Лалка да организира молебен.
Молихме се упорито до 22.30 ч., каза жена от селото, но нищо. Пламъците и димът почерниха селото. Колите потънаха в пепел от 2 см. Керемидите посивяха, няма сила, която да спре огъня, вайкаха се хората, уплашени до смърт. Изненадващо точно в 2 ч. през нощта в понеделник пожарът беше ликвидиран напълно. Лесовъдът от община Кочериново, 21-годишният Асен Илиев, разкри, че село Фролош е най-голямото по територия на Балканския полуостров.
Макар с малко жители, къщите са разположени в махали по билото на планината на няколко хълма. Гората е пълна с дивеч. През зимата диви прасета направо влизат в двора и спират пред вратите на хората, затова къщите са пълни с каци, където хората налагат месото от дивеча. Повечето си имат пушки и са ловци. Илиев разкри няколко тлеещи огнища, като че ли запалени от човешка ръка.
Възможно е те да избухват поради факта, че са черен и бял бор, който в корените си съдържа много смола, която се взривява като барут, каза Илиев, но не изключи версията и пожарникарите да са запалили част от гората, като стратегия за пресичане на по-голямата огнена лавина.
Вчера кметовете на селата Бураново, Крумово и Боровец протестираха поради факта, че 3 месеца са оставени без вода. Те се събраха на центъра на село Мурсалево, уплашени, че освен безводието може да ги сполети и огнен ад, срещу който са безсилни.
Кметът на с. Мурсалево Робертино Киров разказа, че пожарът във Фролош е можел да угасне много по-рано, ако е имало вода. 2 дни сме без вода, видях с очите си как 2 пожарни коли обикалят Мурсалево, за да напълнят цистерните за с. Фролош, но навсякъде беше спряла.
В събота спукана тръба остави цялото село без вода и въпреки апелите ми към ВиК - Кочериново никой не дойде да отстрани аварията. Видях как пожарникарите се лутат из селото и ги попитах къде гори. Те ми отговориха, че ме търсят спешно, за да ги насоча къде има вода да налеят. Единствено моят служебен телефон е изключен от всички кметове на община Кочериново, защото не съм симпатичен на общинарите. Веднага се качих в пожарната кола на Дупница и ги заведох до бунар извън селото, където напълниха цистерните. В селото имаме гасаческа група, но никой от Гражданска защита на общината не си повдигна пръста да ми подаде сигнал.
Пожарът си горя, без да го спре никой 6-7 часа. По-късно се включиха противопожарни екипи от Кюстендил, служители на Горското стопанство от Дупница и Невестино и от местното население тръгнаха много хора, разказа Робертино Киров.
Екип на вестник “Струма” беше на място, таралежи, костенурки лазеха по билото на горящата планина между краката на гасачите. В небето се изстрелваха птици и се връщаха с тревога да търсят напразно гнездата си. Причините за пожара се изясняват от РПУ - Рила. Някои местни хора предположиха, че може да е умишлен, тъй като се очаква близо до селото са мине магистрален път.
Тя и съпругът й Георги Атанасов и дъщеря им заедно със 100 мъже и жени от селото с кирки, лопати, СТОП ПАЛКА МВР и кофи с вода отцепиха района
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.