Обявиха бедствено положение в Кюстендил

11 април 2025 21:47   7284 прочита


Със заповед на областния управител инж. Александър Пандурски се обявява бедствено положение за територията на област Кюстендил. 
 Бедственото положение се обявява във връзка с пораженията, нанесени на овощните насаждения в следствие на минусовите температури през периода от 8 до 10 април 2025 г., които са регистрирани от НИМХ на територията на всички общини от областта. Във връзка с това са нанесени значителни вреди на селскостопанското имуществото и икономиката. 
 Бедственото положение се въвежда от 15. 00 ч. на 11. 04. 2025 г. 
 Органи и длъжностни лица, отговорни за прилагане на предприетите мерки и дейности, са: Областният щаб, директорът на Областна дирекция „Земеделие“, директорът на ДФ “Земеделие“ - Кюстендил, директорът на „Института по земеделие“ - Кюстендил и директорът на ОДБХ - Кюстендил. 
 За ръководител по изпълнение на взетите решения и мерки е определен Йордан Домозетов, директор на Областна дирекция „Земеделие“. 
 Ръководителят и определените длъжностни лица трябва да създадат необходимата организация и да започне работа за осъществяване на следните дейности: 
 Да се уведомят земеделските стопани за срока, през който могат да подават необходимите документи в съответните институции за констатиране на пораженията по насажденията – от 10. 04. 2025 г. в рамките на десет работни дни. 
 Институтът по земеделие-Кюстендил да изготви препоръки към земеделските стопани за необходимите мерки, които са наложителни за възстановяване нормалното развитие на овощните насаждения, с оглед възстановяване на плододаването. 
 Да се подготви доклад до Министерство на земеделието с оценка на ситуацията в област Кюстендил, за да се потърси помощ за намаляване на негативните последици, с оглед спецификата на района – развитие предимно на овощарство, без компенсиращи други земеделски дейности (растениевъдство или зърнопроизвоство). 
 Да се предприемат мерки за актуализиране на Областния и общинските планове за защита при бедствия, с оглед пораженията, нанасяни на земеделски култури и овощни насаждения от внезапни аномалии в климатичните условия – затопляне, последвано от силно застудяване и трайни минусови температури през месеците март и април. 
 Да се организират срещи със застрахователни компании за обсъждане на възможностите по обзещетяване на земеделските стопани при възникване на застрахователно събитие - поражения върху овощни насаждения. 


Още от: Общество

Принтирай статия
0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар